Gdańsk przygotowuje się do 11 listopada. Parada Niepodległości znów przejdzie przez miasto

11 listopada Gdańsk będzie bardzo uroczyście świętował rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przez centrum Gdańska przejdzie Parada Niepodległości a jednym z jej ważnych punktów będzie Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi.
06.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada Niepodległości w 2021 roku w Gdańsku, tłum na Długim Targu
Parada Niepodległości w 2021 roku w Gdańsku, tłum na Długim Targu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Parada Niepodległości 2022 będzie tradycyjna

Najważniejsze jest to, że po okresie ograniczeń pandemicznych, wszystko wraca na ustalone ścieżki. W piątek, 11 listopada, odbędzie się Parada Niepodległości w swej tradycyjnej formie, czyli przemarszu przez całe centrum Gdańska. W ostatnich dwóch latach uroczystości były ograniczone: w 2020 odbyła się wystawa fotograficzna podsumowująca wcześniejsze Parady, a w roku ubiegłym szereg wydarzeń rozproszonych po całym Głównym Mieście.

Narodowe Święto Niepodległości - tak uczcili je gdańszczanie. PODSUMOWANIE OBCHODÓW

Gdańskie uroczystości rozpoczną się już o godz. 9.30 wciągnięciem przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz flagi biało-czerwonej na maszt na Górze Gradowej. Jest to tradycja zapoczątkowana przez prezydenta Pawła Adamowicza w roku 2018, kiedy to, w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, zbudowano maszt flagowy w tym miejscu.

W tym czasie, na ul. Podwale Staromiejskie już od godz. 9.00 szyki formować będzie Parada Niepodległości.

Gdzie zaczyna się Parada Niepodległości?

Czoło Parady znajdować się będzie na wysokości skrzyżowania Podwala Staromiejskiego z ul. Pańską i Podmłyńską. Na czele stanie orkiestra dęta, a za nią pojazdy. Uwaga: nie można przyjechać pojazdem, który nie został wcześniej zgłoszony organizatorom (zgłoszenia: sum.gdansk@gmail.com). Pojazdy bez wjazdówek nie będą mogły być dopuszczone do Parady.

Udział w tegorocznej Paradzie potwierdziły grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, pasjonaci starej motoryzacji, wiele orkiestr i zespołów muzycznych. Będą grupy szkolne, stowarzyszenia, kluby i także organizacje polityczne reprezentujące wiele opcji.

Którymi ulicami przejdzie Parada Niepodległości?

Parada przejdzie przez centrum miasta ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejska, Tkacka, Długa aż na Długi Targ. (Uwaga: pojazdy przejadą z Targu Drzewnego wprost na Targ Węglowy. Nie będą mogły wjechać na Długi Targ!)

Na Długim Targu odśpiewamy Hymn Narodowy, będą przemówienia i wykonane zostanie Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. Technika wykonania fotografii gwarantuje, że wszyscy obecni będą mogli się na nim rozpoznać. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania. Około godz. 13 odbędzie się dodatkowo koncert carillonowy.

- Wspólne zdjęcie podkreśla wspólnotę losów Polaków i Ukraińców. Istnienie wolnej Ukrainy jest dla Polskiej niepodległości niezwykle ważne. Ukraińcy wiedzą także, że gdyby nie było niepodległej Polski, to i Ukraina nie mogłaby marzyć o swojej niepodległości – mówi Łukasz Kopeć ze Stowarzyszenia SUM.

Wolne Słowo na ul. Długiej 35. Marcin Hamkało: - Bez wolnych artystów nic nie zrozumiemy

Warto przypomnieć, że w przeszłości w Paradzie Niepodległości wielokrotnie uczestniczyli mieszkańcy Gdańska, którzy są przedstawicielami narodowości innych niż polska, maszerując zarówno pod swoimi jaki i polskimi flagami.

 

Kotyliony i szaliki dla paradujących

Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą kotyliony w barwach narodowych
Na uczestników Parady Niepodległości czekać będą kotyliony w barwach narodowych
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska, radni oraz wolontariusze rozdawać będą szaliki i kotyliony w barwach narodowych. Przygotowano wiele tysięcy takich ozdób. Dużą część z nich została ręcznie przygotowana przez seniorki z Klubu Seniora Motława. Jeden z punktów dystrybucji biało - czerwonych ozdób znajdziemy na Placu Kobzdeja, ale lotnych punktów będzie więcej. 

Wolontariusze z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i z Fundacji Hospicyjnej kwestować będą na rzecz budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Jaki jest program obchodów 11 listopada w Gdańsku?

  • 9.30: Wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt na Górze Gradowej.
  • 10.30: Bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny (na rozpoczęcie przemarszu).
  • Parada Niepodległości (formowanie od 9.00, start o 10.30)
  • Odśpiewanie Hymnu Narodowego (po dojściu na Długi Targ, ok. godz. 12.00)
  • Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan, Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu.
  • Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu).
  • Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem (zapisy na Targu Węglowym oraz na www.parkowebno.pl).
  • Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej.
  • Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
  • Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.
  • Śpiewniki z pieśniami i piosenkami "Na polską nutę".
  • Zabytkowy tramwaj Konstal 105N będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 10.00.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z Paradą Niepodległości 2022

Czy możemy przyjść na Paradę Niepodległości w grupie (z klasą, ze szkołą, w gronie członków stowarzyszenia) i z własnym transparentem?

  • Tak! Jak najbardziej. Czekamy na Was! Im więcej grup tym lepiej.

Czy informacja o naszej grupie będzie mogła być przekazana przez głośniki?

  • Jeśli planujecie przyjść w ramach grupy, klasy, szkoły, organizacji itp. przekażcie wcześniej krótką notatkę na Wasz temat oraz zdjęcie (informacje wyślijcie na sum.gdansk@gmail.com).

Czy mogę przyjechać na Paradę Niepodległości swoim pojazdem zabytkowym?

  • Wszystkie pojazdy muszą być wcześniej zgłoszone, a ich przyjazd uzgodniony. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora nie będą wpuszczone w szyk Parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Gdzie mogę zgłosić chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym?

  • Chęć przyjazdu pojazdem o charakterze kolekcjonerskim (zabytkowym, rzadkim, specjalnym) należy zgłosić pod adresem gdansk@gmail.com. Przyjazd będzie możliwy tylko po otrzymaniu identyfikatora.

Mam restaurację. Gdzie mogę zgłosić chęć włączenia się i przygotowania oferty gastronomicznej?

  • Zapraszamy wszystkich restauratorów do kontaktu pod adresem gdansk@gmail.com.

Gdzie zostanie opublikowane Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi?

  • Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi zostanie opublikowane na stronach internetowych patronów medialnych Parady, którymi są portal gdansk.pl oraz portal trojmiasto.pl.

Kto jest organizatorem Parady Niepodległości?

  • Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie jest od początku wspierane przez Miasto Gdańsk. Patronat sprawuje Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Organizacja wydarzenia jest finansowana z grantu udzielanego przez Miasto Gdańsk, ze środków własnych Stowarzyszenia SUM oraz środków uzyskanych dzięki wsparciu zewnętrznemu. Parada odbywa się także dziękuję bezinteresownemu zaangażowaniu wielu innych organizacji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw i wolontariuszy. 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!