Czym jest Regiostars?
- Dolne Miasto, to przykład dobrze przygotowanej rewitalizacji, gdzie praca jednostek miejskich, organizacji pozarządowych i przede wszystkim mieszkańców, przyniosła wspaniałe efekty. Pięknieje z dnia na dzień, jest miejscem atrakcyjnym do życia i spędzania czasu. Takie wyróżnienia i nagrody tylko wzmacniają w nas potrzebę zmian oraz sprawiają, że trud włożony przez lokalną społeczność został doceniony. Zachęcam do głosowania na Rewitalizację Dolnego Miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Kampania Regiostars prowadzona jest od 2008 roku. Organizuje ją Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. To forma uhonorowania projektów finansowanych przez Unię Europejską, które prezentują innowacyjne i integracyjne podejście do rozwoju regionalnego. W plebiscycie co roku startują setki projektów. Tegoroczny jubileusz skłonił organizatorów do przygotowania specjalnej edycji konkursu. Wezmą w niej udział projekty nagrodzone w ubiegłych latach. Komisja chce w ten sposób pokreślić ich wpływ na jakość życia mieszkańców w wieli zakątkach Europy.
15 projektów na 15 lat
Spośród 300 finalistów i zwycięzców poprzednich edycji organizatorzy wybrali 15 najciekawszych realizacji. W trwającym do 15 listopada plebiscycie każdy może oddać głos na wybrany przez siebie projekt. Finał konkursu odbędzie się podczas spotkania INFORM EU w portugalskiej Evorze właśnie w listopadzie tego roku. Wtedy również zostanie ogłoszony nowy format plebiscytu Regiostars.
Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku otrzymała wyróżnienie Regiostars w 2016 roku, w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”.
Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Przedsięwzięcie dotyczyło zarówno działań inwestycyjnych, jak i społecznych. Jego efektem jest m.in. adaptacja historycznego budynku łaźni miejskiej przy ulicy Jaskółczej na siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia", czy remont 31 budynków mieszkalnych.
Zapoczątkowane wówczas działania są kontynuowane dzięki Gminnemu Programowi Rewitalizacji realizowanemu w latach 2017-2023. Jego częścią jest Rewitalizacja Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem w Gdańsku. W dzielnicy nadal prowadzone są remonty i modernizacje budynków oraz infrastruktury, ale lwia część działań dotyczy sfery społecznej. Dzięki rewitalizacji na wsparcie mogą liczyć dorośli i młodzież borykający się z problemami psychicznymi – oferuje ją Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. W wyremontowanym budynku działa Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej "Mrowisko" – przestrzeń aktywności młodzieży w wieku 11-18 lat.
Mieszkańcy w różnym wieku spotykają się i realizują swoje pomysły w ramach ISE – Inkubatora Sąsiedzkiej Energii. Starsi natomiast swoje miejsce znaleźli w Domu Seniora. W dzielnicy prężnie działa lokalne stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta.
Tegoroczna edycja rankingu Regiostars wyraźnie pokazuje, jak zmiana otoczenia – wyremontowane domy i chodniki – staje się punktem wyjścia dla zmiany stylu życia, filozofii, sposobu myślenia wielu mieszkańców; czyste i zadbane ulice oraz podwórka wzbudzają poczucie odpowiedzialności i sprawiają, że mieszkańcy identyfikują się ze swoją ulicą, dzielnicą, miastem.