26. Festiwal Jazz Jantar. Gdańsk czeka na przyjazd z frontu ukraińskiego kontrabasisty

- Wiosenna odsłona Festiwalu Jazz Jantar będzie nieco skromniejsza niż w latach ubiegłych - zapowiada kuratorka wydarzenia i dyrektorka Klubu Żak Magdalena Renk-Grabowska. Od 15 do 19 marca czeka nas siedem koncertów: usłyszymy nowości z ostatnich 12 miesięcy i premiery muzyków młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej. Zapowiadany jest też koncert z udziałem Marka Tokara, ukraińskiego kontrabasisty, walczącego dziś w formacjach ukraińskiej armii.
18.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa muzycy podczas koncertu na scenie: Ken Vandermark gra na saksofonie i Mark Tokar na konstrabasie
Magdalena Renk: - To trio tworzy trójka wybitnych muzyków. Na ich koncerty zawsze warto się wybrać, ale nie będziemy ukrywać, że ten koncert otwierający wiosenną edycję 26. Festiwalu Jazz Jantar robimy dla niego, dla Marka. Na zdj.: Ken Vandermark i Mark Tokar - basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej w Ukrainie, który od marca 2022 roku walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy
fot. mat. Klub Żak

Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal Jazz Jantar odbędzie się w 2023 roku w trzech blokach koncertowych: wiosennym - w marcu, letnim - w lipcu i jesiennym - w październikowe i listopadowe weekendy. 

Koncerty edycji marcowej rozpoczną się w środę 15 i potrwają do niedzieli 19 marca. Na scenie Klubu Żak pojawią się w tym czasie młodzi polscy jazzmani, których gdańska publiczność zdążyła już w większości poznać. 

- Wiosenna odsłona Festiwalu to pięć dni, siedem koncertów, nowości z ostatnich 12 miesięcy, projekt specjalny i premiery przedstawicieli młodego pokolenia polskiej sceny jazzowej, którym kibicujemy od lat: Emila Miszka, Patrycji Wybrańczyk, Mateusza Gawędy, Przemysława Chmiela, Grzegorza Tarwida czy Wojtka Jachny, nieważne czy pod szyldem własnych autorskich składów, czy jako muzyków współtworzących zespoły swoich kolegów i koleżanek - tłumaczy Magdalena Renk-Grabowska.

PESH foto Daria Szczygieł i Jan Rusek.JPG
PESH
fot. Daria Szczygieł i Jan Rusek

65 lat Klubu Żak. “Elitarna kultura - egalitarny dostęp” - to credo szefowej klubu. WYWIAD

Premiery wiosennej odsłony Jazz Jantar 2023 

Patrycji Wybrańczyk i Emila Miszka gdańszczanie znają dobrze. Tym razem pojawią się w zespole PESH.

- Nazwę PESH tworzą pierwsze litery imion artystów, cenionych przez jantarową publiczność - perkusistki Patrycji Wybrańczyk i trębacza Emila Miszka - oraz dwóch przedstawicieli norweskiej sceny jazzowej, pianisty Sondre Moshagen i kontrabasisty Håkon Huldt-Nystrøm - mówi kuratorka.

Po raz pierwszy muzycy spotkali się podczas INTL Jazz Platform w Oslo w 2021 roku. Przygotowali autorskie kompozycje, a za swoją mocną stronę uważają - mimo młodego wieku - wieloletnie doświadczenie we współpracy z wieloma artystami i prowadzenie własny projektów: - Te aspekty stały się motorem do stworzenia kwartetu, w którym celem i najistotniejszą osią jest muzyczna interakcja oraz szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej - tłumaczą artyści.

natalia kordiak quintet
Natalia Kordiak Quintet
fot. Grzegorz Masłowski

- Wokalistka i kompozytorka Natalia Kordiak to nowa twarz na Festiwalu Jazz Jantar - mówi kuratorka festiwalu.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, jest zdobywczynią m.in. Grand Prix Voicingers 2018 – międzynarodowego konkursu dla śpiewających muzyków. Natalia Kordiak Quintet, którego jest liderką, tworzą: saksofonista Przemysław Chmiel, pianista Mateusz Kołakowski, kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka.

“Kto słuchał ich w kwartetach High Definition i Vehemence, ten wie. Jest Mateusz Kołakowski – znany bardziej z pianistycznej awangardy niż jazzowego podgrywania. Jest i druga świeża krew – Przemysław Chmiel na saksofonach. Już sam dobór tak konkretnego zestawu współpracowników wiele mówi o horyzontach” - pisał dziennikarz Barnaba Siegel.

W Żaku zagrają materiał z najnowszej płyty, „Ytinamuh”, którą wydała Fundacja Słuchaj. Rekomendacją dla miłośników jazzu i muzyki improwizowanej może być fakt, że Fundacja znalazła się na liście The New York City Jazz Records w kategorii Label Of The Year, obok tak znanych wytwórni jak ECM, Tzadik, Rougeart i Clean Feed.

MATEUSZ GAWĘDA fot. Sisi Cecylia (002)
MATEUSZ GAWĘDA
fot. Sisi Cecylia

Mateusz Gawęda o swoim solowym projekcie „Overnight Spells” mówi tak: 

- Zawiera mnóstwo abstrakcyjnych treści, które towarzyszą mi głównie w snach, od dzieciństwa aż do dziś. Ta muzyka na pewno będzie się różnić od mojej dotychczasowej twórczości. Utwory będą krótsze niż bywało zazwyczaj, a niektóre fragmenty będą ociekać prostotą, jak nigdy wcześniej. Dźwięki będą wycelowane prosto w wyobraźnię słuchacza. Sam nie mogę się doczekać (śmiech).

[Pełna treść wywiadu jest dostępna w informatorze festiwalowym Klubu Żak].

Perforto fot.A.Plaskowska
Perforto
fot. A. Plaskowska

Nowości na Sali Suwnicowej

Zespoły firmowane przez trębacza Wojciecha Jachnę (lub z jego udziałem) systematycznie pojawiają się na scenie Sali Suwnicowej Klubu Żak. 

- Kto by się spodziewał, że zainicjowane przed ośmioma laty spotkanie, jak pisał Tomasz Łuczak: „Wojciecha Jachny i dwóch nieopierzonych młodzieńców”, zapoczątkuje jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej - dziwił sie na łamach jazzpress.pl Jakub Krukowski. A Marek Romański na łamach Audiovideo zachęca: - Jeżeli chcecie postawić pierwszy krok w świecie muzyki improwizowanej, ale boicie się, że okaże się nieprzystępna i zbyt trudna, sięgnijcie po Sundial Trio.

Duet Perforto tworzą Ola Rzepka - perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka i Łukasz Marciniak – gitarzysta i kompozytor. Ona jest znana trójmiejskiej publiczności z koncertów żeńskiego tria Drekoty, jest zapraszana na festiwale muzyki awangardowej, improwizowanej, współczesnej i jazzowej, takie jak Ad Libitum, Ars Cameralis, Ars Independent czy Inne Brzmienia. On - współtworzy Brzoska Kolektyw, a jantarowa publiczność pamięta go z koncertu tri_io.

Co łączy Heroes Are Gang Leaders, Irreversible Entanglements i James Brandon Lewis Trio? Poza występami na Jazz Jantar, także wyjątkowa sekcja rytmiczna złożona z Luke’a Stewarta i Warrena G. “Trae’a” Crudupa III. Tym razem waszyngtońscy muzycy przyjadę do Gdańska w duecie i przedstawią autorską wizję muzyki, jakiej po składzie złożonym wyłącznie z perkusji i gitary basowej nikt nie mógłby się spodziewać. W Żaku usłyszymy muzykę nie tylko z wydawnictwa sprzed trzech lat Blacks Myths II, wybrzmią również najnowsze utwory z wciąż formującego się trzeciego wydawnictwa (premierę zaplanowano na czerwiec 2023 roku). Publiczność Festiwalu Jazz Jantar jako jedna z pierwszych będzie mogła wysłuchać ich na żywo.

Dwa muzycy podczas koncertu na scenie: Ken Vandermark gra na saksofonie i Mark Tokar na konstrabasie
Na zdj.: Ken Vandermark i Mark Tokar
fot. mat. Klub Żak

Projekt specjalny z udziałem Marka Tokara

W marcu 2012 roku na scenę Sali Suwnicowej Żaka wkroczyło dziewięciu muzyków, czyli Vandermark Resonance Ensemble. Jeden z recenzentów nazwał ich „kwiatem rycerstwa muzyki improwizowanej”, a w składzie byli m.in. Wacław Zimpel i Mikołaj Trzaska oraz Mark Tokar - kluczowy muzyk ukraińskiej sceny improwizowanej i pierwszy ukraiński muzyk, który wystąpił na prestiżowym festiwalu jazzowym w Chicago (w 2012 roku).

Ken Vandermark pojawiał się w polskich klubach już wiele razy, ukraiński kontrabasista Mark Tokar nieco rzadziej. W 2016 roku w krakowskim klubie Alchemia Vandermark, Tokar i niemiecki perkusista Klaus Kugiel wystąpili pod nazwą Escalator, a wielce zasłużone wydawnictwo Not Two wydało ich koncert na płycie. W tym samym roku zagrali także koncert w gdyńskiej Cafe Cyganeria.

- Mark Tokar na pewno zapadł w pamięci jantarowej publiczności po koncercie z Tomkiem Gadecki i Michałem Gosem w 2019 roku, kiedy przedstawili swoją oszałamiającą wizję coltran’owskiego świata - przypomina Magdalena Renk-Grabowska. - To mieszkający we Lwowie basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej w Ukrainie, często współpracujący z polskimi muzykami, zapraszany na festiwale i koncerty klubowe w całej Europie. Od marca 2022 roku walczy w piechocie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Bilety na koncert tego składu będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak.

Sztuka o tym, co “pomiędzy”. “Więzi” Oleny Apczel w Teatrze Wybrzeże

PROGRAM Festiwalu Jazz Jantar 2023

Środa, 15 marca, godz. 19

Escalator / koncert specjalny - bilety na koncert będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

  • Ken Vandermark – saksofon, 
  • Mark Tokar – kontrabas, 
  • Klaus Kugel - perkusja

Czwartek, 16 marca, godz. 19

PESH  / Peshish / All That Jazz / premiera

  • Emil Miszk – trąbka, 
  • Sondre Moshagen – fortepian, 
  • Håkon Huldt-Nystrøm – kontrabas, 
  • Patrycja Wybrańczyk - perkusja

Piątek, 17 marca, godz. 19

Sundial Trio / IV / Teraz Polska

  • Grzegorz Tarwid – fortepian, 
  • Wojciech Jachna – trąbka i kornet, 
  • Krzysztof Szmańda – perkusja i instrumenty perkusyjne.

Natalia Kordiak Quintet / Ytinamuh / premiera / Teraz Polska

  • Natalia Kordiak - głos, elektronika, 
  • Przemysław Chmiel – saksofony, 
  • Mateusz Kołakowski – fortepian,
  • Alan Wykpisz – kontrabas, gitara basowa, 
  • Grzegorz Pałka – perkusja

Sobota, 18 marca, godz. 20

Mateusz Gawęda Solo / Overnight Spells / Młoda Polska / premiera

  • Mateusz Gawęda - fortepian

Blacks' Myths / Blacks' Myths III / Avant Days 

  • Luke Stewart - gitara basowa, elektronika, 
  • Warren G. ”Trae” Crudup III - perkusja

Niedziela, 19 marca, godz. 19

Perforto  / Uragano / Avant Days

  • Ola Rzepka - fortepian preparowany, 
  • Łukasz Marciniak - gitara elektryczna

BILETY

BILETY 17.03 i 18.03

Bilety obejmują 2 koncerty tego samego dnia:

  • 40 zł – ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
  • 75 zł – na Kartę do Kultury, tylko w kasie Klubu
  • 80 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

BILETY 15.03, 16.03, 19.03

  • 20 zł – ulgowe, tylko w kasie Klubu
  • 35 zł – na Kartę do Kultury, tylko w kasie Klubu
  • 40 zł – bez zniżek, w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Karnety Festiwalowe na rok 2023

Obejmują 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w drugiej połowie 2023 roku). Cena: 100 zł. 

Karnety będą w sprzedaży w czasie marcowej odsłony 26. Festiwalu Jazz Jantar tylko dla posiadaczy biletów na marcowe koncerty Festiwalu. Sprzedaż karnetów tylko w kasie Klubu Żak w dniach 17 – 19.03.2023 (lub do wyczerpania limitu) za okazaniem biletu na koncerty zaplanowane na 17 – 19.03.2023.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór