Wszystko dla Gdańska i Koalicja Obywatelska podpisały porozumienie koalicyjne w Radzie Miasta. Znamy już też nazwiska zastępców prezydenta Miasta. Od 7 stycznia swoje obowiązki obejmie Piotr Borawski, który jest nową osobą w gronie najbliższych współpracowników Pawła Adamowicza. Ten 35-letni prawnik, z dyplomem MB Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, pełnił w poprzedniej i obecnej kadencji Rady Miasta funkcję przewodniczącego klubu radnych PO, obecnie Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczył też Komisji Strategii i Budżetu.
Negocjacje związane z koalicją w Radzie Miasta, a także ze składem grupy prezydenckich zastępców trwały pięć tygodni. Piotr Borawski zapewniał, że dyskutowano przede wszystkim o sprawach programowych.
- Chcę trochę odczarować te pięć tygodni. Jak wszyscy wiemy, zarówno pan prezydent Adamowicz, jak i my radni, pani poseł (Agnieszka Pomaska - red.) jesteśmy bardzo aktywnymi ludźmi. Mamy bardzo wiele zajęć i czasami ciężko było znaleźć taki jeden wspólny termin, w którym moglibyśmy spotkać się wszyscy razem i porozmawiać. To nie było tak, że spotykaliśmy się codziennie i wiele godzin negocjowaliśmy. Te spotkania odbywały się raz na tydzień, raz na dwa tygodnie. Natomiast teraz zaczynamy z nowym rokiem i będzie bardzo dobra i stała współpraca - wyjaśnił nowy zastępca prezydenta Gdańska, dlaczego potrzebny był stosunkowo długi czas od wyborów do zawarcia koalicji.
Czytaj też: WdG i KO zawarły porozumienie koalicyjne, prezydent miasta przedstawił zastępców
Piotrowi Borawskiemu, jako zastępcy, przypadły następujące obszary, za które będzie odpowiadał:
- przedsiębiorczość
- środowisko
- ochrona klimatu
- informatyzacja
- porządek publiczny
Szczególnie ważne wydają się obecnie działania, które miasto będzie podejmować w związku z ochroną przyrody. Żywą dyskusję w mediach budzi kwestia smogu. Gdańsk, w porównaniu do innych dużych polskich miast - jak przypominał Borawski - ma korzystne położenie. Nie można jednak na tym poprzestać.
- Walka ze smogiem musi być wieloaspektowa, inaczej z tym problemem sobie nie poradzimy. Podwaliną musi być edukacja, bez tego nie zmienimy swoich przyzwyczajeń. Oczywiście wiele jest też po stronie Miasta - chociażby wymiana pieców czy rozbudowa sieci ciepłowniczej GPEC, bo to jest najczystsza energia. No i też egzekwowanie prawa, bo nie możemy sobie pozwolić na to, żeby niektórzy mieszkańcy naszego miasta truli po prostu innych - wyjaśnił Piotr Borawski, w którego kompetencjach znajdzie się nadzór nad działaniem Straży Miejskiej.
Tu nowy zastępca prezydenta dodał, że konieczne jest wyposażenie Strazy Miejjskiej w mobilny sprzęt do kontroli czystości powietrza.
Piotr Borawski mówił też o swojej politycznej drodze. Dorastał w Gdańsku Wrzeszczu. Kończył Szkołę Podstawową nr 64 (co ciekawe tę samą szkołę ukończył inny zastępca prezydenta Miasta Piotr Kowalczuk). Uczęszczał też do Liceum XVIII LO przy Conradinum i, jak sam mówi, właśnie tam zainteresował się polityką i działalnością publiczną. Wszystko dzięki nauczycielowi WOS, który wykształcił w uczniach potrzebę działalności na rzecz społeczeństwa. Potem wstąpił do Stowarzyszenia Młodzi Demokraci i - jak wspomina - bardzo ważny wpływ na jego dalszą polityczną drogę miało spotkanie z Maciejem Płażyńskim, jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej.
Zobacz cały program: