• Start
  • Wiadomości
  • Pięć uczelni i dwa centra nauki zapraszają na Pomorską Noc Naukowców

Pięć uczelni i dwa centra nauki zapraszają na Pomorską Noc Naukowców

Druga Pomorska Noc Naukowców odbędzie się 27 września (w piątek) równolegle w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej, Centrum Nauki Experyment i Hevelianum. Tej nocy tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania doczekają się odpowiedzi. Wstęp wolny, wystarczy się zapisać na wybrane wydarzenia.
23.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę młodych ludzi pozujących w ramach niebieskich ramek promujących wydarzenie Pomorska Noc Naukowców 2023.  Uczestnicy są uśmiechnięci, a na górze jednej z ramek znajduje się hasło  Nie spać! Zwiedzać! , co wskazuje na entuzjazm związany z nocnym zwiedzaniem i poznawaniem nauki.
"Nie spać! Zwiedzać!" - to motto doskonale pasuje do Pomorskiej Nocy Naukowców, tym roku organizowanej po raz drugi
Fot. mat. PNN

Trójmiejskie uczelnie, Experyment i Hevelianum razem

Jak stworzyć zbroje do walki z guzem i jak strzelać z broni pneumatycznej bez amunicji? Jak działają nowoczesne implanty? Czy da się stworzyć bezpieczny ogień? Czym wyróżnia się robo - pies? 

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy podczas drugiej Pomorskiej Nocy Naukowców (PNN), która jest wspólnym dziełem: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej oraz Centrum Nauki Experyment i Hevelianum.

- Wydarzenia tej Nocy dobrano, by wzbudzić w uczestnikach, a zwłaszcza w dzieciach i młodzieży, głód wiedzy, analitycznego myślenia, chęci poznawania świata, wyciągania wniosków i ciągłego pobudzania wyobraźni - podkreślają organizatorzy. - Oprócz licznych działań popularyzujących naukę, planowane są także akcje profilaktyczne.

Pomorska Noc Naukowców to okazja do spotkania z naukowcami oraz szansa na odkrycie świata nauki w mniej poważnym niż zazwyczaj wydaniu.

Wśród propozycji PNN znaleźć można różnorodne atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi, jak również psychologią czy humanistyką.

Najlepiej samemu przejrzeć bogaty program, a dokonując wyboru koniecznie zrobić rezerwację online.

Przyrodnicze bogactwo Gdańska. Odkrywaj zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i użytki ekologiczne

Grafika promuje wydarzenie pod nazwą Pomorska Noc Naukowców,  które odbędzie się 27 września 2024 roku w ramach Europejskiej Nocy Naukowców (#EuropeanResearchersNight). Na pierwszym planie widzimy abstrakcyjną, biologiczną ilustrację komórki w jaskrawych kolorach, a w dolnej części znajdują się logotypy organizatorów, takich jak Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i inne instytucje naukowe.
Fot. mat. PNN

Na początek rak i sztuczna inteligencja

Uroczystą, otwarto dla wszystkich zainteresowanych, inaugurację Nocy zaplanowano na godz. 16 w Centrum Sportu GUMed przy ul. Dębowej 22. Wykład inauguracyjny “Rak piersi w sieci sztucznej inteligencji” wygłosi dr Maciej Bobowicz z Zakładu Radiologii GUMed.

A tuż po nim sceną zawładnie Hevelianum, prezentując najlepsze eksperymenty ze swojego repertuaru.

Zobaczymy niewidzialne, poskromimy ekstremalne zimno, przeprowadzimy spektakularne doświadczenia, a po nich zaplanowano fascynujący pokaz “Nanoceluloza: Bakterie w służbie przyszłości”, poświęcony mikroskopijnym organizmom, które zrewolucjonizują przyszłość.

Po pokazach, aż do godz. 23 zaplanowano panel poświęcony profilaktyce, wykrywaniu i leczeniu nowotworów.

Profil PNN na Facebooku 

oraz wydarzenie

Pomorska Noc Naukowców

Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa odbywająca się co roku w krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Pierwsza Pomorska Noc Naukowców, odbyła się na terenie Trójmiasta 29 września 2023 r. i uczestniczyło w niej blisko 7 tys. osób. Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe – Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej, instytut naukowy – Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz dwa trójmiejskie centra nauki – gdyński Experyment oraz gdańskie Hevelianum.

Pomorska Noc Naukowców (projekt pod nazwą Pomeranian Researchers Night: European Challenges And Missions Closer To The Citizens (akronim NightMission) zyskała uznanie Komisji Europejskiej i otrzymała dofinansowanie z programu Horyzont Europa dla kolejnych edycji wydarzenia, zaplanowanych na lata 2024 i 2025. Pomorska Noc Naukowców w latach 2024 i 2025 dotyczyć będzie wyzwań czekających Europę przed 2030 r. Odpowiedzi, jakich dostarczą na nie prowadzone prace badawcze, będą podstawową tematyką organizowanych spotkań i stoisk naukowych. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego skupią się na tematyce walki z nowotworami przez pryzmat badań naukowych, profilaktyki i leczenia.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask