• Start
  • Wiadomości
  • Piknik historyczny i rekonstrukcja walk w Parku Oruńskim, czyli Orunia 1702

Piknik historyczny i rekonstrukcja walk w Parku Oruńskim, czyli Orunia 1702

„Wieczorem w okolicach Gdańska doszło do starcia miedzy oddziałem saskim a żołnierzami miejskimi” – zanotował autor kroniki wydanej w Lipsku w 1703 roku. Chodzi o potyczkę pod Starymi Szkotami na gdańskiej Oruni, której rekonstrukcję można obejrzeć w sobotę, 19 października od g. 12.00. Przy barokowej muzyce będą pokazy walk, mody i wiele atrakcji.
18.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orunia 1702 to pilotażowy projekt rady dzielnicy Gdańsk Orunia św. Wojciech – Lipce. Piknik historyczny i rekonstrukcja walk w sobotę, 19 października. Początek godz. 12.
Orunia 1702 to pilotażowy projekt rady dzielnicy Gdańsk Orunia św. Wojciech – Lipce. Piknik historyczny i rekonstrukcja walk w sobotę, 19 października. Początek godz. 12.
Archiwum Garnizon Gdańsk


Na początku XVIII wieku na terenie Rzeczypospolitej toczyła się Wielka Wojna Północna (1700-1721). Obce wojska pustoszyły kraj. Gdańsk, podobnie jak inne polskie miasta, starał się bronić przed grasującymi w okolicy wojskami szwedzkimi, rosyjskimi i saskimi. W październiku 1702 roku na przedmieściu Oruni doszło do starcia pomiędzy gdańskimi żołnierzami a oddziałem saskim, nazywano to później potyczką pod Starymi Szkotami.

Rada Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce, Stowarzyszenie Gdańsk Tworzą Mieszkańcy i Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk z przyjaciółmi, zorganizowali piknik historyczny, a także inscenizację tej właśnie walki, która przybliży historię pierwszej połowy XVIII wieku.

Wydarzenie zacznie się w samo południe w Parku Oruńskim. Pojawią się dawni żołnierze, mieszczanie i szlachta. Zabrzmi barokowa muzyka, zaprezentuje się artyleria, a waleczne oddziały zetrą się w potyczce. Organizatorzy zaprosili kilka grup rekonstrukcyjnych. Gościnnie wspólnie z grupą Garnizon Gdańsk zobaczymy ALTE Knochen, Dziedzictwo GRH Biały Orzeł z Gdańska, Posnania Barocca, a także przedstawicieli innych grup z Trójmiasta i Warszawy.

- Z Orunią wiąże się bardzo ciekawa historia w XVIII wieku. Ta inscenizacja będzie nawiązaniem do potyczki na Starych Szkotach – mówi Jacek Hołubowski, radny dzielnicowy. - Uznaliśmy, że warto by było taką rekonstrukcję zorganizować. To pilotażowy event. Jesteśmy optymistycznie nastawieni, bo dociera do nas informacja o bardzo dużym zainteresowaniu wydarzeniem nie tylko ze strony mieszkańców dzielnicy. Spodziewamy się wielu mieszkańców z innych dzielnic – dodaje.

Zobacz relację wideo ze Święta Parku Oruńskiego i Oruni:



W programie pikniku historycznego m.in. potyczka wojsk gdańskich i saskich, szpital polowy, wspólna fotografia uczestników i widzów, pokaz walki na broń białą.

- Wciągniemy mieszkańców w osiemnastowieczny klimat. Konferansjer będzie na bieżąco opowiadał, co się dzieje. Ponadto zaplanowano pokazy mody z XVIII wieku, musztry, będą barokowe tańce, ubiory i elementy inscenizacji. Chcielibyśmy, żeby było to wydarzenie cykliczne – dodaje radny Hołubowski.

Piknik historyczny odbędzie się w Parku Oruńskim, w sobotę, 19 października o godz. 12 przy wiacie wypoczynkowej, nieopodal pomnika Tatara, między dwoma stawami.

Głównymi organizatorami i pomysłodawcami wydarzenia są Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce oraz stowarzyszenie Gdańsk Tworzą Mieszkańcy. Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk opiekuje się częścią merytoryczno historyczną. Czekacie na sobotę?

Wydarzenie sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce.

Program Orunia 1702:

12:00 Oficjalne otwarcie.

12:30 Pokazy walki na broń białą.

13:00 O kuchni wojskowej początku XVIII wieku.

13:30 Pokaz musztry wojsk i artylerii.

14:00 Pokaz mody damskiej epoki.

14:30 Szpital polowy.

15:00 O tańcach barokowych.

15:30 Potyczka wojsk gdańskich i saskich.

16:00 Salwa na zakończenie, wspólna fotografia uczestników i widzów.

Wydarzenie na Facebooku
 

 

 

 

TV

Każdy może pomóc