• Start
  • Wiadomości
  • Pilotażowy projekt dla Piecek - Migowa. To będzie masterplan dla dzielnicy

Mieszkańcy i samorządowcy tworzą masterplan dla Piecek-Migowa. Co w nim zapisano?

Więcej zieleni, uporządkowanie ruchu drogowego (zmniejszenie korków), budowa centrum społecznego dla mieszkańców - to tylko niektóre spośród zapisanych rekomendacji określonych przez uczestników zakończonych właśnie konsultacji społecznych. Konsultacje są pierwszym etapem tworzenia tzw. masterplanu, czyli planu rozwoju przestrzenno-społecznego dla Piecek-Migowa. - Każdy z uczestników warsztatów miał przekonanie, że ten dokument ma cel, że jest to ważne - powiedział Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo.
22.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, na pierwszym planie widać domki jednorodzinne szeregowo ustawione, w tle wysoka i szeroka zabudowa mieszkaniowa, widać różnej wielkości i szerokości budynki
Jakiej dzielnicy chcą mieszkańcy Piecek - Migowa? Sprawdź
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Co to jest masterplan?

Pod nazwą masterplan kryje się pilotażowy projekt rozwoju przestrzenno-społecznego miasta, w którym znajdą się rekomendacje dla poszczególnych polityk: planistycznej, inwestycyjnej, ale też polityki gospodarowania nieruchomościami komunalnymi. Pierwszym etapem budowania takiego planu są, właśnie zakończone, konsultacje społeczne.

W ramach konsultacji społecznych odbyły się trzy warsztaty planistyczne: w listopadzie i grudniu 2022 r. oraz w styczniu 2023 r., w których uczestniczyło po ok. 40 osób reprezentujących różne grupy i potrzeby mieszkańców. Wśród dyskutujących były więc osoby młodsze i starsze, zatrudnione na etacie i prowadzące własną działalność, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i aktywiści, itd.

Piecki-Migowo. W jakiej dzielnicy chcesz mieszkać za 20 lat? Konsultacje społeczne

na zdjęciu przemysław kluz w marynarce, mówi do mikrofonu, pokazuje ręką na wyświetlaną na ścianie grafikę
Przemysław Kluz z Biura Architekta Miasta Gdańska opowiadał m.in. o tym, na jakim etapie są obecnie prace nad masterplanem i co będzie się działo w najbliższych miesiącach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- W tej chwili kończymy etap związany z konsultacjami - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Ale to nie koniec, to dopiero początek tego, co nazywamy masterplanem dla dzielnicy. Piecki-Migowo są wyzwaniem, a to dlatego, że jest to teren w dużym stopniu pokryty właścicielsko przez spółdzielnie mieszkaniowe. Niewiele jest terenów komunalnych, dlatego "interwencja" miejska, publiczna jest ograniczona. Tym ważniejsze jest to, żebyśmy identyfikowali poszczególnych interesariuszy, rozmawiali w sposób partnerski i myśleli wspólnie o rozwoju dzielnicy - przyznał Piotr Grzelak.

Wyniki konsultacji społecznych w sprawie masterplanu

Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy tematyczne:

  • przyroda, rekreacja, ekologia
  • zrównoważona mobilność
  • zarządzanie przestrzenią
  • miejsca i aktywności społeczne

Najpierw określali problemy, następnie zastanawiali się nad potrzebami, a następnie głosowali na najważniejsze wyzwania, z którymi Miasto powinno się zmierzyć. Do wyzwań, które zawarto w masterplanie, należą - i te otrzymały najwięcej głosów - konkretne projekty do realizacji.

Jakie wyzwania zapisano?

Wyzwania dla grupy "Przyroda, rekreacja, ekologia"

  • Rozbudowa przestrzeni formalnych i nieformalnych związanych z rekreacją, różnych parków.
    Zaproponowano trzy projekty: zielone ciągi i wyspy cienia - ratunek na upalne dni; zielone płuca leśne dzielnicy - zagospodarowanie terenów, na których dzielnica łączy się z lasem, w tym mała architektura, która nie ingeruje za bardzo w ten las. Trzeci projekt: zagospodarowanie zielonych miejsc z potencjałem, nasadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów.
  • Rozwój programu nasadzeń drzew i poprawy terenów zielonych
  • Odnawialne źródła energii w dzielnicy
  • Rozwój małej architektury

Wyzwania w kwestii "Zrównoważona mobilność"

  • Komunikacja zbiorowa. W tej kwestii zaproponowano takie projekty: tzw. Zielona Fala w Pieckach - Migowie, zwłaszcza w godzinach szczytu, podniesienie sprawności dojazdów, ograniczenie korków. Wykorzystanie rezerwy terenowej na tzw. Nową Politechniczną pod budowę alternatywnego ciągu rowerowego, a także zarządzanie parkowaniem w dzielnicy.
  • Za dużo mieszkańców, za mało dróg i parkingów
  • Komunikacja samochodowa
  • Ruch wewnętrzny, pieszy, samochodowy

Wyzwania w kwestii "Zarządzanie przestrzenią"

  • Brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów spółdzielczych
  • Obawa przed dalszym wzrostem intensywności zabudowy, brak regulacji planistycznych
  • Trudności w przemieszczaniu się pomiędzy sąsiedztwami, brak dostępności, różne bariery
  • Utrzymywanie przestrzeni publicznych

Wyzwania w kwestii "Miejsca i aktywności społeczne"

W tej kwestii określono wyzwanie, które jednocześnie stało się projektem:

  • Stworzenie centrum społecznego z usługami społecznymi, kulturalnymi, sportowymi, o bogatych walorach architektonicznych, dostępne dla różnych grup, z różnymi potrzebami. Projekt zakłada stworzenie grupy roboczej, która zajęłaby się integracją już prowadzonych w dzielnicy usług i świadczących ich instytucji oraz firm - to w najbliższej przyszłości. W kolejnych latach stworzenie takiego centrum, budowa konkretnego obiektu miejskiego.

Gdański dron. Czy rozpoznasz z dużej wysokości szczegóły dzielnicy Piecki - Migowo?

na zdjęciu piotr grzelak w grantowej marynarce, mówi do mikrofonu
Piotr Grzelak: - To dopiero początek prac nad masterplanem dla dzielnicy Piecki - Migowo
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To nie koniec, ale początek prac nad masterplanem

W spotkaniu oficjalnie podsumowującym konsultacje, które odbyło się 20 lutego 2023 r., w Szkole Podstawowej nr 1 (ul. Poli Gojawiczyńskiej) wziął udział m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Zaznaczył, że 2023 będzie kluczowym rokiem dla całego miasta, gdyż ruszają nowe perspektywy finansowe Unii Europejskiej [dzięki którym w ostatnich latach w Gdańsku udało się zrealizować dużo różnego typu inwestycji - dop. red.]. Poza tym kończą się przygotowania Programu Rozwoju Dla Gdańska do roku 2030.

Piecki - Migowo. Trwa termomodernizacja budynków dwóch przedszkoli

- W tych Programach Rozwoju będziemy zapisywali najważniejsze przedsięwzięcia i programy, które będą realizowane do 2030 roku. I na to nakładamy proces, który właśnie odbywa się tutaj, w Pieckach - Migowie. Chcemy, żeby państwo współkształtowali swoje najbliższe sąsiedztwo, ale żebyśmy my mieli szansę z efektu waszych prac zasilić wspomniany Program Rozwoju - podkreślił prezydent Piotr Grzelak. - Dziękuję państwu za to, że poświęcacie czas na rzecz waszego najbliższego otoczenia.

na zdjęciu anna golędzinowska w jasnej marynarce, mówi do mikrofonu, obok stoi karol ważny w ciemnej koszuli
Podsumowaniu konsultacji społecznych w sprawie masterplanu przysłuchiwali się miejscy radni: Anna Golędzinowska i Karol Ważny
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ten dokument jest potrzebny

W poniedziałkowym wydarzeniu uczestniczyli też miejscy radni: Anna Golędzinowska i Karol Ważny.

Radna Miasta Gdańska z ramienia KO Anna Golędzinowska podkreślała, że wypracowano bardzo ważny dokument.

- Doskonale wiemy, że dokumenty formalne, plany zagospodarowania przestrzennego, Studium - to nie wystarczy, żeby właściwie zidentyfikować potencjał dzielnicy, właściwie zidentyfikować cele rozwojowe w dłuższej perspektywie i jednocześnie w taki sposób, aby były to cele bliskie mieszkańcom, i które od nich wychodzą - podkreślała radna Golędzinowska.

Piecki - Migowo. Nowy skatepark niemal gotowy

Radny Miasta Gdańska, także z ramienia KO, Karol Ważny, zwracał uwagę, iż ten dokument przyda się m.in. radnym dzielnicy.

- Przygotowując reformę Rad Dzielnic w Radzie Miasta Gdańska, jednym z podstawowych głosów, pomysłów ze strony Rad Dzielnic i różnych społeczności, które w ten proces były zaangażowane, było to, że Radom Dzielnic potrzebne są dokumenty planistyczne, długoterminowe, wizyjne, które pokażą, jak ta dzielnica mogłaby się rozwijać. Mamy nadzieję, że ten model - masterplan, zastosowany po raz pierwszy w Pieckach - Migowie, sprawdzi się i będzie mógł być powielany w innych dzielnicach - zaznaczał radny Karol Ważny.

na zdjęciu łukasz świacki w szarej marynarce, mówi do mikrofonu, zdjęcie wykonane bokiem do jego sylwetki
Łukasz Świacki: - Każdy z uczestników warsztatów miał przekonanie, że opracowanie masterplanu ma cel, że jest to ważne
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jednym z inicjatorów opracowania masterplanu dla tej dzielnicy była Rada Dzielnicy Piecki - Migowo.

- Za nami trzy warsztaty, każdy z nich trwający trzy godziny. Z wypiekami na twarzy rozmawialiśmy o tym, jak widzimy naszą dzielnicę w przyszłości. Nikt nie wychodził w trakcie tych spotkań. Każdy z uczestników warsztatów miał przekonanie, że ten dokument ma cel, że jest to ważne - zaznaczał Łukasz Świacki, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo.

Kolegium Przewodniczących Dzielnic. Jakie plany i pomysły na miejskie budynki?

Konsultacje zakończone, co dalej?

Architekt Miasta Gdańska, prof. Piotr Lorens, który jest organizatorem procedury opracowania masterplanu dla Piecek-Migowa podkreślił, że dzięki zakończonym właśnie konsultacjom, znana jest pełna diagnoza potrzeb, wyzwań i oczekiwań lokalnej społeczności co do kształtowania przestrzeni.

- To znakomity punkt wyjścia do części urbanistycznej, która ma za zadanie przełożyć to, co państwo podczas warsztatów wypracowali, na kwestie, które będzie można zapisać w formie planistycznej, a następnie skonsumować w formie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - tłumaczył prof. Piotr Lorens.

na zdjęciu piotr lorens, w ciemnym swetrze i granatowej marynarce, mówi do mikrofonu
Prof. Piotr Lorens: - Znamy już pełną diagnozę potrzeb, wyzwań i oczekiwań społeczności Piecek - Migowa
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przyznał też, że w najbliższym czasie trzeba będzie m.in. zweryfikować przygotowane projekty ze stanem istniejącym, sprawdzić, jak dane miejsce, rozwiązanie wygląda obecnie, a jak wyglądać ma w przyszłości. Propozycje skonsultować też trzeba będzie z miejskimi jednostkami, jak również sprawdzić, jakie projekty będą realizowane w najbliższym czasie w konkretnych lokalizacjach z Budżetu Obywatelskiego.

- Masterplan może być np. punktem wyjścia w negocjacjach na temat tego, jakie projekty Budżetu Obywatelskiego mają sens, a jakie nie. Może to być także punkt odniesienia do regulacji planistycznej, ale też do różnego rodzaju inwestycji, które mogą się pojawić w tej dzielnicy. Masterplan dobrze jest potraktować jako uzgodnioną wizję przyszłości dzielnicy - zaznaczał prof. Piotr Lorens.

Masterplan będzie istotnym miejskim dokumentem

W naszym mieście obowiązują obecnie takie dokumenty, jak Strategia Rozwoju Miasta, która uchwalona została we wrześniu 2022r., i Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Prawo miejscowe stanowią natomiast miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Gdzie w tym wszystkim będzie masterplan?

Co istotne, nie będzie on umocowany prawnie, ponieważ nie ma takich rozwiązań w żadnej ustawie, ale będzie on takim dokumentem "pomiędzy Studium a planem miejscowym" - jak tłumaczyli przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańsk, opracowujący m.in. miejscowe plany zagospodarowania.

Zgodnie z planami miejscowymi w dzielnicy Piecki - Migowo obowiązuje, i dominuje zresztą, funkcja mieszkaniowa. Drugą obowiązującą funkcją jest usługowa.

Najstarsze plany miejscowe opracowane dla tej dzielnicy pochodzą z lat 90. Najmłodszy uchwalono w 2022 roku. Obecnie trwają prace nad jednym planem, którego część obejmuje obszar Piecek Migowa, a konkretnie ulicę Lema i jej okolice.

Garść danych o Pieckach - Migowie

Powierzchnia Piecek-Migowa wynosi 4,25 km kw., co oznacza gęstość zaludnienia na poziomie 6477 osób na km kw. Pod koniec 2020 roku zameldowanych było w tej dzielnicy 27 527 osób - jest to trzecia najludniejsza dzielnica Gdańska. Średnia wieku mieszkańców jest tu niższa niż średnia całego Gdańska - mieszka tu duży odsetek młodych ludzi.

W latach 2011 - 2020 powstało tu ponad 140 budynków. Dwie trzecie z tego to zabudowa deweloperska, gdzie odnotowano ponad 5,5 tys. mieszkań, które oddano do użytku.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy