Książka ma twardą, granatową oprawę, na której poza tytułem umieszczono herb Gdańska. Wewnątrz publikacji znajdziemy wytłuszczone imiona i nazwiska 105 radnych, a także sporo różnorodnych informacji na ich temat. W niektórych biogramach można przeczytać o dokonaniach i sukcesach w życiu prywatnym, zawodowym bądź naukowym, w innych - przede wszystkim o aktywności i osiągnięciach w trakcie pracy w Radzie Miasta Gdańska. Autorzy zamieścili bowiem takie informacje, jakie podali im radni (byli i obecni), których proszono o wypełnienie specjalnej ankiety na potrzeby tej publikacji. W książce nie ma zdjęć. W zamian za to mamy atrakcyjną czcionkę i przyjemny dla oka układ tekstu.
Publikacja jest inicjatywą Stowarzyszenia Rajcy Gdańscy, któremu przewodniczy Tadeusz Gleinert.
- Cieszę się, że zakończyliśmy pierwszy etap. W drugim tomie pojawią się biogramy pozostałych 103 radnych. Ta publikacja powinna być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku. Autorzy opracowali już kilkadziesiąt kolejnych biogramów. Należy jednak zaznaczyć, że to bardzo czasochłonne - trzeba bowiem uzgodnić treść z każdym bohaterem biogramu - podkreśla Tadeusz Gleinert. - Przez te 28 lat w Radzie Miasta Gdańska pracowało w sumie 208 radnych.
Publikacja nie jest przewidziana do komercyjnej sprzedaży. Będzie ona dostępna już za kilka tygodni m.in. w bibliotekach, w tym bibliotekach szkolnych. Zostanie także udostępniona w Muzeum Gdańska.
Biogramy można też już dzisiaj przeczytać na stronie www.rajcygdanscy.pl.
Nakład "Pocztu" wyniósł 600 egzemplarzy. W poniedziałek pierwsze książki sprezentowano obecnym na premierze radnym.
W uroczystości uczestniczył także prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz (w latach 1990-1994 był on miejskim radnym - red.). W poniedziałek podkreślał, że ta publikacja ma pokazać przyszłym radnym przeszłość, drogę, jaką przechodzili samorządowcy gdańscy przez ostatnie trzy dekady.
- Zmieniliśmy kawałek historii Gdańska - zaznaczył w trakcie wystąpienia prezydent Adamowicz. - Przyznać muszę, że to od naszych sąsiadów w Bremie nauczyliśmy się, że należy pielęgnować naszą historię, przeszłość.
W trakcie uroczystości prezydent Gdańska uhonorował Medalami Stulecia Niepodległości ośmiu radnych, którzy pełnią bądź pełnili ten mandat co najmniej cztery kadencje w RMG: Piotra Gierszewskiego, Piotra Dzika, Jarosława Goreckiego, Kazimierza Koralewskiego, Marka Bumblisa, Bogdana Oleszka, a także Tadeusza Gleinerta i Tadeusza Mękala.
Od 1990 roku do dzisiaj mandat radnego Gdańska objęło 208 osób. Niektórzy pełnili tę funkcję przez kilka kadencji, ale byli i tacy, którzy radnymi byli przez kilka miesięcy lub połowę wyznaczonego czasu, np. z powodu śmierci lub powołania na ważne stanowisko państwowe bądź samorządowe. Tak było, przed laty, m.in. w przypadku radnego Zbigniewa Okońskiego, który objął funkcję Ministra Obrony Narodowej czy w tej kadencji - gdy Aleksandra Dulkiewicz została powołana na stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska.
Wydany właśnie "Poczet radnych miasta Gdańska 1990-2018" ma upowszechniać dzieje samorządności współczesnego Gdańska. Kontynuując projekt „Poczet sołtysów, burmistrzów, nadburmistrzów, przewodniczących Miejskiej Rady Narodowej i prezydentów Gdańska od XIII do XXI wieku” pod redakcją prof. Beaty Możejko (Wyd. Fundacja Gdańska, Gdańsk 2015), jego inicjatorzy chcą przybliżyć sylwetki gdańskich radnych, a w szczególności ich działalność społeczno-polityczną.
W skład zespołu redakcyjnego opracowującego biogramy gdańskich radnych wchodzą: dr Sylwia Bykowska, Grzegorz Jedlicki, Katarzyna Kurkowska i dr Piotr Paluchowski. Partnerem publikacji jest Saur Neptun Gdańsk.
Tadeusz Gleinert zapowiedział w poniedziałek, że Stowarzyszenie Rajcy Gdańscy szykuje kolejne publikacje poświęcone gdańskim samorządowcom. Podpisano już umowę na opracowanie monografii pierwszej kadencji Rady Miasta Gdańska.