Paweł Huelle wśród najczęściej wybieranych autorów przez czytelników gdańskich bibliotek

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz dziesiąty przygotowała ranking najczęściej wypożyczanej beletrystyki. Pod uwagę były brane książki, których akcja toczy się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym. Na podium znalazły się te autorstwa Anny Sakowicz i Pawła Huellego.
10.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Talita” Pawła Huellego była najczęściej wypożyczaną książką polskiego pisarza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w 2022 roku, i drugą najczęściej wypożyczaną książką w Rankingu Beletrystyki Pomorskiej
„Talita” Pawła Huellego była najczęściej wypożyczaną książką polskiego pisarza w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku w 2022 roku, i drugą najczęściej wypożyczaną książką w Rankingu Beletrystyki Pomorskiej
mat. WiMBP w Gdańsku

Teatr Wybrzeże w tym roku wróci do publiczności. Poznaj jego historię, ZOBACZ archiwalne zdjęcia

Przeprowadzany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publicznej w Gdańsku ranking najpoczytniejszych w naszej bibliotece w minionym roku tytułów literatury pięknej, których akcja rozgrywa się na Pomorzu Gdańskim i Środkowym to już tradycja. W ten sposób bibliotekarze „badają” stopień zainteresowania wśród czytelników naszym regionem, a autorzy pozycji zyskują ważną informację zwrotną dotyczącą swojej twórczości, i (nierzadko kolejny) powód do dumy.

- Ranking Beletrystyki Pomorskiej tworzymy po to, by dowieść, że czytelnicy lubią i szukają literatury terytorialnie im bliskiej, i że dzięki swojemu istnieniu spaja ich ona z miejscem zamieszkania, stanowiąc jeden z elementów budowania tożsamości lokalnej i regionalnej - tłumaczy Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Anna Sakowicz to autorka poczytnych powieści obyczajowych i książek dla dzieci
Anna Sakowicz to autorka poczytnych powieści obyczajowych i książek dla dzieci
mat. autorki

Jaka powieść była najbardziej poczytna w minionym roku?

Pierwsze miejsce w Rankingu Beletrystyki Pomorskiej 2022 zajął pierwszy tom sagi o rodzinie Jaśmińskich: „Czas grzechu” Anny Sakowicz. To mieszkająca w Starogardzie Gdańskim nagradzana autorka kilkunastu powieści i bajkopisarka, mogąca pochwalić si tytułem Ambasadorki Kultury Pomorza.

„Czas grzechu” rozpoczyna się w 1916 roku i opisuje burzliwą i trudną historię zwyczajnych gdańszczan - rodziny Jaśmińskich. Autora ich losy umiejscawia w mieście, w którym początek ma druga wojna światowa, w czasach, kiedy kobiety walczą o prawa wyborcze, a Europą próbuje zawładnąć ideologia faszystowska. Na tle tych przełomowych wydarzeń rozgrywają się perypetie miłosne i odsłaniane są rodzinne tajemnice.

Książka, wydana w 2020 roku, została wypożyczona aż 355 razy w ciągu ubiegłego roku, zajmując pierwsze miejsce na podium. Trzecie i czwarte objęły kolejne części sagi - „Czas gniewu” i „Czas goryczy” (każda po 328 wypożyczeń).

Paweł Huelle to prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg zakochany w Gdańsku
Paweł Huelle to prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg zakochany w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Udana akcja „Gdańsk czyta: >>Talita<<”

Drugie miejsce w rankingu zajęła „Talita” - zbiór 12. opowiadań Pawła Huellego, osadzonych w historii Gdańska i Pomorza. Inspiracją stały się biblijna przypowieść, a także gusła i zabobony, które pisarzowi posłużyły do odkrywania pragnienia powrotu do dzieciństwa i rozważań na temat przypadkowości ludzkich losów. Autor obficie posiłkuje się swoją wiedzą i erudycją, dodatkowo wplatając elementy magii i cudowności, tworząc niezwykły świat, w którym króluje miłość i tęsknota, ale także grzech i niezaspokojenie. 

Dzieło autora „Weisera Dawidka” ukazało się w 2020 roku, a w 2022 roku stało się bohaterką akcji „Gdańsk czyta”, organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku na wzór wywodzącego się z USA pierwowzoru „One City, One Book”. Inicjatywa polegała na zachęceniu do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta. Udało się - „Talitę” wypożyczono 347 razy, co daje Pawłowi Huellemu zaszczytne miejsce na podium. 

Jubileusz Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

Magdalena Witkiewicz to gdańska autorka popularnych powieści obyczajowych. Zadebiutowała w 2008 roku książką „Milaczek” - dziś jej książki sprzedają się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy
Magdalena Witkiewicz to gdańska autorka popularnych powieści obyczajowych. Zadebiutowała w 2008 roku książką „Milaczek” - dziś jej książki sprzedają się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy
mat. autorki

Magdalena Witkiewicz nadal jedną z wiodących autorek

Tradycyjnie w zestawieniu najbardziej poczytnych pozycji nie mogło zabraknąć lubianych przez mieszkańców Trójmiasta (i nie tylko) książek Magdaleny Witkiewicz. Urodzona w Gdańsku i z tym miastem związana autorka kilkudziesięciu poczytnych powieści obyczajowych dla dorosłych i dla dzieci, corocznie znajduje się w rankingu najchętniej czytanych pisarek przez użytkowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Gdańsku, podbija także listy bestsellerów. 

W Rankingu Beletrystyki Pomorskiej znalazło się aż... 21 jej książek, w tym sześć w pierwszej dwudziestce. Są to: „Srebrna łyżeczka” (5. miejsce - 318 wypożyczeń), „Córka generała” (6. miejsce - 312 wypożyczeń), „Listy pełne marzeń” (10. miejsce - 263 wypożyczenia), „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (11. miejsce - 260 wypożyczeń), „Wizjer” (15. miejsce - 229 wypożyczeń) oraz „Cześć, co słychać?” (20. miejsce - 206 wypożyczeń).

Z pełnym rankingiem zapoznaj się tutaj: RANKING BELETRYSTYKI POMORSKIEJ 2022.

Chcesz być na bieżąco z książkami? Zajrzyj do „Nowości Regionalnych”

Listę książek do rankingu sporządziła Małgorzata Szemelfejnik. Oczywiście przy analizowaniu rankingu trzeba mieć na uwadze fakt, że wpływ na liczbę wypożyczeń tytułów ujętych w rankingu mają ich dostępność w poszczególnych filiach oraz data premiery książki w analizowanym okresie.

- Nowowydane tytuły, których akcja toczy się na Pomorzu, staramy się na bieżąco odnotowywać w cokwartalnych elektronicznych „Nowościach Regionalnych”, z którymi zapoznać się można na stronie internetowej WiMBP w Gdańsku - dodaje Iwona Joć-Adamkowicz.

Zobacz Nowości Regionalne.

TV

To przedszkole jest wzorem