• Paraolimpiada w Tokio zakończona. Medale Natalii Partyki i Patryka Chojnowskiego

Natalia Partyka i Patryk Chojnowski to gdańszczanie, specjaliści tenisa stołowego, którzy na co dzień trenują w klubie KSI Start Szczecin. Natalia w Tokio zdobyła brąz indywidualnie i złoto w drużynie, Patryk był najlepszy w singlu. Bez medalu ze stolicy Japonii wraca dwójka sportowców z pomorskich klubów - Rafał Lis i Daniel Pek.
05.09.2021
Natalia Partyka (po lewej) z brązowym medalem, po prawej ze złotym wspólnie z Karoliną Pęk

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbywały się w dniach 24 sierpnia - 5 września w Tokio. O medale rywalizowało 89 polskich zawodników i zawodniczek, wśród nich dwóch sportowców z pomorskich klubów oraz dwójka gdańszczan reprezentujących klub ze Szczecina. I tej dwójce poszło znakomicie, choć Natalia Partyka nie do końca jest zadowolona.

Partyka to absolutna gwiazda paratenisa stołowego, multimedalistka, która na poprzednich czterech turniejach zdobywała złoto indywidualnie: w Atenach 2004, Pekinie 2008, Londynie 2012 i Rio de Janeiro 2016

Urodzona i mieszkająca w Gdańsku tenisistka stołowa w Tokio indywidualnie przegrała w półfinale z Australijką chińskiego pochodzenia Quian Yang, choć przy stanie 2:2 w setach, prowadziła już 9:4 (uległa ostatecznie 9:11 i 2:3 w setach). Powtórzyła za to sukces sprzed pięciu lat z Rio de Janeiro w turnieju drużynowym. W Tokio razem z Karoliną Pęk (KS Bronowianka Kraków) zdobyła złoto, w finale pokonując Australię, rewanżując się tym samym za półfinał singla Quian Yang.

- Paryż za trzy lata, zleci nie wiadomo kiedy. Zrobię wszystko, żeby złoto w singlu do mnie wróciło - zapowiada 32-letnia Natalia Partyka w rozmowie z portalem paralympic.org.pl.

Złoty medal indywidualnie w paratenisie stołowym zdobył Patryk Chojnowski, który w finale pokonał Francuzem Mateo Boheasem 3:0. Dla Polaka to drugie złoto – po Londynie (2012), w Rio de Janeiro był drugi.

Inny specjalista tenisa stołowego - Rafał Lis ze Startu Szansy Gdańsk - w drużynówce z Krzysztofem Żyłką dotarli do ćwierćfinału, gdzie ulegli Koreańczykom 0:3.

Daniel Pek z UKS Olimpijczyk Skorzewo zajął siódme miejsce w biegu na 1500 metrów.

Polscy sportowcy niepełnosprawni w Tokio zdobyli łącznie 25 medali, w tym 7 złotych, 6 srebrnych, 12 brązowych. Kolejna paraolimpiada już za trzy lata w Paryżu.