• Start
  • Wiadomości
  • Pięć spacerów przyrodniczych po Gdańsku. Pierwsze już w sobotę, 9 listopada

5 spacerów przyrodniczych po Gdańsku dzięki BO. Pierwsze dwa już w sobotę, 9 listopada

Mieszkańcy Gdańska będą mogli odkryć bogactwo przyrodnicze swojego miasta podczas serii spacerów przyrodniczych organizowanych dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. W programie m. in. spacery: mykologiczny, o przyrodzie wchodzącej w tryb zimowy, ornitologiczny, dendrologiczny. Dwa pierwsze już w sobotę, 9 listopada. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
06.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się mewa siedząca na metalowej poręczy, w pełnym oświetleniu słonecznym, co uwydatnia jej białe upierzenie z delikatnymi szarymi akcentami. W tle widać rozmyte, kolorowe liście w ciepłych, jesiennych barwach, które tworzą kontrastowy i malowniczy efekt.
Jesienna mewa w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Budżet Obywatelski to narzędzie, które nie tylko zmienia infrastrukturę miasta, ale także wzbogaca życie mieszkańców o wartościowe inicjatywy edukacyjne. Choć często kojarzy się z projektami inwestycyjnymi, jak budowa placów zabaw, remonty ulic czy modernizacja parków, daje również przestrzeń na rozmaite inicjatywy, kulturalne, sportowe, edukacyjne czy społeczne. Warsztaty, różnego rodzaju spacery, spotkania z ekspertami – to tylko niektóre z przykładów miękkich projektów, które każdego roku zdobywają uznanie i głosy mieszkańców. Dzięki nim uczestnicy mogą lepiej poznać przyrodę, historię czy kulturę swojego miasta.

BO na Chełmie. W miejsce rozbruków drzewa nasadzone nową metodą

Co w przyrodzie piszczy

W najbliższych tygodniach mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z pięciu spacerów przyrodniczych, które są zwycięskimi projektami Budżetu Obywatelskiego. Dwa najbliższe spotkania odbędą się już w najbliższą sobotę, 9 listopada. Grzybiarzy z pewnością zainteresuje spacer mykologiczny, którego tematem będą grzyby jadalne i trujące. Uczestnicy będą poszukiwać ciekawych okazów w lasach otaczających dzielnice Matemblewo i Brętowo. Tego samego dnia na Suchaninie i Aniołkach wszyscy chętni będą mogli zaobserwować jak przyroda przygotowuje się do zimy. Kolejne spotkania odbędą się w sobotę, 30 listopada w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, gdzie zaplanowano spacer ornitologiczny oraz w sobotę, 7 grudnia na Zaspie, gdzie tematem przewodnim będą drzewa i krzewy w zimowej odsłonie. Cały cykl zamknie spacer tropem zwierząt, który odbędzie się 14 grudnia na Wyspie Sobieszewskiej. Na wszystkie te wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy.  

- Każdy spacer to doskonała okazja do pogłębiania wiedzy o środowisku naturalnym Gdańska pod okiem doświadczonych przewodników. Zapisy już ruszyły – liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć. To szansa, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, odkryć urokliwe zakątki miasta i dowiedzieć się więcej o lokalnej przyrodzie – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.

Lista nadchodzących spacerów przyrodniczych

  • Matemblewo, Nowiec, Brętowo - Grzyby jadalne i trujące

Spacer mykologiczny – 9 listopada 2024

Szczegóły i zapisy

  • Aniołki, Suchanino - Przygotowania do zimowania

Spacer o tym, jak przyroda przygotowuje się do zimy – 9 listopada 2024

Szczegóły i zapisy

  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia - Ptaki zimujące w Gdańsku

Spacer ornitologiczny – 30 listopada 2024

Szczegóły i zapisy

  • Zaspa Rozstaje, Zaspa - Zimowa dendrologia

Spacer o drzewach i krzewach w zimowej odsłonie – 7 grudnia 2024

Szczegóły i zapisy

  • Wyspa Sobieszewska - Tropimy zwierzęta

Spacer tropem zwierząt – 14 grudnia 2024

Szczegóły i zapisy

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału i wspólnego odkrywania uroków gdańskiej przyrody.

Zwierzęta w mieście – czy i jak dokarmiać zimą żyjące w Gdańsku ptaki. ROZMOWA

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów