Sklep społeczny działa przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie, prowadzi go na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie organizacja pozarządowa - Bank Żywności w Trójmieście. Bank pozyskuje żywność z hurtowni, supermarketów i przekazuje ją m.in do placówek pomocy społecznej zapobiegając w ten sposób marnowaniu jedzenia.
- W lutym z pomocy w sklepie społecznym skorzystało 199 osób - mówi Sylwia Ressel rzecznik MOPR w Gdańsku. - Wśród nich 75 to klienci skierowani do sklepu po darmową żywność przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Pozostałe osoby skorzystały z oferty spożywczej punktu na podstawie pisemnych oświadczeń o potrzebie takiego wsparcia.
Osoby skierowane przez MOPR otrzymują w sklepie bezpłatnie produkty spożywcze, m.in warzywa, nabiał, mięso i słodycze. Bank Żywności pozyskuje pełnowartościowe artykuły, z krótszym terminem ważności od zaprzyjaźnionych sklepów i hurtowni spożywczych.
- Produkty zamiast cen mają określoną ilość punktów - tłumaczy Sylwia Ressel. - Potrzebujący wybiera bezpłatnie żywność, „płacąc za nią” bonem punktowym zawartym w skierowaniu. Każdy klient może wykorzystać do 200 punktów miesięcznie. „Najdroższe” w sklepie są: mięso, ryby i słodycze, „najtańsze” zaś owoce i warzywa.
Czytaj też: Nowy Port. Już jest - kolejny sklep charytatywny w Gdańsku
Wśród klientów działającego pilotażowo sklepu społecznego znalazły się m.in. osoby starsze, samotne, z najuboższych rodzin, będących na życiowym zakręcie. Największą popularnością cieszyły produkty nabiałowe, mięso, ryby oraz warzywa i owoce. Wsród klientów sklepu 124 osoby zgłosiły się po pomoc żywnościową bez skierowań, oświadczając o sytuacji życiowej. Łącznie w lutym w sklepie wydano 1816 kg żywności.
MOPR przypomina, że skierowanie z ośrodka obowiązuje przez miesiąc. Pracownik socjalny, jeśli sytuacja życiowa podopiecznego nadal jest zła, może przyznać tę formę wsparcia także w kolejnych miesiącach, ale klient może skorzystać z oferty sklepu dwa razy tygodniowo, wybierając podczas wizyty maksymalnie do 2,5 kg produktów spożywczych.
Gdański MOPR zabezpieczył środki na działanie sklepu społecznego na 2019 rok. W ramach pilotażu, skierowania wydaje Centrum Pracy Socjalnej nr 2 w Nowym Porcie, na razie przede wszystkim swoim klientom. Taka pomoc może zostać przyznana w wyjątkowych sytuacjach również osobom w trudnej sytuacji życiowej z innych gdańskich dzielnic.
Projekt uruchomienia sklepu ma wymiar pomocowy i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. Służy również edukacji ekonomicznej gdańszczanek i gdańszczan, uczy planowania miesięcznego budżetu. Promuje zdrowe odżywianie. Klienci sklepu, oprócz żywności, otrzymują także na miejscu wskazówki dotyczące m.in. racjonalnego gospodarowania budżetem czy mądrego wyboru produktów.
Punkt przy ulicy Wolności 52 w Nowym Porcie działa w poniedziałki i piątki w godzinach od 10.00 do 13.00 oraz w środy w godzinach od 13.00 do 16.00. Podczas ostatniej godziny działania sklepu mogą się zgłaszać osoby bez skierowań z MOPR - otrzymają żywność po wypełnieniu oświadczenia, że potrzebują takiego wsparcia.