• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Rozpoczęcie projektu plaża dostępna dla każdego - w piątek

Brzeźno. Rozpoczęcie projektu plaża dostępna dla każdego - w piątek

W Brzeźnie, do końca 2020 roku, powstanie dzięki projektowi „440 km po zmianę”, pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża, która będzie spełniać wymagania osób z różnego rodzaju potrzebami, również niepełnosprawnościami. W piątek, 26 lipca 2019 r., na plaży w Brzeźnie przy wejściu nr 50, zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny z Fundacją Machina Zmian, a Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zaplanowało świętowanie tegorocznej edycji projektu.
26.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku powstanie do 2020 roku pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża
W Gdańsku powstanie do 2020 roku pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża
Fundacja Machina Zmian

 

440 km – taką odległość pokonują wzdłuż brzegu Bałtyku przedstawiciele z Fundacji Machina Zmian razem z wolontariuszami. Trasę podzielono na 26 odcinków. Wyruszyli 1 lipca ze Świnoujścia już po raz ósmy. Podróż zajmie im niecały miesiąc i zakończy się w Piaskach. Wszystko po to, by dokonać społecznego audytu dostępności polskich plaż, a w drodze informować o i idei projektu „440 km po zmianę”.

 

W drodze po dostępną plażę

Pomysłodawczynią akcji jest Sylwia „Nikko” Biernacka, prezeska Fundacji Machina Zmian. Po raz pierwszy samotną wędrówkę wzdłuż Bałtyku odbyła w 2011 roku. Nie była to zwykła podróż, bo przyświecała jej idea wsparcia kobiet z niepełnosprawnością oraz modernizacja polskich plaż. Ambasadorką tegorocznej edycji została Anna Rutz, ekspertka ds. dostępności, osoba poruszająca się na wózku.

- Plaża pozornie dostępna to taka, na której znajduje się utwardzony dojazd, np. wykonany z drewna. Dojazd lub pochylnia kończą się dokładnie tam, gdzie zaczyna się właściwa plaża i piasek, i dokładnie tam, gdzie blokują się małe przednie koła wózka – wyjaśnia Anna Rutz. – Gdy kończy się utwardzony dojazd, kończy się też moja rozrywka, a zaczynają płonne marzenia o plaży w pełni dostępnej – dodaje.

Plaża pozornie dostępna to taka, na której znajduje się utwardzony dojazd, np. wykonany z drewna
Plaża pozornie dostępna to taka, na której znajduje się utwardzony dojazd, np. wykonany z drewna
Fundacja Machina Zmian


Warto dodać, że do wędrującej wzdłuż Bałtyku sztafety można dołączyć. Zgłoszenia można dokonać pod adresem: https://evenea.pl/event/440kmpozmiane/.Sztafeta wyrusza każdego dnia.


Przy okrągłym stole na plaży

26 lipca o godzinie 11 aktywiści dotrą do plaży w Gdańsku Brzeźnie. Tego dnia podpisany zostanie list intencyjny pomiędzy Miastem Gdańsk a Fundacją Machina Zmian, w ramach którego do końca 2020 roku ma powstać właśnie w Brzeźnie pierwsza w Polsce w pełni dostępna plaża.

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) zaplanowało przy wejściu nr 50 świętowanie tegorocznej edycji projektu „440 km po zmianę”.

Dzięki projektowi ECS ZROZUMIEĆ 89/19 specjalnie z tej okazji pojawi się na plaży okrągły stół, który powstał w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.

Europejskie Centrum Solidarności wraz z Fundacją Machina Zmian przygotowało na 26 lipca mnóstwo atrakcji na plaży (wejście nr 50)
Europejskie Centrum Solidarności wraz z Fundacją Machina Zmian przygotowało na 26 lipca mnóstwo atrakcji na plaży (wejście nr 50)
Fundacja Machina Zmian


- Okrągły stół potrafi łączyć! Doskonale wiemy, że potrafi wzmacniać relacje i wspierać porozumienie. Zapraszamy wszystkich do wspólnej rozmowy na temat pierwszej w Polsce w pełni dostępnej plaży w Gdańsku. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki nadmorskich samorządów, działaczki na rzecz dostępnych plaż i najważniejsze – plażowiczki i plażowicze – mówi Sylwia Bruna, koordynatorka wydarzenia „Plaże dla wszystkich” w ECS.


Wypróbuj mobilną plażę z Kaliningradu

Podczas spotkania w Brzeźnie zaprezentowane zostaną rozwiązania, które w prosty sposób zwiększają dostępność i komfort korzystania z plaż dla osób z niepełnosprawnością, seniorów, osób z dziećmi w wózkach, rowerzystów. Dzięki współpracy z organizacją Kovcheg z Kaliningradu będzie można wypróbować wózki kąpielowe amfibia, materace plażowe, mobilne leżaki i poznać inne proste udogodnienia, które są stosowane u naszych wschodnich sąsiadów.


Plażing, tatuaże, handbike i co jeszcze?

Ale wydarzenie w ostatni piątek lipca na gdańskiej plaży przy wejściu nr 50 to nie tylko rozmowy na tematy ważne. Tego dnia ECS przygotowało wiele atrakcji dla każdego. I tak od godz. 12 do 16 rozpocznie się „plażing”. W programie m.in. przygotowanie własnej torby z printem, możliwość wysłania pocztówki z grafiką projektu, tatuaże, wypożyczanie handbike’ów (rowerów z napędzem ręcznym), stanie także 80-metrowy parawan.

Na miejscu obejrzymy też wystawę „Zapiski z piasku. Historie zebrane na plaży". Na wystawie zaprezentowane będą kolaże fotograficzne, powstałe z przekazanych przez mieszkańców Gdańska zdjęć zrobionych na plaży i historii z nimi związanych. Równocześnie działać będzie punkt zbierania „Historii plażowych” w ramach projektu.

Link do wydarzenia znajduje się TUTAJ.

 

Sztafety pokonują trasę wzdłuż polskiego Bałtyku od 1 lipca. Wyruszyli ze Świnoujścia, a w Gdańsku będą 26 lipca
Sztafety pokonują trasę wzdłuż polskiego Bałtyku od 1 lipca. Wyruszyli ze Świnoujścia, a w Gdańsku będą 26 lipca
Fundacja Machina Zmian


- Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do pokazania swoich fotografii z rodzinnych albumów, które zostały zrobione na gdańskiej plaży. Wybrane fotografie po zeskanowaniu zostaną wykorzystane w nadmorskim kolażach, których pełna wystawa odbędzie się w sierpniu – opowiada Sylwia Bruna z ECS.

W trakcie trwania wydarzenia zbierane będą podpisy pod petycją o utworzenie pierwszej w pełni dostępnej plaży w Polsce a konkretnie w Gdańsku. Organizatorzy opowiadać będą o projekcie i zasadach komunikacji z osobami z niepełnosprawnością.

Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta Gdańska.

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

Codzienne relacje z przejścia trasy można śledzić od 1 lipca na Facebooku projektu.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic