Ponad 4 tysiące rowerów w 16 gminach
- 4200 rowerów, w tym trzy czwarte ze wspomaganiem elektrycznym, jest już na ulicach 16 gmin metropolii. Tak będzie aż do końca listopada. Na wiosnę rozpoczynamy działania promocyjne i edukacyjne, które z jednej strony będą promowały system Mevo, ale także będą uczyły bezpiecznego poruszania się po ulicach - zapowiedział podczas środowego briefingu Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, prezes Rady OMGGS.
780 mln złotych dla metropolii. Jakie inwestycje powstaną z unijnych funduszy?
125 tysięcy wypożyczeń Mevo w okresie zimowym
Od początku grudnia w 16 gminach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo działało w systemie zimowym. Do dyspozycji użytkowników była połowa floty, ale system i tak cieszył się sporym zainteresowaniem.
- To potwierdza, że jest zapotrzebowanie na rower miejski w metropolii. W okresie zimowym użytkownicy przejechali blisko 350 tys. km. Rowery były wypożyczane 125 tys. razy. Średni czas podróży to 20 minut na dystansie 3 km. Częściej z rowerów korzystali mężczyźni - poinformował Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.
Przedstawiciele Metropolii GGS przyznali w środę, że nie mają zastrzeżeń do operatora systemu - katalońskiej firmy City Bike Global. Serwisanci sprawnie radzili sobie nie tylko z relokacją rowerów, a także z bieżącą ich obsługą techniczną. W ocenie przedstawicieli Metropolii jednoślady dobrze zniosły zimową aurę, a baterie w “elektrykach” działały bez problemów mimo niskich temperatur. Wszelkie usterki były szybko naprawiane, a zgłoszeniami od użytkowników na bieżąco zajmowało się Centrum Obsługi Klienta.
- Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z katalońskim operatorem Mevo. Wszystkie elementy systemu zostały wdrożone do końca ubiegłego roku. W tej chwili pracujemy z operatorem i jego podwykonawcami z całej Europy nad elementami aplikacji, które będą nam pomagać w analizach, zbierać bardziej precyzyjne dane np. dotyczące tzw. map ciepła - przyznał Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Mevo zmienia nawyki mieszkańców
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała z kolei, że rower Mevo jest elementem szerszej polityki, której celem jest promowanie zdrowego stylu życia, ale także troski o środowisko. Dzięki temu, że mieszkańcy korzystają z rowerów Mevo, a nie z samochodów, do atmosfery zostało wyemitowane o 100 tys. kilogramów dwutlenku węgla mniej.
- Z perspektywy Gdańska Mevo to także element polityki rowerowej. Za chwilę rozpoczniemy działania, które zachęcają do dojazdów do szkół jednośladami w ramach Rowerowego Maja, a jesienią - akcja dojazdów do pracy rowerami. W tej chwili w Gdańsku odbywa się wizyta Europejskiej Federacji Cyklistów, która przygotowuje nas do przyszłorocznego Velo-city, czyli największej konferencji rowerowej, która zorganizowana zostanie w przyszłym roku w Gdańsku - poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS.
Co nowego w Mevo?
- Na terenie Metropolii obecnie budowane są nowe stacje rowerów Mevo. Zapotrzebowanie na nowe punkty postoju może zgłosić każda z 16 gmin, które biorą udział w projekcie. 25 nowych punktów postoju powstaje aktualnie w Gdańsku, a 5 w Kosakowie. Dwie gdańskie stacje są już skończone i włączone do systemu. Powstały one przy wiacie rowerowej przy PKM Gdańsk Rębiechowo i wiacie przy przystanku na al. P. Adamowicza przy ul. Kartuskiej. Wszystkie stacje zostaną ukończone do połowy kwietnia.
- Od tego sezonu na rowerach Mevo będą jeździć streetworkerzy. Metropolia wspiera działania społeczne, dlatego co roku będzie ogłaszany konkurs dla organizacji pożytku publicznego, w którym do wygrania będą darmowe abonamenty Mevo. W tym roku trafią one do Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
- Wiosną Mevo będzie współorganizatorem rajdu rowerowego z Climate Classic Gdańsk, który przejedzie od Gdańska, przez m.in. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Tczew, Pelplin, Gniew, Nowy Dwór Gdański, Stegnę i Ostaszewo. Natomiast wiosną i jesienią odbędzie się cykl akcji edukacyjnych.
Mevo - cennik w 2024 rokuAbonament miesięczny: 29,99 złotych Abonament roczny: 259 złotych Wypożyczenie na 48 godzin: 59 złotych W ramach abonamentów: - 120 minut dziennie na standardowych rowerze - 60 minut dziennie na rowerze elektrycznym Po wyczerpaniu czasu abonamentowego: - każda kolejna minuta na standardowym rowerze - 10 groszy - każda kolejna minuta na elektrycznym rowerze - 20 groszy Rower Mevo można wypożyczyć też bez abonamentu, wówczas: - każda minuta na standardowym rowerze - 15 groszy za minutę - każda minuta na elektrycznym rowerze - 30 groszy za minutę
Z jednego konta można wypożyczyć 1 rower |