Park Steffensów. Nowe tabliczki zawisły na cennych drzewach, pomnikach przyrody

Park Steffensów w dzielnicy Aniołki jest pełen cennych okazów drzew. Aż 16 z nich uznanych zostało za pomniki przyrody. Odnajdziemy je wszystkie bez problemu, bo właśnie pojawiły się na nich specjalne tabliczki. W akcji znakowania wziął udział m.in. Piotr Kryszewski, dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.
24.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na przesłanej fotografii widzimy mężczyznę, który przybija tabliczkę do pnia drzewa. Na tabliczce widoczny jest wizerunek orła, symbolu Polski, oraz napis "POMNIK PRZYRODY", co oznacza, że drzewo, do którego jest ona przymocowywana, jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody. Mężczyzna ma na sobie zieloną koszulkę z logo i napisem Green Nord Expert Drzew, co wskazuje na to, że zajmuje się profesjonalnie opieką nad drzewami, prawdopodobnie jako arborysta. Całość sugeruje, że odbywa się proces formalnego oznaczania i ochrony cennego przyrodniczo drzewa, będącego częścią naturalnego dziedzictwa. Otoczenie pełne zielonych liści podkreśla, że scena ma miejsce w zalesionym terenie, co nadaje zdjęciu naturalnego charakteru.
Na wszystkich znajdujących się w Parku Steffensów drzewach, mających status pomnika przyrody umieszczono nowe tabliczki
mat. UMG

Ile jest pomników przyrody w mieście?

W całym Gdańsku ustanowionych jest 188 pomników przyrody. W zdecydowanej większości są to drzewa, ale jest również 11 głazów i jeden tzw. pomnik powierzchniowy.
 
Za pomniki przyrody zostało uznane też 29 grup drzew oraz dwie aleje. W dzielnicy Aniołki znajduje się 17 drzew, którym przyznano status pomnika przyrody. Niemal wszystkie, bo aż 16 rośnie w Parku Steffensów, z czego trzy wchodzą w skład grupowego pomnika przyrody. Jeden okaz, sosnę wejmutkę o numerze 37 - 2024 znajdziemy w Parku im. Daniela Gralatha.

Pomnik przyrody, jakie kryteria?

Główne cechy, jakie drzewo musi spełnić, aby ustanowić go pomnikiem przyrody to przede wszystkim obwód pnia na wysokości 130 cm lub wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali kraju, województwa lub gminy, ze względu na obwód,
wysokość, szerokość korony, wiek, pokrój lub inne cechy morfologiczne. Decydują także inne wyjątkowe walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe, historyczne lub krajobrazowe.
 
Od 2011 r. kompetencje ustanawiania pomników przyrody zostały przekazane radom gmin, co umożliwiło zwiększenie liczby takich obiektów w Gdańsku.

Leśnicy w Gdańsku zapowiadają rewolucję. Trójmiejski Park Krajobrazowy bezpieczny?

Rada Miasta Gdańska ustanowiła do tej pory 39 nowych pomników przyrody, w tym 35 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew oraz aleję Smęgorzyńską – składającą się z 35 dębów bezszypułkowych.
 
Obecnie na terenie Gdańska znajduje się łącznie 188 pomników przyrody, w tym 145 pojedynczych drzew, 29 grup drzew, 2 aleje, 11 głazów oraz jeden pomnik powierzchniowy.
 
Na fotografii widzimy kobietę, który przybija tabliczkę do pnia drzewa. Na tabliczce widoczny jest wizerunek orła, symbolu Polski, oraz napis POMNIK PRZYRODY , co oznacza, że drzewo, do którego jest ona przymocowywana, jest prawnie chronionym pomnikiem przyrody.
Część drzew nie miała takiego oznakowania, natomiast w kilku przypadkach stare tabliczki wymieniono na nowe
mat. UMG

Nowe tabliczki na drzewach

W Parku Steffensów odbyło się oficjalne znakowanie pomników przyrody, które stanowią niezwykle wartościowe elementy przyrodnicze w krajobrazie miejskim. Drzewa te, jako wyjątkowe przykłady flory, zostały objęte specjalną ochroną prawną na mocy uchwał Rady
Miasta Gdańska. Z wnioskiem o uznanie tych cennych okazów za pomniki przyrody wystąpiła Rada Dzielnicy Aniołki.
- Inicjatywa to kontynuacja działań na rzecz ochrony przyrody na terenie naszego miasta, umożliwiająca nie tylko zachowanie wyjątkowych drzew, ale także podniesienie świadomości mieszkańców o ich unikalnej wartości. Znakowanie w Parku Steffensów
realizowane jest przy ścisłej współpracy z Radą Dzielnicy Aniołki – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska.
 
Wspólnie możemy zadbać o zielone dziedzictwo naszego miasta, zgłaszając propozycje nowych pomników przyrody.
Drzewa można zgłosić również w akcji "zgłoś drzewo na pomnik przyrody". Zgłoszenia są przyjmowane droga mailową przez stronę www.gdansk.pl.
Na wszystkich znajdujących się w Parku Steffensów drzewach, które mają status pomnika przyrody umieszczono nowe tabliczki. Część drzew dotychczas w ogóle nie miała takiego oznakowania, natomiast w kilku przypadkach stare tabliczki wymieniono na nowe. Dotyczy to okazów, które zostały uznane za pomniki przyrody na mocy decyzji różnych organów, podejmowanych jeszcze w latach 80 i 90. ubiegłego wieku.

Cenne okazy w Parku Steffensów

W sumie w dzielnicy Aniołki znajduje się 17 pomników przyrody, obejmujących m.in. brzozę brodawkowatą, platany klonolistne, soforę chińską, miłorząb dwuklapowy, dęba czerwonego oraz kasztanowce białe. Ochrona tych obiektów pozwala na zachowanie ich cennych wartości przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych, co ma istotne znaczenie w kontekście historycznego środowiska miejskiego Gdańska.

Dzieci nie ryby, dzieci mają głos. Gdańska Lekcja Obywatelska w ZSP nr 1

Park Steffensów
 
  • Pomnik nr 498 – brzoza brodawkowata
  • Pomnik nr 499 – platan klonolistny
  • Pomnik nr 751 – sofora chińska
  • Pomnik nr 821 – miłorząb dwuklapowy
  • Pomnik nr 822 – dąb czerwony
  • Pomnik nr 823 – kasztanowiec biały
  • Pomnik nr 824 – kasztanowiec biały
  • Pomnik nr 825 – platan klonolistny
  • Pomnik nr 826 – kasztanowiec biały
  • Pomnik nr 23-2021 – buk zwyczajny odm. zwisająca
  • Pomnik nr 25-2022 – klon jawor odm. Leopolda
  • Pomnik nr 27-2022 – klon francuski
  • Pomnik nr 28-2022 – leszczyna turecka
  • Pomnik grupowy nr 26-2022 – sosna wejmutka, buk zwyczajny odm. zwisająca, buk zwyczajny odm. czerwonolistna
Park im. Daniela Gralatha
 
  • Pomnik nr 37-2024 – sosna wejmutka

oprac. RP

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 44. rocznicy Sierpnia’80 oraz 10-lecia budynku ECS.