Piknik na Targu Węglowym. Mieszkańcy i goście świętowali 20. rocznicę Polski w UE. WIDEO i ZDJĘCIA

- Pamiętajmy, że Europa to nie tylko pieniądze, to także solidarność, która tutaj, od nas z Gdańska, wypłynęła na świat - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta podczas pikniku. Tłumy mieszkańców, gości z krajów Unii i turystów wzięły udział w radosnym świętowaniu podczas europejskiego pikniku na Targu Węglowym.
01.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu przedstawiony jest widok z lotu ptaka na imprezę masową, gdzie ludzie zgromadzili się na zewnątrz w dniu słonecznym. Wydarzenie odbywa się na dużym otwartym terenie, na którym rozmieszczone są namioty, stoiska i sceny. Głównym motywem są ogromne flagi - Unii Europejskiej, Polski oraz innych krajów. Tłumy uczestników poruszają się między różnymi punktami. Kolory flag i stoisk są żywe i barwne, dodając energii i celebracyjnego nastroju obecności na zdjęciu.
Nz. Tłumy mieszkanek i mieszkańców Gdańska, goście z krajów UE, turyści przyszli w środę, 1 maja na Targ Węglowy, aby wspólnie świętować dwadzieścia lat Polski w Unii Europejskiej
fot. Maciek Wróblewski/Werbrand&Unicorns

Aleksandra Dulkiewicz: - Dziś świętujemy w radosnym nastroju

“Piknik europejski „Zjednoczeni w różnorodności”, który w południe rozpoczął się na Targu Węglowym w Gdańsku był okazją do świętowania rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, także możliwością celebrowania kulturowego bogactwa Europy. Podczas pikniku Targ Węglowy stał się strefą pełną atrakcji dla całej rodziny. 

Nie siedź w domu w majówkę. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ciekawy spacer

- Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyliście nie tylko z Polski, ale z różnych stron Unii Europejskiej - powiedziała prezydent Gdańska. - Unia Europejska jest 20 lat w Polsce, my jesteśmy 20 lat w Unii. Często mówimy o inwestycjach, o pieniądzach unijnych, o zmianie, a wielu z nas już tej zmiany prawie nie pamięta. Dlatego przygotowaliśmy dla was wystawę, żeby pokazać jak bardzo się zmieniła nasza ojczyzna, nasz Gdańsk, nasze Pomorze. Dzisiaj jest też bardzo ważne, abyśmy myśleli o bezpieczeństwie. Wczoraj byłam w Brukseli,  gdzie rozmawiałam z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, którzy marzą o tym, żeby dołączyć do Unii Europejskiej. Dołączyć po to, żeby być we wspólnocie wartości, ale także po prostu być bezpiecznym. 

2024-05-01-piknik-UE-046_950x632.JPG
Nz. - Pamiętajmy, że Europa to nie tylko pieniądze, to także solidarność, która tutaj, od nas z Gdańska, wypłynęła na świat - mówiła Aleksandra Dulkiewicz (druga z lewej), prezydent Gdańska podczas europejskiego pikniku
fot. Piotr Połoczański

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że Europa to także solidarność, która właśnie z Gdańska wypłynęła na świat. 

Flagi na maszty, hymny Polski i Unii Europejskiej

Na maszty wciągnięto flagi Polski i Unii Europejskiej. Chór Uniwersytetu Gdańskiego razem z uczestnikami pikniku odśpiewał hymn Polski i “Odę do radości” (hymn Wspólnoty symbolizujący jedność i solidarność mieszkańców Unii Europejskiej), tak samo jak dwadzieścia lat temu, w tym samym miejscu. Następnie rozciągnięto polską i unijną flagę, które podtrzymywali uczestnicy pikniku.

Zdjęcie przedstawia zgromadzenie ludzi na zewnętrznym wydarzeniu, prawdopodobnie festiwalu lub publicznym zgromadzeniu, które ma miejsce w słoneczny dzień. Widoczni uczestnicy, zróżnicowani pod względem wieku, skupiają swoją uwagę na mówcach stojących na scenie. Scena jest otoczona przez flagi różnych krajów, w tym flagi narodowe i flagi Unii Europejskiej.
Na scenie znajdują się dwie postacie, które aktywnie przemawiają do publiczności, tłum reaguje, niektórzy z uczestników trzymają małe flagi, co dodatkowo podkreśla celebracyjny i oficjalny charakter zgromadzenia.
W tle można dostrzec namioty.
Nz. Piknik europejski „Zjednoczeni w różnorodności”, który w południe rozpoczął się na Targu Węglowym w Gdańsku był okazją do świętowania rocznicy 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
fot. Piotr Połoczański

- Pamiętam tę radość i wzruszenie sprzed dwudziestu lat, kiedy wspólnie z moim mężem Pawłem Adamowiczem, cieszyliśmy się, że  my Polacy tak dobrze wybraliśmy, chcieliśmy przyłączyć się do Unii Europejskiej. To nie było łatwe, było okupione wysiłkiem i przygotowaniami - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz. - Kiedy przystąpiliśmy do tych najbogatszych państw europejskich, ogromny skok cywilizacyjny dokonał się w naszym kraju. Dorównaliśmy w większości tym państwom, dzisiaj jesteśmy silnymi i bezpiecznym krajem.  Wierzę, że 9 czerwca weźmiecie udział w wyborach, nie pozwolicie, żeby ktoś wybrał za was.

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej

Atrakcje pikniku? Flagi, targi, wystawa, food trucki 

- Nasza dzisiejsza obecność na Targu Węglowym pokazuje, że jesteśmy szczęśliwi z powodu tego, że jesteśmy wśród wielkich narodów Unii Europejskiej - powiedział Mieczysław Struk, marszałek pomorski. - Dzisiaj manifestujemy nasze przywiązanie do wartości europejskich, do praworządności, do Europy zielonej, uczciwej, samorządnej. Gdańsk jest dziś wspaniały, jak mówił prezydent Adamowicz: "Gdańsk jest otwarty na każdego człowieka, jest szczodry, dzieli się dobrem". 

Na zdjęciu widać grupę osób, które uczestniczą w uroczystym cięciu tortu na zewnątrz. Grupa ludzi nosi ubrania z motywami flagi Unii Europejskiej. Kobieta w centrum zdjęcia, ubrana elegancko i w okularach, koncentruje się na krojeniu dużego tortu, na którym widnieje napis "20 lat Polski w EU".

Wokół tej sceny zgromadzili się różni uczestnicy, w tym osoba ubrana w historyczny strój, co dodaje kolorystyczny i historyczny kontekst do wydarzenia. Na twarzach ludzi widać zainteresowanie i radość, a atmosfera jest uroczysta i celebracyjna.
Nz. Rocznicowy tort dla uczestników pikniku kroi Magdalena Adamowicz
fot. Piotr Połoczański

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Podczas pikniku rozdano 1,5 tysiąca flag: Gdańska, Polski i Unii Europejskiej, odbyły się targi krajów członkowskich Unii Europejskiej, podczas których lokalne szkoły i organizacje pozarządowe prezentowały kulturę, tradycje oraz potrawy z różnych zakątków Europy. W strefie edukacji można było zobaczyć, jak zmieniał się Gdańsk i region pomorski na przestrzeni ostatnich 20 lat dzięki funduszom europejskim. Miłośnicy kulinariów mogli spróbować smaków Europy, dzięki foodtruckom, które zabrały ich w podróż kulinarną po kontynencie. W fotobudce 360 stopni, dzięki specjalnej makiecie, wielu chętnych robiło zdjęcia z charakterystycznymi budowlami z całej Europy. Najmłodsi uczestnicy brali udział w konkursach, grach i innych atrakcjach, a wszyscy - spróbować tortu, na który zaprosiła uczestników pikniku Magdalena Adamowicz.

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA

 

Anna Górska: - Jesteśmy dziś krajem dobrobytu 

- Cieszę się, że widzę flagi polskie, europejskie, ale jest też i kaszubska, bo Unia Europejska to też dbałość o regiony, ich tradycje, ich kulturę. To że Kaszuby są dziś tak mocne, jest wynikiem polityki regionalnej i samorządu województwa - mówiła Anna Górska, senator RP. - Jestem człowiekiem lewicy i nie mogę nie wspomnieć, że dzisiaj jest również Święto Pracy. Wielkim osiągnięciem socjaldemokracji, lewicy jest to, że możemy świętować 1 maja podczas dnia wolnego od pracy, bo jeszcze sto lat temu nie było to takie oczywiste, że będą dni wolne od pracy. Unia Europejska też jest tym miejscem, gdzie praca, wynagrodzenia, sprawiedliwość społeczna jest bardzo ważnym aspektem.

Na zdjęciu widać grupę ludzi, głównie dzieci i kilka dorosłych, w namiocie. Wszyscy uczestnicy są ubrani w białe koszulki z logiem, które może sugerować przynależność do określonej organizacji lub uczestnictwo w wydarzeniu. Na koszulkach widoczne są flagi Słowacji, namiot jest udekorowany flagami Słowacji i różnego rodzaju dekoracjami. Grupa skupia się na stoisku z różnymi materiałami i rekwizytami, a jedna z dorosłych osób, kobieta w okularach, wydaje się tłumaczyć lub pokazywać coś dzieciom. Dzieci wyglądają na zaangażowane i zainteresowane tym, co robią. W tle widać także ekran z prezentacją multimedialną, co sugeruje edukacyjny charakter wydarzenia.
Podczas pikniku rozdano 1,5 tysiąca flag: Gdańska, Polski i Unii Europejskiej, a najmłodsi uczestnicy brali udział w konkursach, grach i innych atrakcjach
fot. Piotr Połoczański

Jak podkreśliła Górska dzięki członkostwu w Unii dzisiaj to my jesteśmy krajem, który wiele osób wybiera dla lepszego życia niż w swoich narodowych krajach. Jesteśmy dzisiaj krajem dobrobytu, i to jest też skala postępu, który dokonał się w Polsce przez dwadzieścia lat.

Patriotyczne uroczystości w Gdańsku od 1 do 9 maja. Wspólna celebracja tradycji i wartości

"Europa da się lubić" po latach w Gdańsku

Po przemówieniach, flagach, wspólnym odśpiewaniu hymnów wystartował "teleturniej", inspirowany kultowym programem telewizyjnym “Europa da się lubić”. Do wspólnej zabawy na scenie zaprosili: Elizabeth Duda, Kevin Aiston i Vito Casetti, którzy brali udział w kolejnych edycjach programu. Teraz opowiedzieli widzom, jak ułożyły się ich losy (np. Kevin Aiston od ponad trzydziestu lat żyje w Polsce, prowadzi restaurację w Mielcu), wzięli udział w konkursie na temat UE dla publiczności.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PIKNIKU

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych