• Start
  • Wiadomości
  • „Piękna Zośka”. Ważna premiera o głośnej zbrodni na Scenie Malarnia

„Piękna Zośka”. Ważna premiera teatralna o głośnej zbrodni, na Scenie Malarnia

W piątek, 7 lipca, na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera „Pięknej Zośki”. To oparty na faktach dramat w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, który przybliża wstrząsającą zbrodnię sprzed stu lat, której ofiarą była modelka.
06.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
para w miłosnym uścisku, niebieskie światło
Trwa Lato w Teatrze Wybrzeże. W piątek, 7 lipca, na Scenie Malarnia odbędzie się premiera „Pięknej Zośki” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Nz. Karolina Kowalska i Piotr Biedroń
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

„Punkt zero” z Mirosławem Baką - trudny, ale i zabawny spektakl. RECENZJA

„Piękna Zośka” to dramat oparty na faktach, którymi żyła opinia publiczna pierwszej połowy ubiegłego wieku. 

Opowiada o zabójstwie modelki młodopolskiej, Zofii Paluchowej (z domu Frontczakówny), do którego doszło 15 maja 1927 roku, w podkrakowskiej wsi Dłubnia. Wyemancypowana chłopka, która wzbudzała zachwyt malarzy, takich jak Wojciech Kossak, Wincenty Wodzinowski czy Piotr Stachiewicz, stając się ich muzą, została zamordowana przez darzącego ją chorą miłością, zazdrosnego, przemocowego męża - szewca i rolnika Macieja Palucha. 

kobieta w długiej sukni z zapaloną świeczką w dłoni
W rolę siostry Zośki wciela się Katarzyna Dałek
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Z Archiwum Państwowego na deski teatru

Punktem wyjścia dla twórców nowej premiery Teatru Wybrzeże stały się, znajdujące się w Archiwum Państwowym w Krakowie, akta sprawy, która zakończyła się wyrokiem skazującym dla zaborczego męża. Powstała sceniczna fikcja oparta na tamtych wydarzeniach, stanowiąca intymny wgląd w bohaterów - zarówno Paluchów, jak i wszystkich tych, którzy zaistnieli w procesie - członków rodziny i społeczności.

- Bazujemy na faktycznych postaciach i historii, którą poddajemy naszym wyobrażeniom, szukając w niej ukrytych sensów, i tego, jak mogło wyglądać życie tych bohaterów - mówi dramaturg Maciej Bogdański. - Z akt wyłania się jedynie papierowy obraz, bowiem są to zapisy ze stenotypu, z sali sądowej. A my chcieliśmy ich rzeczywistości nadać pełen wymiar, i w żaden sposób nie tłumacząc oprawcy, starać się zrozumieć proces, który się wydarzył w jego głowie. Szukamy odpowiedzi na to, jak można zrobić osobie, do której czuje się tak wiele, zrobić coś tak potwornego.

siwy mężczyzna w okularach w pomarańczowej bluzie
Reżyserem spektaklu jest Marcin Wierzchowski, twórca teatralny i filmowy, wykładowca łódzkiej Szkoły Filmowej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Stop przemocy wobec kobiet

Jak podkreślają twórcy spektaklu, poruszany w nim temat kobietobójstwa, w Polsce jest dalej mało nagłaśniany - tymczasem, jak podaje Centrum Praw Kobiet, 500 kobiet rocznie umiera w wyniku przemocy domowej, i dotyczy to wszystkich warstw społecznych. „Piękna Zośka” dotyka tego problemu, pytając również m.in. o to, jak społeczność reaguje na przemoc. Porusza też kwestie emancypacji kobiet.  

- Dla mnie to jest historia chłopskiej emancypantki, która za swoją wolność poniosła najwyższą karę. Zośka w 1926 roku zakłada swojemu mężowi sprawę sądową, co jest precedensem - dziewczyna ze wsi odważa się na taki gest, wbrew temu, co pomyśli o niej społeczność. Jest tu też bardzo aktualna opowieść o tym, że kobieta może nie chcieć być matką i daje sobie prawo do decydowania o swoim ciele. Ten spektakl jest o odzyskiwaniu własnego głosu - dodaje Justyna Bilik, dramaturżka i współautorka scenariusza „Pięknej Zośki”.

portretowe zdjęcie młodej dziewczyny i młodego chłopaka
Za tekst sztuki odpowiadają młodzi dramaturdzy: Justyna Bilik i Maciej Bogdański
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W programie spektaklu umieszczono telefony pomocowe dla ofiar przemocy domowej: Niebieska Linia (800 120 002), Centrum Praw Kobiet (800 107 007), oraz lokalny Gdański Dom Bez Przemocy (797 909 112).

Twórcy spektaklu: reżyseria Marcin Wierzchowski; scenariusz Justyna Bilik, Marcin Wierzchowski; dramaturgia Maciej Bogdański; scenografia i kostiumy Magda Mucha; muzyka Marta Zalewska; choreografia Aneta Jankowska; światło Szymon Kluz. 

Występują: Justyna Bartoszewicz, Katarzyna Dałek, Karolina Kowalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski, Marek Tynda.

Spektakl zalecany jest dla widzów od 16. roku życia.

„Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

Kiedy zobaczyć spektakl? Gdzie kupić bilety?

Premiera spektaklu odbędzie się na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (ul. Teatralna 2), w piątek, 7 lipca, a kolejne spektakle - w sobotę i niedzielę, 8 i 9 lipca, oraz w piątek i niedzielę, 18 i 20 sierpnia.

Bilety na pokazy popremierowe, w cenie od 55 zł, można kupić online bilety.teatrwybrzeze.pl i w kasach biletowych Teatru Wybrzeże: ul. Teatralna 2 (Stara Apteka) i ul. Bohaterów Monte Cassino 30, od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 do 19:00, oraz w sobotę i niedzielę od godziny 14:00 do 19:00 - lub do rozpoczęcia spektaklu.

Zobacz fotogalerię z próby medialnej spektaklu:

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu