• Start
  • Wiadomości
  • Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców covid-19: ich dar pomoże ratować najciężej chorych

Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców covid-19: ich dar pomoże ratować najciężej chorych

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza. Osocze jest kluczowe w leczeniu pacjentów z niewydolnością oddechową, a Centrum nie dysponuje zapasami.
12.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie ilustracyjne - krew pobrana podczas jednej z akcji w Gdańsku. Osocze pobiera się metodą plazmaferezy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można go pobrać w taki sposób, uzyskuje się je z pobranej krwi pełnej
Zdjęcie ilustracyjne - krew pobrana podczas jednej z akcji w Gdańsku. Osocze pobiera się metodą plazmaferezy. Jeśli z jakiegoś powodu nie można go pobrać w taki sposób, uzyskuje się je z pobranej krwi pełnej
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Chętnych do oddawania osocza jest wielu. Niestety wielu chętnych wykluczają choroby współistniejące.

- Co więcej, u prawie połowy ozdrowieńców poziom przeciwciał jest na bardzo niskim poziomie. A w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową chodzi o to, aby osocze pomogło zneutralizować wirusa i wsparło układ odpornościowy w walce z SARS CoV-2 – podkreśla Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępczyni dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. - Dlatego zanim osocze zostanie podane osobom zakażonym, przechodzi szereg testów, między innymi na obecność: HBV, HCV, HIV i kiły, przy czym jedynie w ośrodku w Białymstoku bada się miana przeciwciał anty-SARS-CoV-2, których odpowiednia ilość odpowiedzialna jest za skuteczność terapii. Średni czas oczekiwania na wynik to siedem, osiem dni.

Kto może oddać osocze?

  • Osocze może oddać osoba, która była zakażona i została uznana za ozdrowieńca lub taka, u której testy serologiczne potwierdziły obecność przeciwciał. Ważne, żeby od czasu zakażenia przeszła dwukrotnie badanie wymazu z nosogardzieli na obecność wirusa i oba wyniki były ujemne. Od czasu drugiego badania wymazu do dnia oddania osocza minąć musi przynajmniej 14 dni. 
  • Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat. Ozdrowieniec powinien ważyć minimum 50 kg i musi się dobrze czuć. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią oraz kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA.
  • Osocze może też oddać osoba, która miała potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, a minęło już co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych).
  • Dawcą może być również człowiek, który miał stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miał objawów choroby, a od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał minął okres co najmniej 14 dni.

 


Jak oddać osocze? 

Aby oddać osocze, należy wysłać maila w tej sprawie na adres e-mail ozdrowieniec@krew.gda.pl  lub zadzwonić do RCKiK pod nr 58 520 40 40 lub 58 520 40 10 (Dział Dawców i Pobierania).

Jak przebiega proces?

Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i na jego frakcjonowanie. Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut, najkorzystniejsze jest pobranie trzykrotne. Zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza. Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku (ul. Hoene Wrońskiego 4) od poniedziałku do piątku oraz w Oddziale Terenowym w Kościerzynie (Szpital Specjalistyczny, ul. Alojzego Piechowskiego) - rejestracja do oddania w godzinach 7.15-12.30.

 

Stanowisko poboru w centrum krwiodawstwa
Stanowisko poboru w centrum krwiodawstwa
fot. materiały prasowe

 

Nawet kilkanaście jednostek dziennie

RCKiK w Gdańsku pobrało dotąd 124 jednostki osocza, a wydało ich już 206, sprowadzając osocze dla pomorskich pacjentów z Bydgoszczy, Olsztyna, Warszawy, Szczecina i Lublina. 

- Osocze wydajemy tylko na zapotrzebowanie indywidualne, czyli dla konkretnego pacjenta. W zasadzie nie mamy zapasów, a są, dni kiedy szpitalom wydajemy nawet po kilkanaście jednostek - podkreśla Anna Jaźwińska-Curyłło. 

 


Terapia osoczem stosowana była już m.in. podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola. Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na taką terapię w przypadku pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Chorych leczy nie krew, a specjalnie przygotowany preparat z osocza pobranego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, tak wyizolowane osocze jest przetaczane osobie chorej. Terapia ta dostarcza pewną ilość przeciwciał, których zadaniem jest unieszkodliwienie wirusa. Osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na COVID-19 i może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów.

Pierwszą osobą w województwie pomorskim, która oddała osocze, był marszałek Mieczysław Struk.

 

opracowanie na podstawie artykułu z portalu pomorskie.eu

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord