• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsza taka szkoła w Polsce! I pies, który został nauczycielem

Pierwsza taka szkoła w Polsce! I pies, który został nauczycielem

Na półgodzinną lekcję z Enzo uczniowie czekają cały tydzień. Swojego “nauczyciela” mogą pogłaskać, uczesać, pograć z nim w piłkę. Gdańskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, jako pierwsza szkoła w Polsce wprowadziła zajęcia z udziałem psa dogoterapeuty dla osób niepełnosprawnych. Są jeszcze miejsca dla chętnych.
15.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Jedyne w Polsce zajęcia dogoterapii dla dorosłych niepełnosprawnych w szkole

- Enzo, wilczur dogoterapeuta pojawił się w szkole właściwie na życzenie uczniów - mówi Maria Kluszczyk, zastępca dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku. - Może trudno w to uwierzyć, ale wielu słuchaczy naszego centrum, czyli młodych ludzi niepełnosprawnych ruchowo, nie miało bliskiego kontaktu ze zwierzęciem, choć o własnym psie, kocie marzy od lat. Zajęcia z Enzo to dla nich radość, ale też terapia ruchowa i emocjonalna. Z tygodnia na tydzień widzę, jak bardzo dogoterapia ich wzmacnia i otwiera.
 

Lekcje z Enzo tylko w Gdańsku  

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 przy al. Gen. Hallera 16/18 w Gdańsku uczy się dziś 1200 uczniów. To młodzież i dorośli, którzy mogą wybrać odpowiednią dla swoich możliwości szkołę: liceum ogólnokształcące, szkołę policealną, technikum i zasadniczą szkołę zawodową lub kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Wśród wszystkich uczniów centrum 24 słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych i uczniów technikum nr 2 to są osoby niepełnosprawne ruchowo. Od września 2016 roku uczniowie kierunku technik cyfrowych procesów graficznych dla osób niepełnosprawnych uczestniczą w zajęciach dogoterapii prowadzonych przez trenera Justynę Szeląg-Markuszewską, właścicielkę psa dogoterapeuty Enzo.

Dzięki tym zajęciom słuchacze udoskonalają swoją sprawność ruchową, zmysły dotyku, wzroku i słuchu. To dobre ćwiczenia na koncentrację uwagi.

Uczniowie podczas zajęć z udziałem psa z pomocą trenera i opiekuna wykonują m.in. ćwiczenia: chodzenie z psem na smyczy, wydawanie komend, czesanie psa i inne gry i zabawy edukacyjne. Wszystkie te czynności wzmagają  aktywności osób z problemami ruchowymi, uczą samodzielności, ale przede wszystkich są świetnymi zajęciami relaksacyjnymi.
 

Ubieranie choinki z psem to dobra zabawa dla uczniów

Ten nauczyciel wprawia w dobry humor

- Zajęcia dogoterapii pomagają w nabraniu większej pewności siebie i ufności w stosunku do innych ludzi, w przełamaniu bariery kontaktu z innymi - mówi Maria Kluszczyk. - Ale przede wszystkim to zajęcia wzmagające ruch, po każdej lekcji z Enzo wszyscy słuchacze wykazują dużą aktywność, są ożywieni, co widać podczas prowadzenia kolejnych planowych zajęć, jest zwiększona reakcja głosowa i werbalna. Te zajęcia to ogromna radość dla słuchaczy i dla Enzo, który też poznał i polubił swoich uczniów.

Na dwuletnich kursach kształcenia zawodowego - po ukonczeniu których uczniowie umieją m.in. przygotowywać materiały graficzne, publikacje i prace graficzne do drukowania, wykonywać i realizować projekty multimedialne - są jeszcze miejsca.

CKZiU nr 1 w Gdańsku jest jedyną w województwie pomorskim placówką posiadającą profesjonalnie wyposażoną pracownię druku cyfrowego przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Od września 2016, jako jedyna prowadzi też zajęcia dogoterapii.

Warunki uczestnictwa w kursie: trzeba mieć ukończone 18 lat (niezależnie od wykształcenia) i posiadać orzeczenie lekarskie o ograniczonej sprawności fizycznej. Kurs jest dla mieszkańców Gdańska, Pszczółek i Pruszcza Gdańskiego. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, młodzi ludzie uczą się w niewielkich 6-8 osobowych grupach, zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu.

Kontakt: kursy@ckziu1.gda.pl, tel.(58) 301 64 65 lub 883 989 978.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok