• Start
  • Wiadomości
  • Pasjonował go balet. Zmarł Bronisław Aubrecht-Prądzyński, pogrzeb w piątek

Pasjonował go balet. Zmarł Bronisław Aubrecht-Prądzyński, pogrzeb w piątek

Tancerz, pedagog, menedżer kultury, wybitny autorytet w świecie tańca. Przez 45 lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny - Sobczak. W 2003 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury. W 2017 roku został odznaczony państwowym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Bronisław Aubrecht-Prądzyński zmarł 5 marca, w wieku 85 lat.
10.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz mężczyzny lat powyżej 60, włosy siwe
Bronisław Aubrecht-Prądzyński (1939 - 2025)
fot. Fb Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny - Sobczak w Gdańsku

Msza święta w intencji Zmarłego odbędzie się 14 marca 2025 roku o godzinie 11:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 37), po czym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu w Pruszczu Gdańskim (ul. Obrońców Pokoju 14).

Jak sam wspominał w filmie dokumentalnym, zaraz po szkole podstawowej przyjechał w towarzystwie taty do Gdańska, żeby zdawać do technikum samochodowego. Okazało się, że nabór jest już zakończony. W tym czasie (przez dwa lata) dyrektorem szkoły baletowej był brat jego ojca. W gronie rodzinnym doszli do wniosku, że niech już lepiej Bronek idzie uczyć się pod okiem stryja. Do baletu trafił więc trochę przez przypadek. 

Czytaj także: Nie żyje fotografik Zenon Mirota. Dokumentował życie Stoczni

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Bronisław Aubrecht-Prądzyński w 1958 roku ukończył Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku. Od razu znalazł się w zespole baletowym Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, jako tancerz, a później solista - pod kierownictwem Janiny Jarzynówny-Sobczak.

Był odtwórcą licznych ról baletowych. Karierę sceniczną zakończył w 1972 roku. 

Zaraz po tym został dyrektorem gdańskiej szkoły baletowej i pełnił tę funkcję do 2017 roku. Zdobył wielki szacunek jako fachowiec i jako człowiek - jest z wdzięcznością wspominany przez wielu absolwentów.

Jak podaje portal taniecPolska.pl, Bronisław Aubrecht-Prądzyński wprowadził w życie wiele własnych, cennych inicjatyw. Szkoła zawdzięcza mu wysoki poziom kształcenia. Przyczynił się do gruntownej rozbudowy i modernizacji budynku szkoły. Wzbogacił codzienną praktykę szkoły baletowej o środki audiowizualne. Od 1975 roku uczniom i pedagogom towarzyszyły kamera wideo i magnetowid, co sprawiło, że ich codzienna praca stała się bardziej efektywna i urozmaicona. Możliwość korzystania w tamtych latach ze sprzętu audiowizualnego była bardzo nowatorskim przedsięwzięciem. Dzięki niej gdańska szkoła baletowa jako pierwsza stworzyła gabinet audiowizualny z imponującą wideoteką, gromadzącą nagrania własne szkoły, a także programy i filmy baletowe, zarejestrowane przez polskie i zagraniczne stacje telewizyjne.

Od 1975 roku organizował letnie kursy doskonalenia nauczycieli w zakresie tańca klasycznego, charakterystycznego i współczesnego, które integrowały środowisko baletowe.

Czytaj także: Zmarła pisarka Emma Popik, autorka fantastyki naukowej

Od 1984 roku organizował w Teatrze Muzycznym Gdyńskie Wieczory Baletowe, które umożliwiły obejrzenie szerokiej publiczności najciekawszych układów choreograficznych znanych artystów baletu, a także zaprezentowanie interesujących debiutów choreograficznych.

Reaktywował także Ogólnopolskie Konkursy Tańca. Dzięki jego staraniom od 1990 roku konkurs ten odbywa się regularnie co dwa lata i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej sztuki baletowej.

Wspaniałym świętem tańca stał się współorganizowany przez gdańską szkołę baletową Międzynarodowy Festiwal Tańca „Dance of the World”, Gdańsk 1991 (pomysłodawczyni: Bożena Kociołkowska), w którym uczestniczyło około 300 osób. Zgromadził on utalentowaną młodzież, uczniów różnych szkół baletowych, pedagogów i znanych artystów baletu z całego świata.

Czytaj także: Nie żyje Marcin Wicha, wybitny grafik, autor esejów i książek

Artysta powołał też do życia Dom Tancerza, w którym gościli najwybitniejsi przedstawiciele kultury polskiej i europejskiej: Maja Plisiecka, John Neumeier, Boris Ejfman, Jerzy Maksymiuk, Bogusław Kaczyński, Wojciech Wiesiołłowski.

W latach 1993-1996 pracował na stanowisku dyrektora baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Przez wiele lat był członkiem Rady d.s. Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także: Nasza podstrona ODESZLI

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja