W środę spotkanie inauguracyjne
Inauguracja drugiego etapu prac nad masterplanem dla Piecek - Migowa odbędzie się w środę, 18 października, o godz. 17, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariusza Zaruskiego, przy ul. Poli Gojawiczyńskiej 10. Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy i interesariusze (m.in. przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność gospodarczą w tej dzielnicy) mogą wziąć w nim udział.
Kolejne spotkania, bardziej szczegółowe, będą odbywać się w mniejszych grupach mieszkańców, którzy zostaną wyłonieni w wyniku rekrutacji. Rekrutacja ma na celu takie dobranie uczestników poszczególnych grup, aby odzwierciedlić profil społeczny i demograficzny dzielnicy, a więc by byli w niej młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i zatrudnieni na etacie, itp.
Co ważne, rekrutacja nie dotyczy osób, które brały udział w poprzednim cyklu warsztatów na przełomie 2022/2023 roku. Te osoby, jeżeli chcą uczestniczyć w tym etapie prac, powinny jedynie potwierdzić chęć dalszego uczestnictwa w spotkaniach, mailowo na adres: marek.wolski@gdansk.gda.pl.
Pilotażowy projekt dla Piecek - Migowa. To będzie masterplan dla dzielnicy
Trzeba uszczegółowić potrzeby dzielnicy
Na przełomie 2022 i 2023 roku w trakcie warsztatów z mieszkańcami zdefiniowano potrzeby społeczne i ogólne oczekiwania tutejszej społeczności. W najbliższych tygodniach mieszkańcy wraz ze specjalistami pracować będą nad zagadnieniami przeanalizowanymi przez ekspertów z zakresu urbanistyki i kształtowania przestrzeni miejskiej.
Warsztaty zaplanowano w październiku i listopadzie br., 12 grudnia natomiast odbędzie się spotkanie podsumowujące.
Co to jest masterplan?
Pod nazwą masterplan kryje się pilotażowy projekt rozwoju przestrzenno-społecznego miasta, w którym znajdą się rekomendacje dla poszczególnych polityk: planistycznej, inwestycyjnej, ale też polityki gospodarowania nieruchomościami komunalnymi.
Pierwszym etapem budowania takiego planu były wspomniane spotkania z mieszkańcami, które odbyły się na przełomie 2022 i 2023 roku.
W ich ramach zorganizowano trzy warsztaty planistyczne, w których uczestniczyło po około 40 osób reprezentujących różne grupy i potrzeby mieszkańców. Wśród dyskutujących były więc osoby młodsze i starsze, kobiety i mężczyźni, przedsiębiorcy i aktywiści, itd.
Uczestnicy byli podzieleni na cztery grupy tematyczne:
- przyroda, rekreacja, ekologia
- zrównoważona mobilność
- zarządzanie przestrzenią
- miejsca i aktywności społeczne
Najpierw określali problemy, następnie zastanawiali się nad potrzebami, a następnie głosowali na najważniejsze wyzwania, z którymi Miasto powinno się zmierzyć.
Piecki - Migowo. Mieszkańcy zyskali zieloną przestrzeń w dzielnicy