• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Borawski: "Epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze". Miasto chroni rynek pracy

Piotr Borawski: "Epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze". Miasto chroni rynek pracy

Gdańsk przygotowuje kompleksowe rozwiązania wspierające biznes w mieście. Wsparcia finansowego przedsiębiorcom udzielać będzie Urząd Pracy, Urząd Miasta uruchamia stronę internetową, gdzie znajdą się wiarygodne dane dotyczące wszelkich form pomocy dla przedsiębiorców: na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. - Trwa procedowanie legislacyjne ustawy związanej z tarczą antykryzysową - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska.
31.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Borawski, zastępca prezydent ds.przedsiębiorczości i ochrony klimatu: mamy świadomość, że ta epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze
Piotr Borawski, zastępca prezydent ds.przedsiębiorczości i ochrony klimatu: - Mamy świadomość, że ta epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, 31 marca 2020 roku, Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds.przedsiębiorczości i ochrony klimatu, analizował aktualną sytuację na rynku pracy. Dotąd nie odnotowano zwiększonej rejestracji w Gdańskim Urzędzie Pracy.

- Liczby rejestrujących są podobne do tych z lutego br. - referował Piotr Borawski. - Wzrostu liczby osób bezrobotnych spodziewamy się jednak w kwietniu. Nie odnotowaliśmy natomiast żadnych zgłoszeń zwolnień grupowych z powodu koronawirusa. Mamy jednak świadomość, że ta epidemia będzie miała duże skutki gospodarcze, w tym na rynku pracy.

Gdański Urząd Pracy, wraz z innymi jednostkami miejskimi i przedsiębiorcami, starają się przygotować na trudną sytuację na rynku pracy, która zapewne się pojawi.

- Trwa procedowanie legislacyjne ustawy związanej z tarczą antykryzysową. Nowe zapisy będą obligowały jednostki miasta do realizowania przepisów, które w tej chwili wprowadza parlament - zaznaczył zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

  Gdańskie Nieruchomości udostępniły formularze wniosków o umorzenie czynszu dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią

 

Obowiązki spoczną głównie na Gdańskim Urzędzie Pracy. Ten będzie udzielał następujących form pomocy pracodawcom:

  • Dofinansowanie ze środków Funduszu Pracy części kosztów wynagrodzeń pracowników danego przedsiębiorcy oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne - w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Finansowanie ze środków Funduszu Pracy części kosztów prowadzenia działalności - w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników.
  • Nisko oprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorstw ze środków Funduszu Pracy do wysokości 5 tys. złotych.

 

ZOBACZ PRZEBIEG KONFERENCJI WŁADZ GDAŃSKA Z WTORKU, 31 MARCA

 

- W Gdańskim Urzędzie Pracy, z Funduszu Pracy o którym wspomniałem, są obecnie zagwarantowane w części te pieniądze. Jednak te limity na chwilę obecną nie są na tyle wysokie, by móc sfinansować wszystkich składających wnioski. W Gdańsku mamy ponad 75 tys. przedsiębiorstw i pewnie znaczna ich część odczuje skutki kryzysu, i zapewne będzie chciała sięgnąć po któryś z tych instrumentów. W związku z tym trwają już rozmowy z rządem - nie ukrywał Piotr Borawski. - Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zadała w poniedziałek premierowi RP konkretne pytania o środki z Funduszu Pracy. Niestety, póki co, te pytania pozostały bez odpowiedzi. Liczymy na to, że władze centralne przejdą do czynów, a nie tylko deklaracji - z uwagi na to, że bez przesunięć środków finansowych nie będziemy w stanie zrealizować całości potrzebnej pomocy dla naszych gdańskich przedsiębiorców - dodał.

Gdańsk jest na to przygotowany organizacyjnie. Trwa jeszcze doposażanie w różnego rodzaju elementy ochronne, w tym maski i kombinezony ochronne - tak by pracownicy GUP czuli się bezpiecznie w kontakcie z klientami, przedsiębiorcami składającymi wnioski.

 

Dedykowana strona internetowa

Wydział Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz inne jednostki Miasta pracują nad uruchomieniem kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców.

- Przed dwoma tygodniami prezydenci Piotr Grzelak i Alan Aleksandrowicz mówili o konkretnych formach pomocy, głównie fiskalnych, dotyczących opłat, czynszów i podatków. Natomiast ważne jest też konkretne wsparcie niefiskalne. Chcielibyśmy, tuż po zakończeniu prac legislacyjnych, zebrać w jednym miejscu wszelkie formy działań wspierających przedsiębiorców: na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym - zarówno ze wsparcia rządu centralnego, jak i środków europejskich - zapowiedział Piotr Borawski.

 

  Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców

 

Powstanie dedykowana strona internetowa (dostępna m.in. na portalu www.gdansk.pl), gdzie umieszczane będą różnego rodzaju sprawdzone informacje, prowadzące przedsiębiorców w konkretne miejsca, w których będą mogli uzyskać pomoc.

- Będą to wiarygodne dane, stale uzupełniane przez nasze służby gospodarcze - po to, żeby przedsiębiorcy w jednym miejscu mogli liczyć na wszechstronną pomoc. Powstanie jedno wiarygodne i rzetelne miejsce, w którym przedsiębiorca znajdzie informacje o wsparciu, a także będzie mógł się skontaktować z różnego rodzaju specjalistami, także zdalnie - poinformował Piotr Borawski, zastępca prezydent. - Praca nad taką stroną jest już na ukończeniu.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo