Zanim przystąpiono do rozbiórki szklanej rotundy, będącej jednym z elementów oliwskiej palmiarni, trzeba było zabezpieczyć rosnące w niej ciepłolubne drzewa, w tym ponad 180-letni daktylowiec. Wokół nich zbudowano tunel wykonany ze specjalnej folii, stosowanej w ogrodnictwie.
Budowa nowego obiektu okazała się niezbędna, ponieważ dotychczasowy stał się zbyt ciasny dla wciąż rosnących tu drzew i roślin (na czas trwających prac te mniejsze przesadzono do parkowych szklarni).
Rotunda będzie miała formę nowoczesną, cylindryczną. Otoczona będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jej wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m (a więc pięć metrów więcej niż obecnie), powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześciennych. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.
Przy projektowaniu szklanego budynku założono statystyczny wzrost palm.
- Nasze palmy dorastają do 20, maksymalnie do 22 metrów, a rotunda przewidziana jest na 24,1 metra. Po otwarciu ostatniego, górnego pierścienia napowietrzającego, to będzie nawet 25 metrów, czyli tyle, na ile pozwala miejscowy plan zagospodarowania i zarazem o trzy metry więcej, niż mogą mieć wysokości najwyższe okazy palm. One wyżej nie urosną, co do tego botanicy są zgodni, dlatego nie ma potrzeby budowania wyższego obiektu – wyjaśniał nam Rafał Sieraczyński, architekt, autor projektu rewitalizacji obiektów oliwskiej palmiarni.
Z trwających prac cieszą się oliwianie, którzy apelowali o nowy "dom" dla tutejszych palm. Cieszy się też wiceprezydent Gdańska.
- Trzymamy kciuki. To trudna inwestycja, głównie ze względu na rosnące tu egzotyczne drzewa – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. - Jest to pierwszy, ważny etap zaplanowanej rewitalizacji oliwskiej palmiarni, która kontynuowana będzie w kolejnych latach.
Projekt realizuje firma Am-For, która wyceniła swoje usługi na 7,709 mln złotych.
Oliwska palmiarnia składa się w sumie z trzech budynków. W drugim etapie jej rewitalizacji przebudowany zostanie budynek oranżerii. W ramach tej inwestycji częściowo zmieniona zostanie też funkcja budynku. Powstaną m.in. salki konferencyjne, zaplecze socjalne i sanitarne, szatnie, salka warsztatowa, a także pomieszczenie przeznaczone do wystaw czasowych.
Planowana jest też przebudowa szklarni, mająca na celu dostosowanie jej do upraw oraz przechowywania w okresie zimowym roślin w donicach i pojemnikach, które wystawiane są latem na zewnątrz, w przestrzeń parku. Zagospodarowany zostanie również teren wokół palmiarni, gdzie m.in. przywrócone zostaną jego elementy historyczne.