Piłkarze ręczni poza finałem Pucharu Polski, ale dobry mecz z Industria Kielce

W dniach 3-5 maja w Kaliszu odbywał się turniej finałowy piłkarzy ręcznych. Jedną z półfinałowych par tworzyły zespoły Energa Wybrzeże Gdańsk i Industria Kielce. Gdańszczanie długi czas dotrzymywali kroku mistrzowi Polski, by ostatecznie ulec 30:33. Puchar Polski wywalczyli szczypiorniści Orlen Wisły Płock po raz trzeci z rzędu.
05.05.2024
W środku mężczyzna w dresie z brodą. Wokół niego zawodnicy w strojach sportowych
Trener Patryk Rombel instruuje swoich zawodników. Zdjęcie z meczu 1/4 finału Pucharu Polski przeciwko Grupa Azoty Unia Tarnów

Turniej finałowy Pucharu Polski nagrodą

Energa Wybrzeże w tegorocznej superlidze grał słabiej, przez długi czas walczył o utrzymanie. Cel został osiągnięty na jedną kolejkę przed końcem sezonu. W Pucharze Polski gdańszczanom wiodło się zdecydowanie lepiej: dotarli aż do turnieju finałowego z udziałem czterech drużyn.

- Awans do turnieju w Kaliszu jest dla nas świetną nagrodą za ciężką pracę, którą wykonaliśmy jako drużyna, żeby wrócić na właściwe tory - mówił przed turniejem kapitan gdańskiej ekipy, Piotr Papaj.

Pary półfinałowe Pucharu Polski tworzyły: KGHM Chrobry Głogów i Orlen Wisła Płock oraz Energa Wybrzeże Gdańsk i Industria Kielce. Faworytami były mistrz i wicemistrz Polski, finaliści poprzednich edycji Pucharu Polski, czyli Industria i Orlen Wisła.

Energa Wybrzeże zostaje w superlidze piłkarzy ręcznych. Zwycięska seria gdańszczan

Półfinał: świetny początek

- Udział w finałowym turnieju jest swego rodzaju nagrodą za ten cały trudny sezon i właśnie tak zamierzamy potraktować ten mecz, a być może dwa mecze - zapowiadał trener Energa Wybrzeże, Patryk Rombel.

I jego podopieczni zaczęli znakomicie. Po pięciu minutach gry prowadzili 3:0. Faworyci dopiero w 7. minucie zdobyli gola za sprawą Benoit Kounkouda. W 14. minucie obrotowy Michał Peret trafił na 6:2.

Ale kielczanie jakby się przebudzili, rzucili pięć razy celnie z rzędu (6:7). Chłopcy Rombla nie zamierzali odpuszczać: do przerwy odzyskali prowadzenie (12:11).

Końcówka jednak dla mistrza Polski

W drugiej połowie spotkanie było bardzo wyrównane. Było 19:18, 19:21, 21:21 a w 50. minucie 25:25.

W końcówce lepiej poradzili sobie kielczanie prowadzeni przez swego kapitana Alexa Dujszebajewa, który został wybrany najlepszym graczem meczu.

W drugim półfinale Orlen Wisła pokonała KGHM Chrobry 36:19. W finale w niedzielę, 5 maja, wieczorem Orlen Wisła - pokonała Industrię 29:20 (15:11), zdobywając Puchar Polski po raz trzeci z rzędu.

Energa Wybrzeże Gdańsk – Industria Kielce 30:33 (12:11)

Energa Wybrzeże: Poźniak, Bedoui – Jachlewski 5, Powarzyński 4, Siekierka 4, Peret 3, Stępień 3, Będzikowski 3, Domagała 2, Papina 2Milicevic 1, Pieczonka 1, Góralski 1, Papaj 1, Tomczak, Zmavc

Industria: Wałach, Mestrić, Wolff – A. Dujszebajew 6, Karalek 6, Moryto 5, Surgiel 3, Paczkowski 3, Kounkoud 3, Nahi 2, Tournat 2, D. Dujszebajew 1, Thrastarson 1, Wiaderny 1, Karacic