Na placu budowy, pod tymczasowymi namiotami chroniącymi przed ulewnym deszczem zgromadzili się uczestnicy uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, goście i media. Obecni byli marszałek samorząd województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Jacek Karnowski -prezydent Sopotu i Piotr Borawski zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Byli też Piotr Szymański reprezentujący Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, Karol Zduńczyk, prezes Korporacji Budowlanej DORACO, która jest generalnym wykonawcą inwestycji oraz Prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.
- Kładziemy kamień węgielny pod trzeci etap rozbudowy terminalu. Nie zatrzymujemy się i z jeszcze większą determinacją chcemy się rozwijać. Wbrew epidemiom i kryzysom śmiało realizujemy rozbudowę infrastruktury, wierząc, że będzie ona dobrze służyła naszym pasażerom i pomagała w ich komfortowych i bezpiecznych podróżach – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Zarządzający lotniskiem oraz przedstawiciel wykonawcy podpisali akt erekcyjny realizowanej inwestycji, który następnie zamurowany został w betonowej posadzce pirsu. W akcie erekcyjnym napisano, że rozbudowa Terminalu Pasażerskiego T2 ma na względzie rozwój Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, komfort, bezpieczeństwo jego pasażerów, rozwój gospodarczy oraz turystyczny regionu, a także dobro i dostatek jego mieszkańców.
Zobacz zapis wideo uroczystości:
- Ulokowanie biznesu na terenie województwa pomorskiego jest uzależnione od jakości usług lotniczych w Porcie Lotniczym Gdańsk. Chcielibyśmy rozwijać transport publiczny, który będzie się łączył z lotniskiem, ale też z całym regionalnym systemem transportowym. Myślimy o dalszym rozwoju linii kolejowych, bo dojazd do portu lotniczego, do centrum biznesu, które powstaje na lotnisku, ma bardzo duże znaczenie - mówił Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.
- Cieszę się bardzo, że w coraz lepszym komforcie pasażerowie będą mogli podróżować. Podróże to rozwój, poznawanie innych kultury i przywożenie nowych myśli do Gdańska. Postępujące dwie ważne inwestycje w porcie, rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa pierwszego biurowca są także gwarantami rozwoju Gdańska - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Gdańska .
- Polska jest jednym z tych krajów w Europie, w których najszybciej rośnie współczynnik mobilności lotniczej. To charakterystyczne, że w czasie epidemii brak możliwości latania jest wymieniany jako jedna z największych dolegliwości. Epidemia minie, a trójmiejskie lotnisko na długo zapewni nam dostęp do lotniczego nieba - podkreślił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Treść aktu erekcyjnego
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu przypomniał obawy sprzed lat, kiedy budowano pierwszy terminal w Gdańsku. W latach 90-tych ubiegłego stulecia niewiele osób przewidywało tak szybki rozwój ruchu lotniczego.
- Lotnisko jest dla biznesmenów, turystów, ale także dla mieszkańców, którzy mogą polecieć w różne części świata. To jest wspólna inwestycja samorządów Pomorza i państwa polskiego. To jest dobry konglomerat, który udało nam się razem stworzyć i razem nim gospodarować. To jest najlepiej rozwijające się lotnisko w Polsce. Nie byłoby takiego rozwoju turystycznego w Sopocie bez rozbudowy i rozwoju Portu Lotniczego - zaznaczył Jacek Karnowski.
W czasie pandemii Covid-19 bardzo ważne było utrzymanie tempa kluczowych i strategicznych dla Gdańska i Pomorza inwestycji.
- Ostatnie miesiące wymagały wprowadzenia nowych zasad związanych z pracą naszej załogi w związku z panującą sytuacją. Nie wpłynęło to jednak na harmonogram działań. Kamień węgielny, będący symbolem stabilności obiektu, w obecnym czasie nabiera dodatkowego znaczenia. Stabilność to coś, do czego wszyscy tęsknimy, niezależnie w której części globu się znajdujemy” – powiedział Karol Zduńczyk, prezes Zarządu DORACO.
Umowę na rozbudowę terminalu Port Lotniczy Gdańsk podpisał z generalnym wykonawcą 15 października 2019 roku. Budowa pirsu, który jest przedłużeniem Terminalu Pasażerskiego T2 w kierunku zachodnim ma się zakończyć w IV kwartale 2021 roku. Port Lotniczy dzięki dobudowanemu do Terminala T2 pirsowi zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni. W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.
Inwestycja w Porcie Lotniczym w liczbach:
Realizacja budowy: W trakcie prac:
Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu w PLG:
|