• Start
  • Wiadomości
  • PKM Południe - coraz bliżej największej inwestycji w historii Gdańska

PKM Południe - coraz bliżej największej inwestycji w historii Gdańska. WIZUALIZACJE

PKM Południe to nowatorski projekt, dzięki któremu powstanie nowoczesny system transportu kolejowego. - To największy do tej pory projekt inwestycyjny w Gdańsku - zaznacza prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. - To epokowa inwestycja - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W poniedziałek, 20 listopada, podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Województwem Pomorskim i Gminą Miasta Gdańsk, przy współudziale samorządowej spółki PKM SA, której celem jest realizacja projektu PKM Południe.
20.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sześć osób stoi obok siebie, w dłoniach mają dokumenty
Umowę podpisali (od lewej): Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Grzegorz Mocarski - prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Leszek Bonna - wicemarszałek województwa pomorskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Podpisanie umowy o współpracy

W imieniu obu samorządów umowę podpisali: marszałek województwa Mieczysław Struk, prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicemarszałek Leszek Bonna i wiceprezydent Piotr Grzelak oraz prezes PKM SA Grzegorz Mocarski.

- Nie boję się powiedzieć, że to epokowa inwestycja. Chcemy usprawnić transport zbiorowy do intensywnie zamieszkałych dzielnic – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Dzięki naszej obecności w Unii Europejskiej będziemy mogli ten projekt fizycznie zrealizować. Jestem pewien, że o tej inwestycji będzie się mówić nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Zgodnie z umową Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk będą współfinansować opracowanie dokumentacji projektowej PKM Południe, która ma powstać w latach 2023-2026. Jej szacunkowy koszt wynosi 50 mln zł, z czego 28 mln zł to wkład Miasta Gdańska, wniesiony do projektu poprzez dokapitalizowanie spółki PKM. Środki te Miasto Gdańsk przekazywać będzie samorządowej spółce sukcesywnie w latach 2023-2026, docelowo obejmując w niej ok. 7,5 proc. udziałów.

- Zrobiliśmy kolejny krok w stronę realizacji PKM Południe: największego do tej pory projektu inwestycyjnego w Gdańsku. Dużo większego i droższego niż budowa tunelu pod Martwą Wisłą. Dziś podpisaliśmy umowę o współpracy w realizacji tego epokowego przedsięwzięcia - mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dzięki niej spółka PKM S.A. będzie mogła ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu inwestycji. Jest to niezbędne m.in. do ubiegania się o unijne dofinansowanie. Jeśli uda nam się zdobyć na ten cel pieniądze z UE, wybudowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe wraz ze zintegrowanymi z nim miejskimi inwestycjami drogowymi będzie możliwe już w obecnej perspektywie unijnej, w latach 2026-2029.

mapa z zaznaczoną trasą kolei
Przebieg projektu oraz podział na odcinki
mat. PKM
Mapa z zaznaczonymi nowymi przystankami PKM w Gdańsku
Nowe przystanki PKM w Gdańsku
mat. PKM

Będzie ogłoszony przetarg

Dzięki podpisanej przez samorządy umowie możliwe będzie ogłoszenie już wkrótce przez PKM SA przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu inwestycji pod nazwą: „Rozwój infrastruktury transportowej w południowych dzielnicach Gdańska”, składającego się z trzech zadań:

  1. Zadanie kolejowe: „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II: budowa linii kolejowej nr 250 na odcinku Gdańsk Śródmieście – Węzeł Kowale”.
  2. Zadanie drogowe nr 1: „Budowa bezkolizyjnego przekroczenia magistrali kolejowej E-65 i Traktu św. Wojciecha poprzez tzw. ulicę Nową Sandomierską”.
  3. Zadanie drogowe nr 2: „Budowa II etapu ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Kampinoskiej do ul. Świętokrzyskiej w rejonie Węzła Kowale”.

Przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędne jest m.in. do ubiegania się o unijne dofinasowanie  realizacji PKM Południe. Jeśli samorządom uda się zdobyć na ten cel pieniądze z UE, wybudowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe wraz ze zintegrowanymi z nim miejskimi inwestycjami drogowymi możliwe będzie już w obecnej perspektywie unijnej, w latach 2026-2029.

PKMpoludnie Trakt św. Wojciecha
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Trakt św. Wojciecha
mat. PKM
PKMpoludnie Madalińskiego
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Madalińskiego
mat. PKM
PKMpoludnie Łostowice Świętokrzyska
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Łostowice Świętokrzyska
mat. PKM
PKMpoludnie Niepołomicka
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Niepołomicka
mat. PKM
PKMpoludnie Wielkopolska
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Wielkopolska
mat. PKM
PKMpoludnie Kowale
Koncepcja architektoniczna przystanku Gdańsk - Kowale
mat. PKM

PKM Południe - cele projektu 

Celem projektu PKM Południe jest stworzenie nowoczesnego systemu kolejowego transportu publicznego dla ruchu pasażerskiego o charakterze aglomeracyjnym, komplementarnego i funkcjonalnie zintegrowanego z innymi formami komunikacji zbiorowej. Już za kilka lat PKM Południe ma stać się realną alternatywą dla transportu indywidualnego, poprzez budowę nowej infrastruktury kolejowej pozwalającej na włączenie do istniejącej osi komunikacyjnej Wejherowo – Reda – Rumia – Gdynia – Sopot – Gdańsk kolejnych terenów położonych w południowych dzielnicach Miasta Gdańska.

- Dzisiejsza decyzja władz województwa i miasta to kolejny duży krok, po opracowaniu Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, przybliżający nas do realizacji PKM Południe - mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Tym projektem wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Zdecydowana większość z nich podczas konsultacji społecznych w 2022 roku nie mówiła „czy”, tylko kiedy PKM Południe powstanie. Zainteresowanie tą inwestycją jest ogromne. W trzech seriach konsultacji wzięło udział prawie 600 osób stacjonarnie i ponad 1400 online, a nagrania z nich w na kanale YouTube PKM obejrzało ponad 6000 osób. Naszą stronę internetową dedykowaną projektowi PKM Południe (www.pkm-poludnie.pl) tylko w pierwszym miesiącu od jej uruchomienia wyświetlono ponad 100 tysięcy razy!

PKM Południe - plan, koncepcja architektoniczna przystanków

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!