• Start
  • Wiadomości
  • Piłsudczycy i przedstawiciele Miasta oddali hołd marszałkowi Piłsudskiemu

Piłsudczycy i przedstawiciele Miasta oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Wiceprezydent Gdańska Emilia Lodzińska złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą osadzenie Józefa Piłsudskiego w gdańskim więzieniu 107 lat temu. Towarzyszyli jej piłsudczycy z okręgu gdańskiego.
22.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przemawia mężczyzna o siwej brodzie, ubrany w mundur, jaki nosił Józef Piłsudski
Mówi prezes Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku, Andrzej Adamczyk
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

107 lat temu - 22 lipca 1917 roku - Józef Piłsudski trafił do więzienia w Gdańsku, osadzony tam przez władze pruskie. 

Tradycją stały się już uroczyste obchody upamiętniające ten fakt. Organizowane są przed bramą wjazdową do Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Piłsudskiemu oraz Kazimierzowi Sosnkowskiemu -  zastępcy komendanta i głównemu szefowi sztabu. 

Tradycyjnie już w uroczystościach wzięła udział przedstawicielka władza Gdańska - w tym roku była to nowa wiceprezydent Emilia Lodzińska. 

Emilia Lodzińska: - Lekka trema jest, ale wiem, co robić 

Poza nią obecni byli także przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP Oddział Gdański, wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, aresztu śledczego, komendy miejskiej policji w Gdańsku i wojska.  

Kobieta i mężczyzna stoją
Wiceprezydent Emilia Lodzińska oraz radny Andrzej Kowalczys
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Lekcja historii 

Przypomnijmy, że w lipcu 1917 roku żołnierze Legionów Polskich, walczący wcześniej po stronie Austro-Węgier, odmówili składania przysięgi na wierność cesarzom Austro-Węgier i Niemiec. Stało się tak na wezwanie Józefa Piłsudskiego. Niemcy uznali to za przejaw buntu. W odwecie internowali w obozach legionistów z dawnego zaboru rosyjskiego, pochodzących zaś z Galicji odsyłali do dyspozycji władz austriackich.

Józefa Piłsudskiego aresztowano 22 lipca 1917 roku, o godz. 4 rano. Zarzucano mu, że prowadził wrogą działalność przeciwko Niemcom, że utajnił działalność Polskiej Organizacji Wojskowej i że znaleziono paszport rosyjski, z którym to chciał udać się na teren Rosji i stamtąd kierować tą wrogą działalnością przeciwko Niemcom. 

Mężczyźni z wąsami
Na uroczystości nie mogło zabraknąć gdańskich piłsudczyków
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Godzinę później aresztowano jego szefa sztabu, Kazimierza Sosnkowskiego. Obu zawieziono na Dworzec Wiedeński w Warszawie, skąd wyruszyli w więzienną podróż. 

Pociągiem dotarli do Gdańska, około 1 w nocy, już 23 lipca. Piechotą, idąc dzisiejszą ul. 3 Maja, doprowadzono ich do bramy więzienia. Tutaj zostali osadzeni.

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

W związku z tym, że pojawiły się sygnały o planach ich "odbicia", Piłsudski wraz z Sosnkowskim spędzili w gdańskim więzieniu zaledwie kilka dni. 29 lipca zostali przewiezieni do więzienia w Spandau pod Berlinem. Tam spędzili tydzień. Następnie trafili do cytadeli w Wesel, a miesiąc później do twierdzy w Magdeburgu w Niemczech.

NASZA FOTOGALERIA:

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia