“Bajkowe życie rosyjskich dziewcząt” opowiada historię 23-letniej Ani, która powróciła do rodzimej Rosji, aby podszkolić język i stracić swój amerykański akcent. Rzecz dzieje się w 2005 roku.
Wśród atmosfery postsowieckiej Moskwy, stukotu niebezpiecznie wysokich obcasów, blasku designerskich toreb i szumu luksusowych futer Ania odkrywa zaczarowaną ojczyznę ze złymi macochami, nikczemnymi czarownicami i drapieżnymi niedźwiedziami.
Ania musi się nauczyć, jak zostać heroiną opowieści bardziej tajemniczej i zdradzieckiej niż którakolwiek z bajek dzieciństwa – opowieści o niej samej. Ta subwersywna historia prześladuje widza, niosąc w sobie treści istotne dla młodych kobiet żyjących w świecie, w którym nie wszystko szczęśliwie się kończy.
Sztukę wyreżyseruje Waldemar Raźniak, urodzony w 1982 w Moskwie reżyser i aktor, prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukończył Wydział Reżyserii AT (2010), aktorstwo dramatyczne w PWST w Krakowie (2006), zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim (2006) oraz kurs „Singing in the Theatre” w Conservatoire for Music & Theatre w Guildford (Wielka Brytania). Odbył też staż reżyserski w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej GITIS w Moskwie i jest laureatem stypendium humanistycznego Universidad Nacional Autonoma de Mexico.
Zadebiutował spektaklem "Wassa Żeleznowa" M. Gorkiego w Och-Teatrze (w rolach głównych Krystyna Janda, Jerzy Trela, 2010). Reżyserował m.in. w Teatrze Chorea w Łodzi, w Białostockim Teatrze Lalek, Teatrze Powszechnym w Łodzi czy Teatrze Guliwer w Warszawie. Za operę elektroniczną „Solaris” na podstawie powieści S. Lema na Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu w 2008 r., otrzymał wyróżnienie. Trzykrotnie pracował w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni, gdzie wyreżyserował "Scenariusz dla Trzech Aktorów" Schaeffera w 2010 r., "Joannę Szaloną; Królowę" Jolanty Janiczak w 2013 i "Otella" Szekspira w 2015. W Gdańsku widzieliśmy jego etiudę „Hamlet” na Festiwalu Szekspirowskim w 2008 r.
W spektaklu wystąpią młode obiecujące aktorki:
Justyna Fabisiak ma 21 lat, pochodzi z Płocka i studiuje aktorstwo w Akademii Teatralnej w Warszawie (jest na na III roku Wydziału Aktorskiego).
Malwina Laska to 23-letnia studentka, która 4 lata temu wyemigrowała z ukochanych Kaszub. Paradoksalnie dopiero wtedy poczuła, gdzie bije jej serce. Debiutowała jeszcze przed studiami w Teatrze Junior przy Teatrze im. D. Baduszkowej w Gdyni, następnie w Teatrze Komedii Valldal, po czym wyjechawszy do stolicy, zaczęła edukację na wydziale aktorskim. Uczy się też w szkole muzycznej II stopnia na kierunku wokalistka estradowa.
Barbara Liberek pochodzi z Kielc. Zanim zaczęła studiować aktorstwo, próbowała swych sił na iberystyce i wiedzy o teatrze. W teatrze mogliśmy obejrzeć ją w „Biankolinie” (Różewicz Open Festival, reż. Katarzyna Minkowska, 2017). Zagrała w serialach „Na Wspólnej”, „Storyline” i „Ślad”.
Katarzyna Obidzińska pochodzi z Warszawy, studiuje na III roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Namiętnie uczy się języków obcych i marzy o założeniu własnej wegańskiej knajpy i gotowaniu dla ludzi. W teatrze mogliśmy ją oglądać np. w "Elementarzu" w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie, w "Ferajnie" i "Matce" w reżyserii Tomasza Zadróżnego (oba w Teatrze Baza). Zagrała także w serialach "Komisarz Alex", "Na dobre i na złe" i "Barwy szczęścia". Nagradzana na wielu konkursach wokalnych.
Dyskusję po spektaklu poprowadzi dr Anna Jazgarska.