• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Grzelak: - Chcemy podwyższać konkurencyjność transportu publicznego

Nowa Warszawska. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska: - Chcemy podwyższać konkurencyjność transportu publicznego

W niedzielę, 5 marca tramwaje rozpoczną regularne kursy po zbudowanej linii tramwajowej Nowej Warszawskiej. Dzień wcześniej zaplanowano piknik rodzinny z atrakcjami. O szczegółach tej inwestycji rozmawialiśmy w programie „Tym żyje Gdańsk” z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Miasta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, który wyjaśniał dlaczego ta inwestycja jest kluczowa dla tej części miasta.
02.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody mężczyzna z brodą w garniturze na tle wirtualnego widoku torów
Piotr Grzelak był gościem programu "Tym żyje Gdańsk"
fot. gdansk.pl

Nowa Warszawska – zaproszenie na inaugurację

- Będzie bardzo wiele atrakcji. Główną atrakcją oczywiście będzie przejazd tramwajem po nowej ulicy Warszawskiej – zapraszał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Mało jest w Polsce miast, które realizują takie inwestycje komunikacyjne – mówił gość programu „Tym żyje Gdańsk”. 4 i 5 marca mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska zyskają nową linię tramwajową, która połączy Pętlę Ujeścisko z al. Havla. To zmieni krajobraz komunikacyjny nie tylko w tej części miasta.

W ten weekend otwarcie Nowej Warszawskiej. W sobotę piknik i bezpłatne przejazdy tramwajem 

- W Gdańsku od dobrych kilkunastu lat dobudowujemy dodatkowy układ komunikacyjny - mówił Piotr Grzelak. - Ulica Warszawska jest elementem obwodnicy, która ma ominąć Śródmieście. Jedna trzecia mieszkańców Gdańska Południe podróżuje w kierunku Oliwy i nie ma sensu za każdym razem jechać przez Hucisko, które jest już dzisiaj pod względem tramwajowym zakorkowane, tam dużej przepustowości nie ma i po to budujemy obwodnicę Warszawska-Pawła Adamowicza, a w przyszłej perspektywie Gdańsk Południe-Wrzeszcz.

Nowa Warszawska – szybki tramwaj i droga dla rowerów

Tramwaj na nowym odcinku rozwijał będzie prędkość 70 km/h.

- Rozwiązania, które wdrażamy w ramach tej inwestycji mają umożliwić, żeby z jednej strony była ta prędkość przejazdowa, a z drugiej strony, żeby było zachowane bezpieczeństwo. Dlaczego taka prędkość? Przede wszystkim chcemy podwyższać konkurencyjność transportu publicznego.

Zastępca prezydenta Gdańska wskazał, że celem władz miasta jest zachęcania mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. W ramach inwestycji wykonana została też wzdłuż nowego odcinka tramwajowego droga dla rowerów, która łączy się z innymi drogami rowerowymi w tym regionie.

- To już jest pewnego rodzaju standard, że zgodnie z piramidą mobilności przede wszystkim stawiamy właśnie na kwestie transportu publicznego, ale też na aktywną mobilność. Mówimy o drodze rowerowej, ale wszyscy wiemy, że dzisiaj droga rowerowa pełni szersze funkcje. Są tak zwane UTO, czyli w skrócie mówiąc, elektryczne hulajnogi i myślę, że coraz większa liczba osób z tego typu środka transportu korzysta. W przyszłej perspektywie planujemy rozbudowę sieci dróg rowerowych.

Nie tylko Nowa Warszawska

Naszego gościa zapytaliśmy też o inne realizowane inwestycje komunikacyjne w tej i innych częściach miasta, o ul. Kielnieńską, Jabłoniową i Świętokrzyską, a także o PKM Gdańsk Południe.

Osowa. Wykonawca przebudowy ul. Kielnieńskiej wybrany. Roboty ruszą wiosną

Zobacz cały program:

Piotr Grzelak przypomniał też, że właśnie odbyła się inauguracja konsultacji w ramach programu Strategia Gdańsk 2030 Plus i zachęcał wszystkich mieszkańców do udziału i kształtowania obrazu miasta.

- Będą realizowane poszczególne stoliki tematyczne związane z czterema programami rozwoju: wspólne miasto, zielone miasto, dostępne miasto i innowacyjne miasto – wyjaśniał zastępca prezydenta Gdańska. - Do 2030 roku zakładamy, że Gdańsk może wygenerować projekty na około 6 miliardów złotych. Nasza zdolność inwestycyjna to jest dwa i pół do trzech miliardów złotych. Dodatkowe trzy miliardy złotych pozyskamy ze środków zewnętrznych. Jest oczywiście jeden konkretny warunek: Polska musi otrzymać środki pomocowe z Unii Europejskiej!

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki