Piotr Borawski zrezygnował z funkcji zastępcy prezydenta. Jak tłumaczy tę decyzję?

Piotr Borawski z Koalicji Obywatelskiej, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, zrezygnował w poniedziałek, 6 maja, z pełnionego od 2018 r. stanowiska. Przyznał, że są różnice w wizji dalszej współpracy w rządzeniu miastem między KO a Wszystko dla Gdańska. - Nie mamy porozumienia - wyjaśnił. Piotr Borawski zapowiedział jednocześnie, że we wtorek, 7 maja, na inauguracyjnej sesji Rady Miasta Gdańska przyjmie mandat radnego. 
06.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia mężczyznę przemawiającego przy mównicy podczas formalnego wydarzenia lub spotkania. Wygląda na skoncentrowanego i profesjonalnego, ubranego w elegancki granatowy garnitur, białą koszulę i szczegółowo wzorowany niebieski krawat. Otoczenie sugeruje środowisko rządowe lub korporacyjne, z cyfrowym ekranem wyświetlającym jakiś tekst w tle, który jest częściowo widoczny. Mężczyzna wydaje się przemawiać do publiczności, co widać po jego wyrazistej twarzy i otwartej postawie. Środowisko jest wnętrzem, z eleganckim wyposażeniem wnętrza, w tym klasycznymi detalami architektonicznymi.
Piotr Borawski na jednej z sesji Rady Miasta Gdańska. Samorządowiec ma 41 lat. Jest liderem struktur Platformy Obywatelskiej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Dlaczego Piotr Borawski zrezygnował?

O swojej decyzji i jej przyczynach samorządowiec Koalicji Obywatelskiej poinformował wieczorem na swoim profilu na Facebooku. Podał, że rezygnację z funkcji zastępcy prezydenta Gdańska złożył w poniedziałek rano, 6 maja
 
- Jutro (we wtorek, 7 maja - red.) podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta Gdańska przyjmę mandat radnego, który uzyskałem dzięki rekordowej liczbie Waszych głosów - napisał b. zastępca prezydenta Gdańska.

We wtorek zaprzysiężenie Rady Miasta Gdańska i prezydent. Transmisja na gdansk.pl

Przypomnijmy, że startując na radnego Piotr Borawski zdobył w kwietniowych wyborach samorządowych 5 765 głosów. Był to trzeci najlepszy wynik w mieście po Aleksandrze Dulkiewicz (Wszystko dla Gdańska) - 11 174 głosów i Agnieszce Owczarczak (KO) - 7 457 głosów. 
 
Piotr Borawski podkreślił, że jego decyzja o zakończeniu pełnienia funkcji zastępcy prezydenta Gdańska wymaga wyjaśnienia. 
Wiceprezydentem Gdańska byłem dzięki koalicji zawartej z Pawłem Adamowiczem, a następnie z Aleksandrą Dulkiewicz i ich ugrupowaniem Wszystko dla Gdańska. Zapewniło to większość umożliwiającą sprawne rządzenie miastem i wspólne mierzenie się z wyzwaniami, których przez ostatnie 5 lat nie brakowało.

Jutro jednak rozpoczyna się nowa kadencja samorządu, a nasza wizja dalszej współpracy jest różna. Nie mamy porozumienia. Uważamy, jako Koalicja Obywatelska, że demokracja nie polega na festynach i błyskotkach czy przeciąganiu radnych z innych list, a na szacunku dla głosu wyborców, ich werdyktu i poparcia. Zasady albo się stosuje w czynach, albo się o nich jedynie mówi.
 
 

 
Piotr Borawski podziękował jednocześnie swoim najbliższym współpracownikom za 5 minionych lat. 
Praca z Wami była przyjemnością i honorem, nasze miasto ma szczęście do wielu oddanych i kompetentnych pracowników. Dziękuję wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za codzienne motywowanie do budowania najwspanialszego miejsca na świecie. Dziękuję za konstruktywna krytykę, przepraszam za błędy, których przy tak wielu decyzjach nie mogło zabraknąć. Wierzę, że Wasze rekordowe poparcie 7 kwietnia to ocena mojej dotychczasowej pracy.

Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą że nie zrezygnuję i w każdym miejscu będę ciężko pracował dla dobra wspólnego, mierząc się z każdą próbą charakteru, którą przyniesie przyszłość.
Swój wpis w mediach społecznościowych Piotr Borawski zakończył słowami, które wypowiedział kiedyś Władysław Bartoszewski. 
"Są w życiu rzeczy, które warto i są takie, które się opłaca…
… i nie zawsze to co warto – się opłaca, nie zawsze to co się opłaca – warto."

Ile klubów tworzy Radę Miasta Gdańska?

We wtorek, 7 maja, o godz. 11.30 - na pół godziny przed uroczystą, inauguracyjną sesją IX kadencji Rady Miasta Gdańska klub radnych Koalicji Obywatelskiej organizuje konferencję prasową nt. współpracy radnych w rozpoczynającej się kadencji. 
 
Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach w 2018 r. Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, a Wszystko dla Gdańska - 7 radnych. Oba ugrupowania tworząc jedną listę pod szyldem Koalicji Obywatelskiej w ostatnich wyborach samorządowych zwiększyły stan posiadania o trzech radnych, do ogółem 25. Aleksandra Dulkiewicz wygrała zaś w I turze wybory na prezydenta Gdańska jako wspólna kandydatka KO i WdG.

Jolanta Banach, radna Wspólnej Gdańskiej Drogi 2050, zasiliła klub Wszystko dla Gdańska

Po wyborach Wszystko dla Gdańska postanowiło utworzyć własny klub radnych. W poniedziałek, 6 maja, ogłoszono, że do klubu WdG przystąpiła Jolanta Banach z Nowej Lewicy, jedyna radna, która zdobyła mandat z listy Wspólna Gdańska Droga 2050
 
W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska klub Koalicji Obywatelskiej liczy 16 radnych, WdG - 10, a Prawa i Sprawiedliwości - 8
 
 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa