„So Stay Hotel w Polsce to nie jest zwyczajny hotel. To biznes odpowiedzialny społecznie. Zatrudniani są w nim młodzi ludzie, którzy dorastali w domach dziecka i rodzinach zastępczych” - pochwalił Parlament Europejski w filmie zamieszczonym na swoim profilu facebookowym, poświęconym temu innowacyjnemu przedsięwzięciu.
Mieszczący się przy ulicy Kartuskiej 18 w Gdańsku hotel powstał z inicjatywy przedstawicieli Fundacji Innowacji Społecznej. Rozpoczął swoją działalność 19 marca 2015 roku. Ponieważ był to pomysł innowacyjny w skali kraju, stał się rodzajem eksperymentu społecznego.
Idea była prosta - wzorowano się na modelu duńskich szkół produkcyjnych, które odniosły duży sukces w Danii. Chodziło o to, by nauczać zawodu młodzież startującą w dorosłość, która potrzebuje wsparcia w osiąganiu życiowej niezależności. Od początku istnienia hotelu, poprzez staże i praktyki młodzi ludzie mogą tam doskonalić swoje umiejętności w czterech ścieżkach zawodowych: recepcjonisty, kelnera, barmana i serwisu pokojowego. Ponadto, wypracowany zysk był i jest reinwestowany w edukację młodzieży.
Projekt został wsparty przez Europejski Fundusz Społeczny. To główny instrument UE wspierający zatrudnienie i włączenie społeczne - pomaga ludziom znaleźć pracę (lub zmienić ją na lepszą), wspiera integrację społeczną osób w trudnej sytuacji i zapewnienia wszystkim sprawiedliwsze szanse życiowe.
Jak zapowiedzieli członkowie Parlamentu Europejskiego, chcą, aby program EFS się rozwinął w EFS+ i wspierał zatrudnianie młodych, włączanie społeczne, dzieci, zdrowotne oraz społeczne innowacje. Za przykład takiej dobrej inicjatywy podano So Stay Hotel w Gdańsku.