• Start
  • Wiadomości
  • Pięcioro szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wręczone  

Poznaj pięcioro szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wręczone  

Elżbieta Potwardowska-Krajewska, certyfikowana terapeutka uzależnień, otrzymała nagrodę główną Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej ochrony zdrowia w 2022 roku. Nagrody dla wyjątkowych pracowników za wybitne osiągnięcia i zaangażowanie wręczono już po raz czternasty podczas gali w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. 
08.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gala-nagrody-ochrony-zdrowia-040_949x633
Od lewej Monika Chabior, zast. prezydent Gdańska obok Elżbieta Potwardowska-Krajewska, Dorota Ryś, Małgorzata Lemańska, Rafał Cudnik, Kamil Chwojnicki i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czytaj także: Symboliczne malwy i niesymboliczne nagrody - za ogrom serca w trudnej, na rzecz innych, pracy

Gdańską tradycją jest coroczne wyróżnianie i nagradzanie szczególnie zasłużonych pracowników gdańskiej ochrony zdrowia. We wtorek, 8 listopada 2022 roku, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej ochrony zdrowia, działających na rzecz pacjentów, na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta. W tegorocznej XIV edycji uhonorowano pięć osób: jedna otrzymała nagrodę główną, czwórka - wyróżnienia. To oprócz dyplomów i pamiątek przede wszystkim nagroda finansowa. 

Prezydent Dulkiewicz: "Udało się zwiększyć limit finansowy nagrody"  

- Bycie prezydentem takiego miasta nie byłoby możliwe także bez Was, staramy się różne grupy społeczne nagrodzić, wśród nich najlepszych z najlepszych  - powiedziała podczas gali prezydent Dulkiewicz. - Choć wiem, że określenie służba zdrowia nie jest lubiane przez jej pracowników, to jednak jest to służba. Dziś też przyszli Wasi najbliżsi, a oni wiedzą, że u każdego z Was w domu, jeśli nie przy śniadaniu to do kolacji “dosiada się pacjent”, bo zawsze swoją pracę, chcąc nie chcąc, przynosicie do domu. A rodzina szeroko rozumianego świata medycznego w tym też uczestniczy. Cieszę się, że po raz czternasty możemy nagrodzić Was chociaż w taki sposób. Cieszę się, że mimo nie najlepszej dziś sytuacji, udało się limit finansowy nagrody powiększyć. Dziękuję i gratuluję wszystkim nominowanym. 

Czytaj także: Badaj piersi - dla własnego dobra. Mówią kobiety, które pokonały raka

- W 2022 roku po raz pierwszy podwojono budżet nagród z 30 do 60 tys. zł - tłumaczy Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Jego wysokość nie zmieniała się od ustanowienia nagrody, a przecież w obszarze profilaktyki zdrowotnej i zdrowia cały czas trwa walka z pandemią i jej skutkami. Dodatkowo konieczne było podjęcie nowych wyzwań, związanych z przyjęciem, profilaktyką i leczeniem osób dorosłych i dzieci, uciekających przed wojną w Ukrainie. Niektóre z podmiotów leczniczych przyjmowały i przyjmują na leczenie nie tylko nowych mieszkańców i mieszkanki Gdańska, ale także pacjentki i pacjentów w procesie leczenia, ewakuowanych ze szpitali w Ukrainie.

Oni otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników gdańskiej ochrony zdrowia

Nagroda główna w wysokości 20 tysięcy złotych brutto

Elżbieta Potwardowska-Krajewska - certyfikowana terapeutka uzależnień z 41 letnim stażem pracy, nominowana przez NZOZ Ośrodek Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przez zespół terapeutyczny i grupę pacjentów. Magister pedagogiki specjalnej ze specjalizacją resocjalizacja; dyplomowany starszy pracownik socjalny. Od 2005 r. realizuje Programy Profilaktyczne w ramach konkursów ogłaszanych przez Prezydenta Miasta Gdańska; brała udział w wielu konferencjach, szkoleniach i warsztatach. Cały czas pomaga osobom wykluczonym społecznie.

Cztery wyróżnienia po 10 tysięcy złotych brutto

Kamil Chwojnicki - lekarz z 16-letnim stażem pracy, nominowany przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i grupę pacjentów. Pracownik Kliniki Neurologii i Poradni Neurologicznej UCK, pracownik naukowy (adiunkt habilitowany) Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gumed. Brał udział w tworzeniu Pomorskiego Rejestru Udarowego (PRUM). Jest współautorem nowatorskich badań nad zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych w terapii stwardnienia rozsianego. Współpracuje z renomowanymi grupami badawczymi z całego świata (Duke University, University of Liverpool, Auckland University of Technology). Jest zaangażowany w działalność charytatywną, pomysłodawca i realizator akcji przekazania sprzętu medycznego dla szpitala w Łucku (Ukraina) przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Fundacji Uniters.

Czytaj także: Nowe szczepionki w punktach szczepień przeciw Covid-19. Aktualna lista punktów w Gdańsku

Rafał Cudnik - lekarz z 18-letnim stażem pracy, nominowany przez Szpital Copernicus Sp. z o.o. Dyrektor Medyczny Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku COPERNICUS PL Sp. z o.o. Koordynator zabezpieczeń medycznych imprez sportowych organizowanych przez FIFA, UEFA, FIVB, IHF, koncertów gwiazd międzynarodowego formatu i wydarzeń kulturalnych. Lekarz specjalistycznych zespołów wyjazdowych ratownictwa medycznego, organizator międzynarodowych mistrzostw w ratownictwie medycznym. Zaangażowany w tworzenie i działalność Szpitala Tymczasowego dla chorych na SARS- CoV2 na Stadionie Amber Expo. Organizował i koordynował działalności Punktów Szczepień i Punktów Pobrań w postaci punktów stacjonarnych, mobilnych i polowych. Jest zaangażowany w działalność charytatywną - tworzenie punktów pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy, organizację opieki medycznej nad osobami przebywającymi w tymczasowych miejscach pobytu.

Małgorzata Lemańska - lekarka z 43-letnim stażem pracy, nominowana przez Szpitale Pomorskie i Komisję Rodziny i Polityki Społecznej Rady Miasta Gdańska. Autorka publikacji naukowych w dziedzinie chorób zakaźnych przede wszystkim o tematyce HIV/AIDS. Pracuje w Poradni Leczenia Nabytych Niedoborów Odporności w Gdańsku; wspiera kobiety zarażone wirusem HIV -  ciężarne lub planujące ciążę. Jest laureatką Czerwonej Kokardki - nagrody przyznawanej przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Działa w towarzystwach naukowych czynnie zaangażowanych w problematykę HIV/AIDS. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Brała udział w budowie systemu wsparcia dla seropozytywnych mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Pracuje na rzecz cudzoziemców, w szczególności uchodźców. Klinicystka, nauczycielka akademicka szkoląca pokolenia studentów.

Dorota Ryś - pielęgniarka z 29-letnim stażem pracy, nominowana przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i grupę pacjentów. Magister pielęgniarstwa - specjalizacja w zakresie pielęgniarstwa rodzinnego i zachowawczego; specjalizacja w zakresie pielęgniarstwa psychiatrycznego. Pielęgniarka Oddziałowa w Klinice Psychiatrii Dorosłych UCK - od 2010 roku. Pracuje z pacjentami z Covid-19; bierze czynny udział w zadaniach Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych UCK.

Nagrodzeni o nagrodzie: "Nominacje od pacjentów szczególnie ważne"

- Nominowali mnie pacjenci i to jest dla mnie kluczowa sprawa - powiedział Kamil Chwojnicki. - Bo to dla nich jest mój wysiłek. Ta praca jest też możliwa dzięki dobrej organizacji, za co dziękuję Jakubowi Kraszewskiemu, dyrektorowi UCK. Stworzenie warunków do realizowania się nawet w tak trudnych czasach sprawia, że w tej firmie pracuje się naprawdę przyjemnie. Dziękuję też władzom miasta za podjęcie inicjatywy "przyglądania się" pracownikom ochrony zdrowia i za to, że ta inicjatywa jest kontynuowana. 

Czytaj także: Pomóż osobie w kryzysie bezdomności. Możesz powiadomić służby, które udzielą wsparcia

Dorota Ryś podkreśliła, że dedykuje swoją nagrodę współpracownikom, dyrekcji szpitala, Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych. 

- Przede wszystkim dedykuję ją jednak moim współpracownikom - dodała Dorota Ryś. - Od 30 lat pracuję w Klinice Psychiatrii Dorosłych UCK, w której udało się zbudować nowoczesne pielęgniarstwo psychiatryczne nastawione na pacjentów w sposób holistyczny. Moja droga zawodowa zaprowadziła mnie też do hospicjum UCK, tam poznałam pielęgniarki które są dosłownie aniołami. Pacjenci są im wdzięczni w tych najtrudniejszych chwilach odejścia z tego świata. Dziękuję też pacjentom, którzy przyjmują naszą pomoc i ją doceniają 

Elżbieta Potwardowska-Krajewska: Pracujemy z uzależnionymi pacjentami i ich rodzinami

- To jest zaszczyt, czuję się doceniona ja, ale i moje środowisko terapeutów - powiedziała zwyciężczyni. - Ciężko pracujemy, szczególnie w czasach kryzysu, pandemii i wojny. Najtrudniejszym wyzwaniem jest znalezienie drogi do pacjenta. Zmotywowanie i zmobilizowanie go, żeby chciał żyć, bo mówimy o chorobie przewlekłej i śmiertelnej, jaką jest uzależnienie od alkoholu.

Jak podkreśliła Elżbieta Potwardowska-Krajewska terapeuci uzależnień zajmują się też członkami rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. To praca z partnerami i dorosłymi dziećmi alkoholików, których jest coraz więcej, a które często nie radzą sobie w życiu.

- Mamy mnóstwo wyzwań, nasi pacjenci chorują na wielu poziomach, potrzebna jest stała uważność, wiedza, determinacja do ciągłego kształcenia się - mówi Elżbieta Potwardowska-Krajewska. - Efekty są, nawet jeśli pacjenci nie przestają od razu pić, nie mają już  komfortu picia i często do nas wracają, nawet po latach. Ziarno zasiane procentuje. Nie kończymy pracy w gabinecie, przeżywam sukcesy i porażki swoich pacjentów, to jest wpisane w moją pracę.  

Statystyka czternastu lat z nagrodą. Ile nagród przyznano?

W dotychczasowych trzynastu edycjach przyznano ogółem 76 nagród finansowych, w tym 16 nagród głównych. 

Uhonorowano dotychczas 64 kobiety i 18 mężczyzn:

  •  36 pielęgniarek różnych specjalności,
  •  37 lekarek i lekarzy różnych specjalizacji i stopni naukowych,
  •  6 położnych,
  •  1 ratownika medycznego,
  •  2 lekarzy stomatologów.

Nagrody główne przyznano dotychczas 11 kobietom i 6 mężczyznom:

  •  8 pielęgniarkom,
  •  9 lekarkom i lekarzom.

Dla kogo Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska? 

Nagrodę mogą otrzymać osoby, które m.innymi: posiadają co najmniej pięcioletni staż pracy w gdańskiej ochronie zdrowia, stale podnoszą kwalifikacje zawodowe, cieszą się autorytetem i uznaniem wśród pacjentów, propagują holistyczne podejście do pacjenta,  budują system wsparcia dla chorych i ich rodzin, inicjują nowatorskie działania podnoszące jakość usług zdrowotnych, dbają o atmosferę szacunku i życzliwości między współpracownikami, angażują się w realizację programów profilaktycznych, finansowanych przez Gminę Miasta Gdańska lub Narodowy Fundusz Zdrowia. Nagroda bądź wyróżnienie może być przyznana danej osobie tylko jeden raz.

Czytaj także: Tym żyje Gdańsk. Inicjatorka akcji „Każdy może pomóc”: - 700 dzieci czeka na prezenty od nas

W 2022 roku nominowanych do nagrody zostało 26 osób - dodaje Izabela Chorzelska. - Jak co roku, członkowie Komisji opiniującej stanęli przed niełatwym zadaniem szacowania, porównywania, oceniania dokonań osobistych czy naukowych oraz opisanych we wnioskach umiejętności i osiągnięć poszczególnych osób nominowanych, zajmujących się różnorodnymi obszarami profilaktyki zdrowia i lecznictwa. A zaufanie pacjentów trudno szacować, trudno porównywać różne dyscypliny medycyny, różne role, jakie w zespołowym przecież dbaniu o zdrowie gdańszczanek i gdańszczan pełnią nominowane i nominowani.

NAGRODY PREZYDENT MIASTA GDAŃSKA - ZOBACZ FOTOGALERIĘ



TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Obrady Gdańskiej Rady Seniorów