Wtorkowa uroczystość odbyła w murach Wydziału Nauk Społecznych UG, w auli im. prof. Józefa Rembowskiego i przyciągnęła wielu uczestników. Byli wśród nich żona zamordowanego prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz, brat śp. prezydenta Piotr Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, władze Uniwersytetu Gdańskiego z rektorem UG prof. Jerzym Piotrem Gwizdałą na czele, a także przedstawiciele władz samorządowych, pomorskiego kuratorium, społeczność akademicka uczelni i uczniowie liceum.
- Nadanie szkole imienia śp. Pawła Adamowicza prezydenta Miasta Gdańska jest zobowiązujące - powiedział prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Chcemy w ten sposób uczcić wyjątkowego absolwenta i pracownika naszej uczelni, ale też pielęgnować wartości, którym był wierny, czyli idei społecznej służby, patriotyzmu, a także umiłowania naszej małej ojczyzny, pomorskiego regionu, którego jesteśmy ważną częścią. W przededniu pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza, wypełniając misję edukacyjną, nasze liceum z wielkim honorem i zaszczytem przyjmuje jego imię. Był dobrym prezydentem, Polakiem, a nade wszystko wielkim gdańszczaninem. Ciągle nie mogę pogodzić się z tym, że wypowiadam się o naszym Pawle Adamowiczu w czasie przeszłym. Trudno też pogodzić się z tak zachwianym porządkiem rzeczy. Głęboko wierzę, że nasza szkoła będzie znakiem jego obecności i tu nastąpi dopełnienie idei, którą podjął i konsekwentnie realizował.
ZOBACZ FILM Z UROCZYSTOŚCI NADANIA IM. PAWŁA ADAMOWICZA UNIWERSYTECKIEMU LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEMU W GDAŃSKU
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku zostało utworzone przez Uniwersytet Gdański, ale przedsięwzięcie to doczekało się szczęśliwej realizacji dzięki wsparciu Miasta Gdańsk oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty. W roku akademickim 2019/2020 naukę w czterech klasach o profilu matematyczno - fizycznym oraz biologiczno - chemicznym rozpoczęło 96 uczniów. Siedziba Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego mieści się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i tam odbywa się większość zajęć.
- Powstanie tej szkoły to jedno z marzeń Pana Prezydenta, tym bardziej cieszę się, że społeczność szkolna podjęła taką decyzję, by pierwsze w Gdańsku Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące nazwać imieniem Pawła Adamowicza - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Myślę, że cechy Pawła Adamowicza jako prezydenta Gdańska znamy, ale takie cechy jak jego wielka miłość do książek, wiara w to, że rozwój przez czytanie jest istotny, będą także inspiracją dla uczniów i absolwentów tej szkoły.
- Śmierć Pawła była i jest wydarzeniem smutnym, ale właśnie w tej tragicznej sytuacji trzeba odnaleźć dobro – powiedziała Magdalena Adamowicz, żona śp. Pawła Adamowicza, europosłanka. - Takim przejawem dobra i pamięci, która po Pawle pozostanie, jest dzisiejsza uroczystość. Myślę, że jest to coś, z tego Paweł najbardziej by się cieszył, że młodzi ludzie mają dostęp do świetnej edukacji, że są kreatywni, że myślą i mówią o tym, czym Paweł się zajmował.
Podczas uroczystości wiele mówiło się postawie Pawła Adamowicza, którego cechowała m.in. postawa otwartości, tolerancji i szacunku. Takie wartości i idee przyświecają też misji szkoły, której celem jest nie tylko kształcenie, ale też wychowanie uczniów na ludzi dobrych i przyzwoitych, którzy przestrzegać będą praw i obowiązujących w społeczeństwie zasad.
Bardzo ważnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru oraz ślubowanie uczniów. Na rewersie sztandaru wykonanym z czerwonej satyny znajduje się wyhaftowane w srebrnym kolorze godło państwowe, które jest otoczone trzema słowami: szacunek, otwartość, tolerancja. Awers sztandaru wykonany został z granatowej satyny. W jego centralnym punkcie, w kształcie szkolnej tarczy w której znajduje się herb Gdańska, widnieje logo szkoły. Poniżej loga wyhaftowano nazwę szkoły.
- Szacunek, otwartość, tolerancja - to słowa znajdujące się na sztandarze naszej szkoły, to słowa określające wartości tej szkoły - powiedział Waldemar Kotowski, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. - Kiedyś takim słowem symbolem było słowo „solidarność”, dzisiaj to słowo rozumiane i interpretowane jest w rozmaity sposób. W dzisiejszych czasach powinniśmy być solidarni z drugim człowiekiem, pokazując mu przede wszystkim szacunek. Powinniśmy być solidarni z potrzebującymi, niosąc im pomoc. Powinniśmy być solidarni z tymi, którzy walczą o lepsze jutro dla siebie i dla świata, wspierając ich mądrym działaniem i mądrymi decyzjami. Powinniśmy być solidarni w sprzeciwie wobec zła, agresji, przemocy i nietolerancji, hołdując takim wartościom jak empatia, życzliwość i szacunek. Postawa otwartości wobec drugiego człowieka, chęć poznania tego co inne, to również wartości, którym hołdować chce nasza szkoła.
List gratulacyjny w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego odczytał Waldemar Krawiec - dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jednocześnie przekazał na ręce dyrektora liceum statuetkę Gryfa Pomorskiego.W imieniu Pomorskiej Kurator Oświaty list gratulacyjny przekazała dyrektor Beata Wolak.