Mariusz Waras puentował rzeczywistość ściennymi obrazami na budynku WL4 już od 2016 roku. W ciągu dwóch lat swoich podobizn dorobili się główni aktorzy rządowej sceny politycznej, pojawiły się komentarze do forsowanych przez rządzących niedemokratycznych zmian.
Ale przecież znany od blisko 20 lat z prac na ulicy artysta wykonuje też grafiki i ilustracje, maluje obrazy, tworzy instalacje, uczestniczy w happeningach. Po ukończeniu Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadził tam pracownię projektowania graficznego na Wydziale Rzeźby w Katedrze Intermediów, obronił pracę doktorską i był asystentem w pracowni malarstwa prof. Henryka Cześnika. Od 2015 wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.
Mural "Samosąd" - to komentarz znanego streetartowca do sytuacji w Polsce
Najnowsze prace Warasa zobaczyć można na pierwszej, otwartej po kwarantannie, wystawie w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 34/35). „Mobilki” tworzy zbiór pozornie niefrasobliwych, kolorowych obiektów, które możemy sami wprowadzać w ruch. Wystawa w gdańskiej galerii to rozszerzona ekspozycja dzieł zaprezentowanych pod koniec 2019 w galerii Studio BWA Wrocław.
- Najnowszy projekt „Mobilki” jest zbiorem przeskalowanych zabawek - figur i obiektów uruchamianych ręką odbiorcy - opowiada Joanna Stembalska, kuratorka wystawy. - Prosta technologia, w dużej mierze bazująca na technice wykorzystywanej przez artystę przy tworzeniu szablonowych murali, umożliwia szybkie wykonanie prac, będących manifestem, spontaniczną reakcją i komentarzem do konkretnych wydarzeń, sytuacji społeczno-politycznych w Polsce ostatnich dwóch lat. Figury są zapożyczone z konkretnych obrazów i sytuacji, które silnie podziałały na wyobraźnię Mariusza Warasa. Przełożone na język graficzny, następnie przeniesione na materiał i uzupełnione prostą mechaniką, mobilki są jednocześnie zabawkami wśród znaczeń i symboli, a wprawiający je w ruch odbiorca staje się uczestnikiem małych scen rodzajowych. W zabawie mieszają się konteksty i role, wahadłowy ruch zmienia odbiorcę w uczestnika lub sprawcę, na chwilę angażuje go w równoległą dramaturgię dzieła.
Będzie dobrze! Radosne witacze w Gdańsku to dzieło Mariusza Warasa
Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zrezygnowali z oficjalnego wernisażu. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 12-18, oczywiście przestrzegając specjalnych procedur sanitarnych (informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej galerii). Wystawa jest czynna do 20 czerwca 2020 r.
Artysta wraz z kuratorką przygotowują również oprowadzanie po wystawie, które zobaczymy w internecie w czerwcu.
Kolonia Artystów. “Wieszajmy artystów każdego dnia”
Wystawę mogą zwiedzać jednocześnie cztery osoby. Goście 4G proszeni są o dezynfekcję rąk w holu bądź użycie rękawiczek jednorazowych. To konieczne ze względu na interaktywny charakter prac.