• Start
  • Wiadomości
  • Piecki-Migowo, Orunia Górna-Gdańsk Południe. Gdańsk przymierza się do budowy dwóch nowych szkół

Piecki-Migowo, Orunia Górna-Gdańsk Południe. Gdańsk przymierza się do budowy dwóch nowych szkół

Do 2023 roku dwie gdańskie dzielnice zyskają nowe szkoły. Ich budowę sfinansują prywatne podmioty. Miasto przekaże z kolei działki na ten cel. Z nowych placówek skorzysta około 1400 uczennic i uczniów. Gdzie konkretnie zaplanowano ich budowę?
23.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O nowych inwestycjach oświatowych poinformowała w środę prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz (przy mikrofonach). Na zdjęciu (od lewej): radna WdG Teresa Wasilewska, zastępca prezydent Piotr Kowalczuk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo Łukasz Świacki, radny KO Mateusz Skarbek, radny KO Cezary Śpiewak-Dowbór, radna KO Kamila Błaszczyk, a za nimi Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydziału Skarbu
O nowych inwestycjach oświatowych poinformowała w środę prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz (przy mikrofonach). Na zdjęciu (od lewej): radna WdG Teresa Wasilewska, zastępca prezydent Piotr Kowalczuk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo Łukasz Świacki, radny KO Mateusz Skarbek, radny KO Cezary Śpiewak-Dowbór, radna KO Kamila Błaszczyk, a za nią - Tomasz Lechowicz, dyrektor Wydziału Skarbu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Piecki-Migowo to jedna z najszybciej rozbudowujących się dzielnic. W ostatnich latach powstały tu dziesiątki nowych zabudowań mieszkaniowych, które przyciągnęły tysiące nowych mieszkańców.

Jedną z kluczowych potrzeb w tej dzielnicy jest obecnie budowa szkoły. Miasto właśnie przymierza się do takiej inwestycji. Władze Gdańska poinformowały o tym podczas konferencji prasowej w środę, 23 września.

 

 

- Dzisiaj podpisałam zarządzenie z informacją o tym, że ta działka przeznaczona jest na cele oświatowe. Drugie miejsce, które także potrzebuje szkoły, to Gdańsk Południe. Przy ul. Srebrnej czekamy na dokończenie procedur związanych z podziałami geodezyjnymi, z przygotowaniem działki do użyczenia jej na cele edukacyjne. W grudniu ogłosimy procedurę dotyczącą inwestycji na Gdańsku Południu - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ POŚWIĘCONEJ NOWYM INWESTYCJOM OŚWIATOWYM, W DNIU 23 WRZEŚNIA 2020 R.

 

Założenie jest takie, by to podmiot niepubliczny wybudował publiczną szkołę, do której każde dziecko, przede wszystkim z określonego rejonu miasta, będzie mogło trafić.

- Dzisiaj ogłaszamy, że działka w dzielnicy Piecki-Migowo jest gotowa do użytkowania na cele oświatowe. Chcemy, żeby publiczna, dostępna, bezpłatna, otwarta dla każdego w tym rejonie ucznia, szkoła powstała do końca tej kadencji, a więc do roku 2023 - podkreśliła prezydent Dulkiewicz.

Miasto przeprowadziło już wstępne badania rynku.

- Wiemy, że są chętni do współpracy. Co też istotne, chcemy dobrze zabezpieczyć interes nasz, mieszkańców Gdańska. Działka zostanie przekazana w użytkowanie na cele oświatowe. Po zakończeniu umowy użytkowania, ten budynek szkolny stanie się własnością gminy - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

W obu zaplanowanych szkołach: na Pieckach-Migowie i Ujeścisku, miejsc powinno wystarczyć dla 700 uczniów w każdej.

 

 

- Dziś ogłoszenie zarządzenia, a w ciągu 21 dni każdy będzie mógł się dowiedzieć, że taka działka jest gotowa. Później konkurs na prowadzenie takiej placówki. Łącznie może to zająć 51 dni, ale jeżeli zdarzą się odwołania, to ten czas może się wydłużyć. Umowa negocjacyjna mówi także, że w ciągu roku powinna rozpocząć się budowa, a w ciągu czterech lat powinna powstać. Wiemy, że jest możliwość, aby ta szkoła powstała do roku szkolnego 2022/2023. Ta działka będzie mogła służyć na te cele oświatowe 50 lat. Na to pozwalają przepisy - podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca Prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

W Gdańsku funkcjonują obecnie cztery publiczne, niesamorządowe szkoły podstawowe dla 2560 uczennic i uczniów: Morska Szkoła Podstawowa, Szkoła Podstawowa Olimpijczyk, Pozytywna Szkoła Podstawowa przy ul. Azaliowej i Szkoła Podstawowa nr 29 LEONARDO prowadzona przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. Dodatkowo jako publiczne funkcjonują również Pomorskie Szkoły Rzemiosł i Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. W podobnej formule pracują też przedszkola. Od 2014 r. wzmocniono sieć publicznych przedszkoli o blisko 3300 miejsc w placówkach niesamorządowych.

 

Na mapce zaznaczono teren, na którym zaplanowano budowę nowej szkoły w dzielnicy Piecki-Migowo
Na mapce zaznaczono teren, na którym zaplanowano budowę nowej szkoły w dzielnicy Piecki-Migowo
Mat. Gdansk.pl

 

Władze miasta postanowiły przeznaczyć teren przy ul. Morenowe Wzgórze na budowę i prowadzenie placówki oświatowej podmiotowi zewnętrznemu, niesamorządowemu. Grunt zostanie przekazany w ramach przetargu na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Do oddania odpłatnie w użytkowanie na cele oświatowe przeznaczone są działki o łącznej powierzchni 23 tys. m kw.
Według wstępnych założeń przy ul. Morenowe Wzgórze przewidziana jest szkoła dla około 700 uczennic i uczniów. Zostanie ona również uwzględniona w uchwale Rady Miasta opisującej sieć gdańskich placówek publicznych. Tym samym zostanie do niej przydzielony obwód oraz znajdzie się ona w systemie rekrutacji.
Na takich samych zasadach zostaną przekazane działki, i powstanie szkoła, przy ul. Srebrnej. Ten proces zakończy się w lutym 2021 r.

Od 2014 roku wybudowano w Gdańsku dwie publiczne szkoły podstawowe: Metropolitalną Szkołę Podstawową oraz Szkołę Podstawową Nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze. Powstały też nowe przedszkola przy ul. Dąbka, ul. Kolorowej, ul. Damroki i ul. Lawendowe Wzgórze dla 852 przedszkolaków.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim