
Konferencja nosi tytuł “Europe: Refugees Are Our Brothers and Sisters”, czyli “Europa: Uchodźcy to nasi bracia i siostry”.
Zorganizowana jest przez Papieską Akademię Nauk - Pontificia Academia Scientarium; to watykańskie towarzystwo naukowe i ma XVII-wieczne tradycje. Wśród członków Akademii są nobliści i wybitni naukowcy z różnych dziedzin nauk przyrodniczych, ale i humanistycznych.
Zaproszenie do Pawła Adamowicza wysłał biskup Marcelo Sanchez Sorondo, kanclerz Akademii. Na konferencję zaproszeni zostali prezydenci i burmistrzowie najważniejszych europejskich miast: Rzymu, Madrytu, Walencji, Neapolu, Berlina, Barcleony, Brukseli, Kopenhagi i wielu innych.
Z Polski, poza Adamowiczem, zaproszenie otrzymała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy. Pełna lista uczestników i szczegóły konferencji tutaj.
Sorondo, w imieniu papieża, pisze m.in.:
"W obliczu kryzysu uchodźczego to prezydenci miast są najbliżej potrzebujących i to oni muszą być w stanie zaspokoić potrzeby tysięcy wszelkiego typu uchodżców i imigrantów. Prezydenci miast muszą głośno mówić o potrzebie budowania mostów, a nie wznoszenia murów między ludźmi. Ich władza powinna służyć rozwojowi, sprawiedliwości i pokojowi. Podczas konferencji prezydenci i burmistrzowie będą mieli możliwość opowiedzenia o swojej służbie papieżowi Franciszkowi."
Konferencja odbędzie się na terenie Watykanu, w budynku Casina Pio IV.
Na posiedzeniu ma się pojawić papież Franciszek. Zebrani, wraz z papieżem, mają się zastanowić, jak można poprawić los 125 milionów uchodźców na całym świecie.

Paweł Adamowicz od dawna stoi na stanowisku, że Gdańsk i Polska powinni, w imię miłości bliźniego i solidarności, pomagać uchodźcom i imigrantom, w takim stopniu, w jakim to możliwe. Adamowicz powołuje się przy tym na nauczanie papieża Franciszka i chrześcijańskie wezwanie do miłości bliźniego.
Franciszek wielokrotnie nawoływał do okazywania pomocy uchodźcom. Zabrał nawet ze sobą grupę uchodźców z greckiej wyspy Lesbos do Watykanu. W marcu tego roku symbolicznie umył także nogi 12 imigrantom. Wśród wybranych migrantów było czterech nigeryjskich katolików, trzy prawosławne kobiety z Erytrei – dwie z nich z niemowlętami na ręku, trzech muzułmanów z Syrii, Pakistanu i Mali oraz pochodzący z Indii wyznawca hinduizmu.
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Franciszek mówił:
- Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary. Równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym, w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Chodzi zatem o uczynienie tego, co w naszej mocy, aby ulżyć ich cierpieniom, niestrudzenie, inteligentnie i stale działać na rzecz sprawiedliwości i pokoju, świadcząc konkretnymi faktami o wartościach humanistycznych i chrześcijańskich.
{id82610} |