Tegoroczna Parada Niepodległości będzie więc inna niż to, do czego się przez lata przyzwyczailiśmy. Przede wszystkim nie będzie tradycyjnego, zorganizowanego przemarszu ulicami miasta. To, niestety, ze względu na stale obowiązujące przepisy sanitarne, jest niemożliwe. Organizatorzy ze Stowarzyszenia SUM zaproponowani więc inną formę wspólnego świętowania. Pomiędzy godziną 10.00 a 13.00 odbędzie się w śródmieściu Gdańska cały szereg mniejszych, rozproszonych wydarzeń. Pozwoli to odtworzyć na ulicach radosną, patriotyczną atmosferę, spotkać dawno niewidzianych znajomych a jednocześnie zachować bezpieczny dystans.
30 tysięcy uczestników! Radosna, pokojowa i wzruszająca XVI Parada Niepodległości w Gdańsku
- Zależy nam, żeby w tym dniu nasycić Gdańsk biało-czerwonym symbolami. Chcemy, żeby na obszarze centrum działo się mnóstwo wydarzeń, w których będzie można wziąć mniej czy bardziej aktywny udział. Jesteśmy pewni, że już nawet sam spacer na świeżym powietrzu, w takiej sympatycznej atmosferze będzie atrakcyjny - mówi Michał Juszczakiewicz, ze Stowarzyszenia SUM. Na uczestników tego swoistego spaceru niepodległości czekać będzie m.in. gra miejska.
Osoby, które wezmą w niej udział otrzymają pamiątkową kartę, na której znajdą wskazówki pozwalające odnaleźć miejsca w Gdańsku, które należy odwiedzić, aby rozwiązać przewidziane grą zadanie i zdobyć szansę na niewielką ale sympatyczną nagrodę. Także gdańscy przewodnicy (związani z oddziałem gdańskim PTTK) będą oprowadzać po tych miejscach w Gdańsku, które w szczególny i najbardziej ciekawy sposób splatają dzieje Gdańska i Polski.
Ponieważ nie będzie przemarszu, to Józef Piłsudski tym razem nie będzie jechał odkrytym samochodem. Przypłynie za to stylową, mahoniową motorówką, zaledwie o kilka lat młodszą niż niepodległa Polska. Marszałek dokona inspekcji z wód Motławy a następnie przejdzie ulicami Gdańska.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego, które odbędzie się we wszystkich tych punktach, w których grać będą zespoły muzyczne. Tym, którzy zgromadzą się przy Dworze Artusa akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak oraz Chór Nauczycielski pod dyrekcją Darii Polanowskiej. Tam też odbędzie się następnie wspólne śpiewanie popularnych polskich pieśni i piosenek.
Tradycyjnie, tak jak od lat obchodom Święta Niepodległości w Gdańsku towarzyszyć ma specjalna oferta gastronomiczna przygotowana przez restauratorów i foodtraki. Idea jest bardzo prosta: wspólny posiłek w gronie przyjaciół i rodziny jednoczy, łagodzi obyczaje i podkreśla uroczysty charakter dnia. Najlepiej oceniona restauracja, kawiarnia czy inny punkt gastronomiczny zdobędzie szansę na atrakcyjną nagrodę. Organizatorzy zachęcają restauratorów do zgłaszania się pod tym adresem.
Dla uczestników przewidziano wiele upominków. Niepowtarzalne biało czerwone szaliki i kotyliony przygotowują, jak zawsze panie z Klubu Seniora Motława.
Dlaczego właśnie pod Sobieskim świętujemy w Gdańsku nasze najważniejsze rocznice
Program tegorocznych obchodów Święta Niepodległości przewiduje m.in.:
-
- 10.00 uroczyste podniesienie flagi biało-czerwonej na maszt na Górze Gradowej (z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz), organizatorem jest Centrum Hevelianum;
- indywidualne składanie kwiatów w miejscach ważnych dla naszej Niepodległości (pomnik Jana III Sobieskiego, Pomnik Poległych Stoczniowców, Pomnik Tym co za polskość Gdańska, Pomnik Dariusza Kobzdeja i wiele innych miejsc.);
- koncerty grup muzycznych, chórów i orkiestr w różnych punktach w centrum Gdańska;
- pokazy grup rekonstrukcyjnych, w formie swobodnych przemarszów ulicami miasta;
- pokazy pojazdów, na Targu Węglowym;
- gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem, adresowaną do grup oraz uczestników indywidualnych (zgłoszenia:parkowebno.pl/wyslij-zgloszenie-sep/wyslij-zgloszenie). Start gry pod Drzewkiem Milenijnym na Targu Węglowym.
- spacery z Przewodnikami PTTK po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej. Przewodnicy będą rozpoczynać oprowadzania co kwadrans, od godz. 10 do 11.45. Start każdej tury pod siedzibą PTTK na ul. Długiej 45.
- oprowadzania kuratorskie po Ratuszu Głównego Miasta (rejestracja: czwartki@muzeumgdansk.pl):
- Śladami polskości (godz. 12.15)
- wystawie czasowej „Dominikanie w Gdańsku” (godz. 11.00 i 13.00)
- oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
- O godzinie 12.00 wciągnięcie flagi biało-czerwonej na maszt na Dworze Artusa, wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego pod Dworem Artusa, przy akompaniamencie carillonu oraz we wszystkich tych punktach, w których będą znajdować się grupy muzyczne;
- również o godz. 12.00 – tradycyjna Msza św. za Ojczyznę, w Bazylice Mariackiej;
- o godz. 11.00 – bicie w zespół jednych z najsilniejszych dzwonów w Gdańsku: dzwony z kościoła św. Katarzyny, przez dzwonników z Konfraterni św. Katarzyny
- o godz. 13.00 – koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównomiejskiego;
- o godz. 14.00 – otwarcie wystawy plenerowej na ul. Grobla I „Ostatni. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej”, poświęconej żołnierzom AK, którzy po II wojnie światowej związali swoje życie z Gdańskiem (organizatorem wystawy jest Muzeum Gdańska).
- Od godz. 12 do 16 – kucie Orła w Kuźni Wodnej w Oliwie (Muzeum Gdańska), ulica Bytowska 1a:
- kucie Orła Białego (kowale)
- wypalanie Orła Białego z ceramiki
- warsztaty wypalania ceramiki dla najmłodszych
- eksperymentalny wytop stali damasceńskiej
- Na czas Parady Niepodległości zostanie uruchomione specjalne radio. Na częstotliwości 91.30 UKF będą nadawane informacje i komunikaty poświęcone wydarzeniom tego dnia. Program, którego zasięg obejmie centrum Gdańska, będzie można odbierać na każdym odbiorniku radiowym, np. w domu czy w samochodzie.
- Od godz. 10.00 – czynny będzie punkt szczepień przeciwko Covid-19, zlokalizowany przy Drzewku Milenijnym, na Targu Węglowym (organizatorem punktu jest Przychodnia Citimedic we współpracy z OSP Koszwały oraz Stowarzyszeniem Grupa Ratownicza Alfa).
- Od godz. 10 do 17 po Gdańsku będzie kursował bezpłatny, zabytkowy tramwaj.
Warto zaznaczyć, że obchody Święta Niepodległości zaczną się już 10 listopada. Tego dnia, o godz. 11.00 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego we Wrzeszczu złożą kwiaty przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP oraz władze miasta.
- Grupy zorganizowane oraz osoby, które rozważają przybycie zabytkowymi pojazdami a także instytucje, które chciałyby aby ich działanie zostało dopisane do programu obchodów, proszone są o dokonanie zgłoszenia na adres: sum.gdansk@gmail.com.
Tradycja gdańskich obchodów obywatelskich:
Gdańsk jest chlubnym acz niezbyt częstym przykładem miasta, gdzie prym w organizacji obchodów święta 11 listopada biorą organizacje pozarządowe (wspierane bardzo mocno przez Urząd Miejski). Dzieje się tak od roku 2003, kiedy to Stowarzyszenie SUM wystąpiło ze skromną inicjatywą Parady Niepodległości, która wkrótce stała się potężnym wydarzeniem gromadzącym wielką liczbę gdańszczan. Idea Parady jako wydarzenia oddolnego brała się z tradycji zapoczątkowanej jeszcze w latach 70. ub. wieku przez Ruch Młodej Polski i inne organizacje opozycji antykomunistycznej. Gdańska Parada Niepodległości była pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce: gromadzącym tak wielką liczbę uczestników, a jednocześnie radosnym i pokojowym.