„Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej służby zdrowia” przyznano już po raz dziewiąty. W puli było 30 tysięcy złotych. Uroczysta gala odbyła się 18 grudnia 2017 r. (poniedziałek) w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Gdańsku (oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).
- Ideą nagrody jest pokazanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do budowania solidarności z osobami cierpiącymi i ich rodzinami – tłumaczy Paweł Adamowicz. - To sposób na wyróżnienie tych najbardziej oddanych. To także okazja, by wyrazić uznanie władz miasta przedstawicielom zawodów medycznych oraz skutecznym realizatorom programów profilaktycznych.
Prezydent podkreślił też, że w okresie świąt to właśnie zdrowia życzy się najczęściej, a gdyby nie takie osoby, jak laureaci gdańskiej nagrody, o zdrowie byłoby trudniej.
Oddana pielęgniarka
W tym roku przyznano nagrodę główną, wartą 15 tysięcy złotych, a także trzy wyróżnienia – po pięć tysięcy złotych. Kapituła konkursu nominowała dziesięć osób. Ostatecznie zwyciężyła Irena Samson, pielęgniarka dyplomowana z 37-letnim stażem pracy, magister rehabilitacji.
- Ta nagroda to wiatr w moje często opuszczone skrzydła, a wiatr ten będzie potrzebny, bo w kwestii opieki długoterminowej jest wiele do zrobienia - mówiła łamiącym się głosem laureatka. - Wierzę, że ta nagroda jest na kredyt. Póki jeszcze rozpoznaję twarzy ludzi, będę działać. Podobno w Krakowie jest czynna zawodowo 94-letnia pielęgniarka. To mi jeszcze trochę zostało...
Kandydaturę Ireny Samson rekomendowała firma PULS MEDIC, pracodawca zwyciężczyni konkursu. Jej współpracownicy przekonywali, że pielęgniarka zawsze działa w duchu społecznym, a pomoc potrzebującym stawia sobie za główny cel.
Już w latach 80-tych czynnie angażowała się w działalność “Solidarności” na rzecz pracowników Służby Zdrowia. W 1987 włączyła się w system kształcenia podyplomowego pielęgniarek jako autorka programów specjalizacji i kursów oraz jako wykładowca.
Pani Irena ukończyła studia podyplomowe z zakresu geriatrii i opieki długoterminowej. Jest aktywnym członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku oraz przewodniczącą Komisji Rady ds. Profilaktyki, Edukacji, Pielęgnacji Ran, Oparzeń i Odleżyn. Poza tym pełni funkcję wiceprzewodniczącej Komisji ds. Opieki Długoterminowej i wiceprzewodniczącej Rady ds. Seniorów, powołanej przez prezydenta miasta Gdańska. Irena Samson jest także wykładowcą w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz pomysłodawczynią i organizatorką Wolontariatu Opiekuńczego – ,,Bratek”.
Trójka wyróżnionych
Wyróżnienia w konkursie trafiły do prof. Barbary Kamińskiej, dr. Jacka Gołębiewskiego i Joanny Żołnowskiej.
Wyróżniona profesor doktor habilitowany nauk medycznych Barbara Kamińska może się poszczycić 53-letnim stażem pracy. Jest specjalistą w zakresie pediatrii, gastroenterologii i gastroenterologii dziecięcej, kierownikiem Klinicznego Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stworzyła Zespół Żywieniowy i pierwszą na Wybrzeżu Pracownię Endoskopii Dziecięcej.
Dr Jacek Gołębiewski jako pediatra w gdańskiej służbie zdrowia pracuje już ponad 30 lat. W Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC z niewielką przerwą pracuje od 2001 roku. Obecnie opiekuje się piętnastką ciężko chorych dzieci z różnymi, rzadko występującymi chorobami. Skończył m. in. kursy z zakresu leczenia bólu i opieki paliatywnej u dzieci, wczesnej diagnozy dzieci z zaburzeniem autystycznym oraz żywienia dojelitowego w warunkach domowych.
Mgr Joanna Żołnowska w służbie zdrowia pracuje od 25 lat. Ma licencjat z położnictwa, specjalizację w zakresie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego oraz pielęgniarstwa w opiece przed i okołoporodowej. Skończyła studia magisterskie z pedagogiki. Ukończyła także studia podyplomowe Menedżer Placówki Zdrowia, Prawo medyczne, Bioetyka i Socjologia Medycyny oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Pani Joanna prowadzi również szkolenia i warsztaty poświęcone tematyce laktacyjnej dla personelu medycznego, sprawującego opiekę nad kobietami w okresie okołoporodowym, koordynuje wdrażanie inicjatywy Szpital Przyjazny Dziecku, nadzoruje realizację programu „10 kroków do udanego karmienia piersią”. Jest także pełnomocnikiem ds. praw pacjenta.
Lista wszystkich nominowanych do nagrody w 2017 r.:
Barbara Bednarska
Zbigniew Bystrzanowski
Hanna Garncarek
Jacek Gołębiewski
Barbara Kamińska
Mirosława Kuczyńska
Joanna Maćkowiak
Irena Samson
Magdalena Szymańska
Joanna Żołnowska
Statystyki konkursu Podczas ośmiu poprzednich edycji przyznano w sumie 50 nagród finansowych, w tym 12 nagród głównych. Uhonorowano dotychczas 47 kobiety i 12 mężczyzn: - 25 pielęgniarki różnych specjalności, - 27 lekarzy różnych specjalizacji i stopni naukowych, - 5 położne, - 1 ratownika medycznego, - 1 lekarza stomatologa. Nagrody główne przyznano dotychczas 7 kobietom i 5 mężczyznom: - 5 pielęgniarkom, - 7 lekarzom. |