• Start
  • Wiadomości
  • 5. rocznica śmierci prezydenta Adamowicza. Wyjątkowe widowisko w Bazylice Mariackiej

5. rocznica śmierci prezydenta Adamowicza. Wyjątkowe widowisko w Bazylice Mariackiej

13 stycznia dla wielu gdańszczan stało się datą wyjątkową. W tym roku Miasto zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tę sobotę w największej gdańskiej świątyni wystąpią polscy artyści, w tym: Bovska, Ewelina Flinta i Anna Rusowicz. Podczas wydarzenia odczytywane będą także fragmenty przemówień prezydenta Gdańska, wygłaszane przez niego przy różnych okazjach. Udział w koncercie jest bezpłatny.
10.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mat. Fundacja Gdańska

Artyści zaśpiewają, aktor zacytuje

Mija już 5 lat, od kiedy doszło do zabójstwa prezydenta Gdańska. Został on pochowany w Bazylice Mariackiej. W sobotę, 13 stycznia, o godzinie 20, w tej świątyni, zaplanowano wyjątkowy koncert pod hasłem: „Polska jako wspólnota”. Jest on jednym z elementów obchodów piątej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. 

- W sobotni wieczór Bazylika Mariacka stanie się przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabiorą słuchaczy w podróż poświęconą zmarłemu prezydentowi. Koncert nie tylko będzie okazją do wspomnień związanych z postacią Pawła Adamowicza, ale także przypomni publiczności przesłanie, które pozostawił po sobie. Podczas uroczystości zostaną przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonają znane polskie utwory w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach - informuje Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej, która organizuje to wydarzenie.

"Spotykamy się 13 stycznia w Gdańsku". 5. rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Którzy artyści wystąpią w Bazylice Mariackiej?  

Na scenie pojawią się: Bovska, Ewelina Flinta, Anna Rusowicz, Maciej Balcar i Tadeusz Seibert. Towarzyszyć im będzie gdański chór Music Everywhere oraz Orkiestra Kameralna Progress. O przygotowanie orkiestry zadba Szymon Morus, na fortepianie zagra Mateusz Lipiński, a dyrygować będzie Beata Śnieg. Fragmenty wystąpień prezydenta Gdańska odczyta natomiast Grzegorz Gzyl, aktor związany z Teatrem Wybrzeże. Gospodarzami wieczoru będą Agnieszka Hyży i Krzysztof Łoboziński. 

Wejście na to wydarzenie będzie możliwe jedynie główną nawą - od placu księdza Zator-Przytockiego. Wydarzenie rozpocznie się bezpośrednio po zaplanowanej na godz. 19.30 modlitwie wielowyznaniowej. 

Producentem widowiska jest Fundacja Gdańska, we współpracy z Miastem Gdańsk i Europejskim Centrum Solidarności.  

na zdjęciu artystka stoi przy klawiszach i mikrofonie, scena pokryta jest różowym światłem
W Bazylice Mariackiej wystąpi m.in. Bovska
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Artyści, którzy wystąpią 13 stycznia

Maciej Balcar - muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny i filmowy. Wydał 7 płyt solowych oraz brał gościnnie udział w przedsięwzięciach artystycznych m.in. zespołu Harlem, Andrzej Piasecznego czy Natalii Kukulskiej. W 2001 r. został wokalistą zespołu Dżem. 
 
Bovska - piosenkarka, autorka tekstów i ilustratorka. W 2016 roku jej debiutancki singiel „Kaktus” uzyskał status złotej płyty. W tym samym roku otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. W 2017 roku znalazła się wśród nominowanych do nagrody Fryderyków w kategorii "Fonograficzny debiut roku". 
 
Ewelina Flinta - piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu, rocka i pop-rocka. Karierę muzyczną zaczynała w zespołach rockowych. W 2002 r. zajęła drugie miejsce w pierwszej polskiej edycji programu Idol. Za działalność artystyczną otrzymała wiele nagród, w tym - dwukrotnie - Superjedynkę w kategorii „Najlepsza wokalistka roku”. 
 
Tadeusz Seibert - piosenkarz i aktor. Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali piosenek, finalista 10. edycji programu rozrywkowego The Voice of Poland. W 2023 roku z utworem „Niby tak, niby nie” zajął drugie miejsce w konkursie Premier w ramach 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 
 
Anna Rusowicz - piosenkarka. Wydała 4 solowe albumy, a jej debiutancki krążek „Mój Big-Bit” był najczęściej sprzedawanym albumem w Polsce. Otrzymała za niego Fryderyka w kategorii "Wokalistka roku" oraz "Fonograficzny debiut roku". Jest również laureatką Superjedynki.
 
Chór Music Everywhere - trójmiejski chór założony przez Beatę Śnieg, która jest również dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym zespołu. W jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania. Chór koncertuje w kraju i za granicą, mając na swoim koncie ponad 50 nagród, zdobytych podczas krajowych i międzynarodowych festiwali.
 
Orkiestra Kameralna Progress - tworzona przez młodych, ambitnych kameralistów, prowadzona przez jej założyciela, dyrygenta Szymona Morusa. Dynamicznie rozwijający się zespół regularnie koncertuje, zaskakując słuchaczy intrygującymi interpretacjami.
 
Grzegorz Gzyl - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Od 1994 roku jest związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w którym debiutował tytułową rolą w Piotrusiu Panu. Od 2005 roku gra w serialu telewizyjnym "Na Wspólnej".
 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku