• Start
  • Wiadomości
  • Paulina Siegień z UG laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski

Paulina Siegień z UG została laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski

Książka „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” autorstwa Pauliny Siegień została ogłoszona Najlepszym debiutem prozatorskim minionego roku. Opowieść o Kaliningradzie - mieście niedaleko naszej granicy, powstałym na ruinach Königsbergu, została doceniona zarówno przez kapitułę Konkursu Nagrody Conrada, jak i publiczność Festiwalu Conrada w Krakowie.
03.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paulina Siegień otrzymała nagrodę za najlepszy debiut roku podczas 14. Conrad Festival - najważniejszego festiwalu literackiego w Polsce
Paulina Siegień otrzymała nagrodę za najlepszy debiut roku podczas 14. Conrad Festival - najważniejszego festiwalu literackiego w Polsce
fot. Joanna Gałuszka / KBF

Gdańsk Miasto Literatury. Długa 35 - otwarcie nowej przestrzeni kulturalnej już w piątek

Uroczystość wręczenia 8. Nagrody Conrada odbyła się podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków ostatniego dnia Festiwalu Conrada w Krakowie - organizowanego przez Miasto Kraków, KBF: operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundację Tygodnika Powszechnego. Nagrodę literacką za Najlepszy debiut prozatorski minionego roku wręczono po raz ósmy.

Wśród nominowanych, oprócz Pauliny Siegień - doktorantki z Uniwersytetu Gdańskiego - i jej książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, znaleźli się: Monika Drzazgowska za „Szalej” (Wydawnictwo Literackie), Krzysztof Pietrala za „Story Jones” (Meth), Bartosz Sadulski za „Rzeszot” (Książkowe Klimaty), Jaga Słowińska za „Czarnolas” (Korporacja Ha!art).

Ogłoszenie laureatki i wręczenie nagród odbyło się w niedzielę, 30 października. Zwyciężczyni otrzymała statuetkę i nagrodę finansową, a jej książka będzie promowana na łamach Tygodnika Powszechnego.

Książka „Miasto bajka” (Wydawnictwo Czarne) została najlepszym debiutem prozatorskim minionego roku
Książka „Miasto bajka” (Wydawnictwo Czarne) została najlepszym debiutem prozatorskim minionego roku
mat. autorki

O nagrodzonej książce

„Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” (Wydawnictwo Czarne) opisuje, wydawałoby się, miasto na wskroś europejskie. Jednocześnie transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście - zarówno dla mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Pod powierzchnią tej zwykłej rosyjskiej prowincji, takżę zakompleksionej, porównującej się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga, kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera.

O autorce

Paulina Siegień (ur. 1986) jest z wykształcenia etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską. Ukończyła Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Z zawodu jest dziennikarką i tłumaczką. Stale współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, który nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Przez kilka lat pisała o Kaliningradzie i obwodzie kaliningradzkim dla „Gazety Wyborczej”.

Festiwal Conrada dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.

Narracje 2022. Poznaj kuratorki i artystów zainspirowanych noblowską mową Olgi Tokarczuk

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska