• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Adamowicz o honorowym obywatelstwie dla Danuty Wałęsy: "Ma wymiar symboliczny"

Piotr Adamowicz o honorowym obywatelstwie dla Danuty Wałęsy: "Ma wymiar symboliczny"

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska radni większością głosów (za 20 głosów - kluby KO i Wszystko dla Gdańska, przeciw 11 głosów - radni PiS) zdecydowali o przyznaniu najwyższego gdańskiego wyróżnienia Danucie Wałęsie. Tuż przed głosowaniem poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz zaapelował do radnych PiS, by odłożyli na bok polityczne uprzedzenia i głosowali jak gdańszczanie.
25.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Niepoparcie tej uchwały będzie odpowiedzią na pytanie o tożsamość: czy czują się państwo bardziej gdańszczanami, czy bardziej politykami PiS - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska przed głosowaniem ws. uchwały o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Danucie Wałęsie
- Niepoparcie tej uchwały jest odpowiedzią na pytanie o tożsamość: czy czują się państwo bardziej gdańszczanami, czy bardziej politykami PiS - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Adamowicz podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Gdańska przed głosowaniem ws. uchwały o nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Danucie Wałęsie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Halina Winiarska-Kiszkis i Jerzy Kiszkis z tytułami Honorowych Obywateli Gdańska

Piotr Adamowicz, jak sam mówi, „miał możliwość w miarę dobrze poznać Danutę Wałęsę”. Odbył z nią wiele rozmów przy okazji pracy nad autobiografią żony Lecha Wałęsy „Marzenia i tajemnice” (Wydawnictwo Literackie, 2011), którą opracował jeszcze w czasach, gdy był czynnym dziennikarzem.

Książka okazała się bestsellerem - już w kilka pierwszych miesięcy sprzedano 300 tys. egzemplarzy. Jej adaptacji dokonała Krystyna Janda, która wcieliła się w rolę „Danuty W.”. - Opowiadam tę historię w imieniu wszystkich kobiet na świecie, a przede wszystkim wszystkich Polek. Moim zdaniem jest to historia prawie antyczna i uniwersalna - tłumaczyła aktorka.

Danuta Wałęsa jest gdańszczanką z wyboru

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 25 sierpnia, Piotr Adamowicz wygłosił krótkie przemówienie, w którym tłumaczył zasadność uchwały w sprawie nadania Danucie Wałęsie tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska. Przypomnijmy, że projekt uchwały złożyły w tym miesiącu kluby Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska.

- Danuta Wałęsa jest z wyboru gdańszczanką. Z wyboru, a nie z przypadku - podkreślił Piotr Adamowicz. - Niezależnie od sympatii politycznych nazwisko Wałęsa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Nazwisko Wałęsa przywołuje Gdańsk. 

Piotr Adamowicz powołał się też na przykłady innych Honorowych Obywatelek Miasta Gdańska. - Procedując tę uchwałę wypełniacie zobowiązanie, mały dług - zwrócił się do radnych. - Lata temu procedowano uchwałę o przyznanie Honorowych Obywatelstw takim postaciom, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, a także śp. Alina Pienkowska. Ta uchwała przeszła, z tego co pamiętam jednogłośnie. 

Apel do radnych PiS

Poseł Koalicji Obywatelskiej zaapelował do radnych Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając, że głosowanie za nadaniem Honorowego Obywatelstwa Danucie Wałęsie ma wymiar symboliczny. 

- Niepoparcie tej uchwały będzie odpowiedzią na pytanie o miejsce, o tożsamość, o to, kim państwo się czują: czy bardziej gdańszczanami, czy bardziej politykami PiS. Jako członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mógłbym godzinami opowiadać, co się dzieje w sferze dziedzictwa narodowego i kultury od 2015 roku. Pominę to. Ale usiłujecie, dzięki pokaźnym środkom finansowym, napisać historię naszego kraju i naszego miasta na nowo. Pytanie jest proste: gdzie się sytuujecie?

Ostatecznie kluby Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska zagłosowały za przyznaniem wyróżnienia (20 głosów), przeciw byli Radni PiS (11 głosów). Tytuł Honorowej Obywatelki Gdańska zostanie wręczony uroczyście w terminie późniejszym, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Sesja RMG. Danuta Wałęsa Honorową Obywatelką Miasta Gdańska - większością głosów 20 do 11

Uzasadnienie uchwały

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

„Lech Wałęsa, gdy ubecy po raz pierwszy zabierali go z domu, zdjął obrączkę i zegarek. Te dwa najcenniejsze dla siebie przedmioty położył na stole i powiedział żonie, że ma je sprzedać, gdyby nie miała z czego żyć. W nocy 13 grudnia 1981 roku, gdy Wałęsę wyprowadzano z domu jak tysiące innych internowanych, Danuta została sama z piątką małych dzieci i szóstym w drodze. Następnego dnia Wałęsowie mieli odebrać ze wsi zamówionego na święta świniaka. Danuta mimo wszystko pojechała po zamówienie. Zatrzymana przez milicjanta wykrzyczała: „Co mam zrobić?! Mam dzieci, jestem sama! Męża mi zamknęli. Mam dzieci nakarmić suchym chlebem albo kartoflami na wodzie?!”. Po latach komentowała: „Trudne do uwierzenia?! Wojna, męża zamknęli, a żona zajmuje się świniakiem… […] Cóż, to jest samo życie! W związku z tym, że starego zamknęli, dzieci mają z głodu umrzeć?”.

 

Za bohaterami i bohaterkami naszej wolności stały – żony i partnerki, mężowie i partnerzy, rodzice… To oni organizowali życie, dbali o dom, zastępowali dzieciom nieobecnych ojców i matki, wspierali, jak trzeba było, to nosili żywność do aresztu i roznosili ulotki. Rewizje, podsłuchy, zatrzymania… Niełatwy to był los, w ciągłym napięciu, niepewności jutra i zgodzie na to, że sprawy rodzinne schodzą na plan dalszy.

 

Takie życie wymagało odwagi, hartu ducha i wielkiego poświęcenia. Wszyscy jesteśmy winni wdzięczność tym cichym bohaterkom i bohaterom naszej wolności.

 

Uosabia ich Danuta Wałęsa, żona legendarnego przywódcy Solidarności.

Pełna treść uzasadnienia: Najwyższe wyróżnienie Gdańska dla Danuty Wałęsy

WYSTĄPIENIE POSŁA PIOTRA ADAMOWICZA NA FORUM RADY MIASTA GDAŃSKA:

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu