Piecki - Migowo. Powstają atrakcyjne zielone przestrzenie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Ekologiczny plac zabaw przy stawie Piekarnicza, do tego nowe nasadzenia i montaż małej architektury. W Parku Uphagenów, przy ul. Piecewskiej, także powstanie plac zabaw, a do tego siłownia plenerowa i wytyczone wygodne ścieżki spacerowe. Właśnie trwa realizacja zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego w dzielnicy popularnie nazywanej przez mieszkańców "Moreną".
27.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu wytyczone krawężnikami ścieżki spacerowe, w tle kilka zielonych drzew
Park Uphagenów wkrótce stanie się przyjazną przestrzenią, dla każdego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Decyzja mieszkańców - w ramach gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

Park Uphagenów dotąd był zielonym, ale dość "dzikim" terenem, na który zaglądali głównie właściciele psów. Innych nie zachęcał do spędzania tam czasu wolnego. Ma się to zmienić, kiedy tylko zakończą się prace zaproponowane w ramach kilku zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego pod wspólnym hasłem: "Park Uphagenów - zielone centrum dzielnicy - miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni".

W ramach inwestycji realizowane będą projekty z trzech edycji Budżetu Obywatelskiego: 2021, 2022, 2023 oraz ze środków Rady Dzielnicy Piecki - Migowo. Zatem to przede wszystkim mieszkańcy, w ramach głosowania na projekty BO, zdecydowali o zagospodarowaniu tego terenu.

„Poznaj moją dzielnicę” - dzielnicowe spacery przygotowane przez dzieci i dla dzieci

Gdzie znajduje się Park Uphagenów?

Leży on w sercu Piecek - Migowa, przy ul. Piecewskiej, tuż za największą w tej dzielnicy przychodnią lekarską. Jego obszar zajmuje powierzchnię około 3627 mkw. Teren ten sąsiaduje z budynkami wielorodzinnym i usługowym, parkingiem, dyskontem spożywczym oraz ze stacją paliw oddzieloną murem oporowym.

W centrum działki rosną przede wszystkim tzw. samosiejki, ale zauważyć można też pozostałości dawnego sadu owocowego.

Chełm. Zobacz jak nowy, żywy plac zabaw zazielenił się na wiosnę

Co zaplanowano w Parku Uphagenów?

Przy ul. Piecewskiej powstanie park sąsiedzki, który ma być miejscem integracji społeczności lokalnej, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Stworzony zostanie przede wszystkim układ ścieżek, głównie w miejscach istniejących obecnie przedeptów. Będą one miały nawierzchnie gliniasto - żwirowe.

Zaplanowano też budowę placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, z elementami sensorycznymi oraz urządzeniami dostosowanymi dla dzieci niepełnosprawnych czy o obniżonej sprawności. Będą strefy relaksu wyposażone w ławeczki, kosze na śmieci, hamaki oraz stoliki do gry w szachy lub warcaby, nie zabraknie stojaków na rowery. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku zamontowane zostaną urządzenia siłowni plenerowej. Nie zapomniano o zwierzętach - powstaną tu enklawy przyjazne owadom, ptakom oraz drobnym ssakom takie jak łąki kwietne, karmniki, budki dla ptaków i specjalne skupiska zieleni. Będzie też ogród deszczowy i tablica informacyjna z odniesieniem do historii Parku Uphagenów.

na zdjęciu ubity grunt, w tle kilka zielonych drzew a za nimi fragment budynku
Park Uphagenów znajduje się w sąsiedztwie kilkunastu bloków mieszkaniowych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jakie urządzenia pojawią się na placu zabaw i siłowni?

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach, także tych z niepełnosprawnościami, zaplanowano montaż takich urządzeń jak trampolina, koło optyczne z napędem, tablica z cyframi Braille’a, głuchy telefon. W strefie rekreacji dla dorosłych, czyli siłowni plenerowej, zamontowane zostaną takie urządzenia jak: narty biegowe, przyrząd do "wyciskania" dla niepełnosprawnych, motylek, koła Tai Chi, jeździec, wiosło, urządzenie do ćwiczeń mięśni brzucha i drabinka.

W centrum parku, w cieniu rosnących tu dorodnych drzew, zaprojektowano strefę wyciszenia m.in. ze stolikami do gry w szachy bądź warcaby oraz okrągłymi ławkami otaczającymi istniejące drzewa. Przewidziano również stojaki na rowery.

Prace potrwają do końca października br. Ich koszt to blisko 1,1 mln złotych.

Orunia Górna - Gdańsk Południe. Nowa zielona przestrzeń dla mieszkańców

Koncepcja zagospodarowania zielonego terenu przy ul. Piecewskiej została opracowana we współpracy Rady Dzielnicy Piecki - Migowo z Biurem Rozwoju Gdańska w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne.

Co powstanie przy stawie Piekarnicza?

Przy stawie Piekarnicza chętnie bywają mieszkańcy okolicznych osiedli. Przed kilku laty zrealizowano tu jeden z projektów BO. Od kilku tygodni realizowany jest w tym miejscu kolejny - w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego 2021, pod hasłem: „Ogólnodostępny teren rekreacyjny przy Stawie Piekarnicza - etap II”.

Piecki - Migowo oraz Ujeścisko - Łostowice chcą zmiany granic obu dzielnic

Zakłada on budowę placu zabaw dla dzieci oraz odcinka ciągu pieszego w pobliżu istniejącego przedeptu. Do tego nasadzenia zieleni, montaż małej architektury i ogrodzenia drewnianego o wysokości jednego metra. Plac zabaw będzie wyposażony w huśtawkę, domek z wierzby, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i bujak sprężynowy. Powstaje on w północno - wschodniej części stawu. Został zaprojektowany z naturalnych materiałów, w tym drewna robinia, i wkomponowany w otaczający, naturalny krajobraz zieleni - dzięki temu powstanie naturalna przestrzeń zabawy dla dzieci.

na zdjęciu drewniane urządzenia zabawowe na placu zabaw, w tle widać zielone drzewa a za nimi wysoki jasny budynek
Przy stawie Piekarnicza powstaje naturalny plac zabaw dla najmłodszych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W związku z tym, że plac powstaje przy stawie, a do tego w jego okolicy często pojawiają się dziki, które mogłyby zniszczyć urządzenia zabawowe, zaprojektowano też drewniane ogrodzenie całego placu zabaw. Na miejscu pojawi się też ławka parkowa i kosz na śmieci.

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, zamontowano już większość zaplanowanych urządzeń. Obecnie wykonywane są nawierzchnie mineralne ścieżki spacerowej.

Inwestycję realizuje firma WT Bonsai” Sp. z o.o. Koszt prac to około 126 tys. złotych. Te zakończą się w lipcu br.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok