• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Grzelak: - W naszym mieście prowadzonych jest obecnie ponad pół tysiąca inwestycji

Piotr Grzelak: - W naszym mieście prowadzonych jest obecnie ponad pół tysiąca inwestycji

Zastępca prezydent Gdańska, od czerwca br. odpowiedzialny m.in. za inwestycje w naszym mieście, zaprosił mieszkańców do udziału w czacie na żywo. W obszarze inwestycji sporo się w naszym mieście dzieje, co budzi spore zainteresowanie, ale i pytania mieszkańców. Stąd też narodził się pomysł, by cyklicznie, raz w miesiącu, organizować czaty z udziałem Piotra Grzelaka, w trakcie których będzie opowiadał o konkretnych projektach.
27.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym w Gdańsku realizowanych jest ponad 500 różnych inwestycji
W tym w Gdańsku realizowanych jest ponad 500 różnych inwestycji
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Pierwszy taki czat odbył się za pośrednictwem oficjalnego profilu zastępcy prezydent Gdańska na Facebooku, w środowe popołudnie 26 października. Na wstępie Piotr Grzelak zaznaczył, iż w tym roku prowadzonych jest w Gdańsku ponad 560 inwestycji za blisko 700 mln złotych. Następnie odpowiadał na pytania zadawane przez mieszkańców, w tym dzielnicowych radnych.

O jakich inwestycjach opowiadał Piotr Grzelak?

Miasto przygotowuje się obecnie do dwóch wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji, zarówno dla dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, jak i Oruni Górnej-Gdańska Południe oraz Ujeściska-Łostowic. Chodzi o bezkolizyjne przejazdy kolejowe w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech -Lipce oraz Nową Świętokrzyską.

Piotr Grzelak przyznał, że Miasto pracuje obecnie nad rozwiązaniem, w ramach którego "za jednym rzutem" zrealizowany zostanie wiadukt kolejowy i wiadukt samochodowy - planowane w dwóch różnych projektach. Chodzi o to, by zwiększyć szanse na zdobycie dofinansowania zewnętrznego na realizacje tych inwestycji, np. z Polskiego Ładu. Unia Europejska nie przyznaje już środków na budowę nowych dróg, ale można się o takie starać przy okazji inwestycji kolejowych.

Miasto otrzymało dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład na realizację pierwszego etapu prac na ulicy Nowej Świętokrzyskiej. Natomiast na kolejne etapy realizacji tej nowej ulicy chciałoby zdobyć środki unijne, poprzez połączenie tej inwestycji z planowaną budową PKM Południe.

Nowa Warszawska. Do zakończenia budowy pozostał miesiąc

W przypadku projektu PKM obecnie trwają prace nad studium techniczno- ekonomiczno-środowiskowym, które odpowie m.in. na pytanie, czy ta inwestycja jest w ogóle zasadna i czy jest szansa na jej realizację. W pierwszym etapie miasto chce zrealizować 4-kilometrowy odcinek do pętli Havla oraz do węzła Kowale - kolejne 3,5 km.

- Równolegle pracujemy nad tym, by ta kolej była szansą dla Gdańska Południe. Dlatego Biuro Rozwoju Gdańska przygotowuje koncepcję urbanistyczną dla tych terenów - zaznaczył Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - W kwestii pierwszego odcinka Nowej Świętokrzyskiej to obecnie odbieramy program funkcjonalno-użytkowy dla tej inwestycji. Pod koniec bieżącego roku ogłosimy przetarg na budowę w formule "zaprojektuj i wybuduj".

Wiceprezydent Grzelak zapowiedział też, że w kolejnej perspektywie unijnej Miasto będzie starało się o środki na następny etap rewitalizacji dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Pierwszy czat na żywo poświęcony inwestycjom, z udziałem zastępcy prezydent Piotra Grzelaka, odbył się 26 października
Pierwszy czat na żywo poświęcony inwestycjom, z udziałem zastępcy prezydent Piotra Grzelaka, odbył się 26 października
Screen z FB Piotra Grzelaka

Wyczekiwane rondo i bupas

Piotr Grzelak przyznał w trakcie czatu, iż w ostatnim czasie do Miasta trafiało dużo pytań w związku z planowaną budową ronda Czerska - Niepołomicka - Starogardzka. Jego budowa miała ruszyć już jakiś czas temu, ale w trakcie przygotowań okazało się, iż koniecznie trzeba zaprojektować w tym miejscu dodatkowo kanał teletechniczny. Ten został już doprojektowany. Jeszcze w listopadzie powinny ruszyć zatem prace budowlane.

Pytano też o buspas na ul. Spacerowej, prowadzący z Oliwy do Osowej. Obecnie trwają prace nad analizą ruchową w tym miejscu. Zastępca prezydent zapowiedział, iż w lutym 2023 r. planowane jest spotkanie, na które zaproszeni zostaną m.in radni dzielnic Osowa i Oliwa, a w trakcie którego pokazane zostaną konkretne warianty buspasu opracowane na podstawie wspomnianej analizy.

Co w Pieckach-Migowie i na Olszynce?

Zastępca prezydent Gdańska nawiązał też do Szkoły Podstawowej nr 2 w Pieckach - Migowie. W tej placówce zaplanowano m.in. remont basenu i szatni. Niestety, poprzedni wykonawca nie wywiązywał się z umowy, w związku z czym Miasto musiało ją zerwać i wybrać w przetargu nowego wykonawcę. To przełożyło się na przedłużenie terminu realizacji. Obecnie widać wyraźne postępy w pracach remontowych prowadzonych przez nowego wykonawcę.

Jeden z mieszkańców dopytywał o parkingi przy przystankach PKM Jasień i PKM Kiełpinek. W miejscowych planach zagospodarowania istnieje rezerwa pod rozbudowę parkingów. Jednak obecnie nie ma zapewnionego finansowania dla tego projektu.

Duże inwestycje szykują się za to na Olszynce. W najbliższym czasie planowane są generalne modernizacje ulic Modrej i Łanowej, wraz z budową kanalizacji na tych ulicach z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Nowy Port. Wymiana gruntu na dawnym Szańcu Zachodnim rozpoczęta

Rozkopane Główne Miasto

Od kilku miesięcy rozkopane są dwie ulice w tej części miasta: Węglarska i Pańska. Realizacja inwestycji przedłuża się ze względu na kwestie konserwatorskie. Chodzi m.in. o to, że pod zerwanym asfaltem było mniej oryginalnej kostki brukowej niż sądzono, w związku z czym trzeba było ją domówić. Do tego doszły dodatkowe prace archeologiczne. Piotr Grzelak miał w środę dobre informacje w tym przypadku - do końca listopada zakończą się prace na ul. Węglarskiej, a już za kilka dni - na ul. Pańskiej.

Po 1 listopada wznowione zostaną natomiast prace na ul. Ogarnej. Te trzeba było przerwać ze względu na wykrytą kolizję sieci podziemnych.

W trakcie czatu pytano też m.in. o remont ul. Czarny Dwór na Przymorzu, tunel pod Pachołkiem, dom sąsiedzki w Osowej i remont ul. Kielnieńskiej. Zwrócono też uwagę na potrzebę przeprowadzenia przeglądów progów zwalniających.

Kolejny czat za miesiąc.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!