• Start
  • Wiadomości
  • Park Oliwski. Na rewitalizację jeszcze poczekamy - najpierw gruntowne badania

Park Oliwski. Na rewitalizację jeszcze poczekamy - najpierw gruntowne badania

Jeszcze w 2016 roku badania historyczne na terenie Parku Oliwskiego, w przyszłym badania archeologiczne i budowa nowej rotundy wokół palmy, dobrze byłoby też poszerzyć park o część przylegającą do ulicy Grunwaldzkiej - to niektóre z ustaleń Rady Programowej Parku Oliwskiego.
21.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezentacja wytycznych opracowanych przez Radę Programową Parku Oliwskiego

Radę Programową Parku Oliwskiego powołano zarządzeniem prezydenta Gdańska, aby władze miasta, eksperci i przedstawiciele mieszkańców Oliwy wspólnie ustalili, jak ma przebiegać rewitalizacja parku i wypracowali model organizacyjny tego niezwykłego i jedynego w swoim rodzaju założenia. Rada po raz pierwszy zebrała się w maju 2016 roku, po czterech miesiącach 21 września zakończyła swoją dzialność. Z tej okazji jej członkowie przedstawili mieszkańcom Gdańska opracowane wspólnie wytyczne.

Będzie ferrari, ale przedtem badania

- Jestem na wszystkich spotkaniach, bo przyszłość parku, przyszłość Oliwy bardzo leży mi na sercu - mówiła mieszkanka Oliwy, jedna z niewielu osób, które przyszły posłuchać wytycznych rady. - Chciałam usłyszeć konkrety co do przyszłości parku, a jestem rozczarowana, bo program jest ogólnikowy.

- Musimy patrzeć na park i jego rewitalizację kompleksowo - tlumaczyła mieszkańcom Oliwy Joanna Paniec ogrodnik miejski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - To jest niezbędne dla zachowania spójności obiektu i sensowności działań podejmowanych w przyszłości. Musimy przeprowadzić najpierw badania historyczne, archeologiczne, żeby nie inwestować niepotrzebnie.

Jak powiedział prezydent Paweł Adamowicz, konkretne terminy rozpoczęcia rewaloryzacji parku trudno mieszkańcom przedstawić, bo - także dzięki wskazówkom rady - wydłuży się okres planowania prac.

- Musimy przeprowadzić gruntowne badania, których przez 71 lat nikt nie przeprowadził - tłumaczył prezydent Adamowicz. - Jeśli mamy wydać duże pieniądze i przywrócić na ile się da kształt parku z XVIII wieku, to nie stać nas na przeciętność. To ma być "ferrari", więc musi to trochę potrwać. W wieloletnim planie finansowym miasta są zarezerwowane środki na rewaloryzację parku, to ok. 55 mln zł. W 2016 roku zlecamy badania archiwalno-dokumentacyjne na terenie parku, potem pewnie na wiosnę 2017 roku prace archeologiczne. Wszystkie te prace, a jest ich wiele, są czasochłonne. Na przykład każde z około 600 drzew rosnących w parku musi otrzymać swoją metrykę, z opisem jak należy je utrzymywać itp.

Jak tłumaczy dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska z Rady Programowej badania archeologiczne nie oznaczają rozkopów i zamknięcia parku, mają to być małe odkrywki w miejscach wątpliwych.

- Będziemy sprawdzać np. czy najwcześniejszy projekt parku był zrealizowany od początku do końca, co się udało zrobić, a co nie - tłumaczy Katarzyna Rozmarynowska. - Dzięki gruntownym badaniom bedziemy wiedzieć jakie dawne elementy warto przywrócić, a co można zmienić.

Profesor Katarzyna Rozmarynowska: prace archeologiczne nie zaszkodzą ogrodowi

Czy palmie będzie ciepło w zimie?

Temat 180-letniego daktylowca, który nie mieści w chroniącej go rotundzie, bardzo leży na sercu mieszkańcom Oliwy i Gdańska. I co do losów palmy upewniali się na spotkaniu mieszkańcy (choć temat nie znalazł się w wytycznych rady), bo szklana rotunda palmiarni nie jest obiektem zabytkowym. W obecnym kształcie stoi od lat 80.tych XX wieku. Mieszkańcy boją się jednak, czy z uwagi na słaby stan rotundy, palma przetrwa zimę.

- Zostanie ocieplona na zimę, to koszt ok. 60 tys zł - zapewnia Wiesław Bielawski zastępca prezydenta Gdańska. - Równolegle przygotowujemy opracowanie projektu i inwestycji nowej palmiarni i oranżerii. Będzie przesunięcie w czasie właśnie ze względu na konieczne badania, które park musi przejść. Mogę zapewnić, że mamy finansowanie na budowę nowej rotundy w 2017 roku.

Zaleceniem rady było poszerzenie parku o część przylegającą do ulicy Grunwaldzkiej, gdzie można by przenieść jego część gospodarczą, która obecnie ulokowana jest w centralnym miejscu założenia.

- Teren o którym mowa jest własnością skarbu państwa - powiedział prezydent Bielawski. - Wojewoda pomorski odmówił przekazania tego terenu gminie, mamy nadzieję że jeszcze przemyśli swoją decyję.

Tomasz Strug przewodniczący Rady Dzielnicy Oliwa uważa, że powinna być przywrócona funkcja inspektora parku. Jego zdaniem park już teraz należy chronić przed zbyt mocnym eksploatowaniem.

- Może trzeba zastanowić się nad organizacją festiwali, masowych imprez w innych miejscach Oliwy - proponuje Tomasz Strug. - Trzeba jasno powiedzieć, że Park Oliwski nigdy nie będzie miejscem do rekreacji.

Wytyczne Rady Programowej będą dostępne na stronie internetowej Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku od 28 września.

Prezydent Wiesław Bielawski zapewnia, że w budżecie miasta zarezerwowane są środki na sfinansowanie budowy nowej palmiarni

TV

Gdańska Wigilia 2024 na Długim Targu