Kto odpowiadał za remont budynku?
Kompleksowy remont obiektu wraz z adaptacją na nowe funkcje przeprowadziła samorządowa spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo. To właśnie MTG, decyzją Rady Miasta Gdańska od połowy 2020 roku, zarządza miejską nieruchomością przy ul. Garncarskiej 18/20.
Operatorem klubu Kot będzie Sopocka Odessa. To sprawdzona w trójmiejskiej branży rozrywkowej firma prowadząca m.in. sopocki SPATiF oraz klub B 90 na terenie postoczniowym w Gdańsku.
"Rudy Kot" w nowej odsłonie
Na gości Kota w nowej przestrzeni czekać będą m.in. dwie sale kinowe. Większa z nich pomieści ok. 100 osób, a filmy będzie można oglądać na ekranie o wielkości 7x3 metry. Z kolei, część o charakterze kawiarniano-restauracyjnym będzie miała powierzchnię ok. 200 metrów kwadratowych.
Trwa remont dawnego "Rudego Kota" przy ul. Garncarskiej. Co będzie w nowym klubie?
Kamienica przy ul. Garncarskiej ma cztery kondygnacje włącznie z piwnicą. W trakcie remontu zamontowano w budynku windę.
Jak będzie funkcja poszczególnych poziomów w klubie Kot?
- Poziom 0: strefa gastronomiczna
- Poziom 1 i 2: kino
- Poziom 3: klub muzyczny z przeznaczeniem na występy na żywo (nie będzie pełnił funkcji dyskoteki)
- Poziom -1: druga, mniejsza cześć klubowo-kulturalna m.in. z ekranem i rzutnikiem
Prace budowlane w dawnym "Rudym Kocie" trwały od listopada 2022 roku. Wykonała je spółka Correcto z Koszalina (woj. zachodniopomorskie).
Krótko o historii "Rudego Kota"
Klub muzyczno-rozrywkowy "Rudy Kot" funkcjonował w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007. Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, budynek powstał w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof.
Kino na Szekspirowskim zaprasza. Filmy z najwyższej półki do końca sierpnia
Kamienica została odbudowana w 1947 r. przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 r. odebrana mu przez komunistyczne państwo.
5 listopada 1950 r. otwarto w niej Klub Drukarza.
18 czerwca 1955 r. w kamienicy odbył się premierowy występ gdańskiego kabaretu Rudy Kot z programem “Miniatury”, w całości oparty na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego i nawiązujący do krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. W spektaklu, opracowanym przez Andrzeja Pawluka, wystąpili m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela.
"Rudy Kot" zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem rock'n'rolla 24 marca 1959 r. Na scenie wystąpił wówczas zespół Rhythm and Blues. Data ta jest uważana za dzień symbolicznych narodzin polskiego rocka.
W latach 60. XX wieku w "Rudym Kocie" grywały najważniejsze kapele bigbitowe m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony oraz zespoły jazzowe, w tym grająca tu jazz tradycyjny grupa muzyków Przemysława Dyakowskiego.
Blisko 100 miast odwiedzi Gdańsk. Zjazd Hanzy od czwartku: kultura, historia, gospodarka
Tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, a w drugiej połowie lat 80 XX wieku odbyło się kilka wystąpień formacji Totart.
W latach 80. i późniejszych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia.