• Start
  • Wiadomości
  • Pingwin albinos z gdańskiego ZOO został zaakceptowany przez stado

Pingwin albinos z gdańskiego ZOO został zaakceptowany przez stado

Przyszedł na świat w grudniu 2018 roku. Ku uciesze gdańskiego zoo, narodziny pingwina albinosa były ewenementem na skalę światową. Radości towarzyszył jednak strach, bo istniało duże ryzyko, że stado pingwinów tońców nie zaakceptuje różniącego się od nich albinosa. Mamy dobre wieści – biały pingwin został zaakceptowany przez grupę!
20.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie ZOO jest prawdopodobnie jedynym ogrodem na świecie, który może pochwalić się albinotycznym osobnikiem
Gdańskie ZOO jest prawdopodobnie jedynym ogrodem na świecie, który może pochwalić się albinotycznym osobnikiem
gdansk.pl

 

- Stado zaakceptowało „białaska” - mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Pierwsze próby łączenia były żmudne i bardzo dla nas stresujące, ponieważ ten pingwin wyraźnie odróżnia się od całego stada. W związku w tym wzbudzał ogromne zainteresowanie, które przeradzało się w zaczepki, próby dziobania, odpychania czy odpędzania w porze karmienia.

Jak widać albinos nie miał początkowo łatwego życia i niestety nigdy go mieć nie będzie. Choć stado finalnie przyjęło białego pingwina, to przez swój wygląd, ptak nadal narażony jest na czyhające z wielu stron niebezpieczeństwo. Mowa tu przede wszystkim o atakach drapieżników, ale i podatności na choroby.

- Albinosy narażone są na cały szereg czynników zewnętrznych, przede wszystkim na promieniowanie UV – dodaje Michał Targowski. - Nie mają czynnika ochronnego, ponieważ nie mają przecież pigmentu, który gwarantuje odpowiednie zabarwienie skóry, tęczówki oka czy też dzioba. Bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego może być dla takiego osobnika bardzo niebezpieczne.

Przykładem, jak bardzo promieniowanie UV może być niezpieczne dla albinosów, jest historia słynnego goryla albionsa, który mieszkał w ogrodzie zoologicznym w Barcelonie. Zwierzę zachorowało na czerniaka, w efekcie czego zmarło.

 

ZOBACZ PINGWINA ALBINOSA, KTÓRY ZOSTAŁ PRZYJĘTY PRZEZ STADO

 

Albinos ma swój indywidualny tryb życia. Lubi korzystać z kąpieli. Gdy zbliża się poranne karmienie, samodzielnie wskakuje do wody, nurkuje, potem wychodzi z wody, dołącza do stada i czeka cierpliwie na śniadanie. Zaczyna uczyć się samodzielnie przyjmować pokarm. Czasem trzeba mu pomóc, ale radzi sobie dobrze. Płeć białego pingwina powinna być znana lada dzień. Gdańskie zoo wysłało do badań pióro albinosa. Na jego podstawie będzie można określić płeć ptaka. Gdy już ją poznamy, zoo ogłosi konkurs, dzięki któremu wszyscy zainteresowni będą mogli wybrać imię dla tego wyjątkowego osobnika.

 

Pingwin albinos występował do tej pory w jednym ogrodzie zoologicznym - w Bristolu. Tamtem osobnik dożył trzeciego roku życia. Nasz pingwin ma już prawie pół roku
Pingwin albinos występował do tej pory w jednym ogrodzie zoologicznym - w Bristolu. Tamtem osobnik dożył trzeciego roku życia. Nasz pingwin ma już prawie pół roku
gdansk.pl

 

Czytaj także:

W gdańskim zoo przyszedł na świat pingwin albinos

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu