Parada jachtów na Górkach Zachodnich i w Sobieszewie

To będzie pierwsza taka impreza w tym roku. W sobotę, 28 maja, na Wiśle Śmiałej i Martwej odbędzie się parada jachtów. Jednostki żaglowe i motorowe będzie można przez kilka godzin podziwiać od Górek Zachodnich, przez Sobieszewo aż prawie po Przegalinę.
24.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jakchtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie) oraz Mariny Przełom (po sąsiedzku). Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Warto ten widok porównać z obrazem z przełomu XIX i XX wieku
Górki Zachodnie (a po prawej Wschodnie, wraz z rezerwatem Ptasi Raj). Widok z roku 2021, a więc jeszcze przed przebudową Jakchtklubu Stoczni Gdańskiej (na pierwszym planie) oraz Mariny Przełom (po sąsiedzku). Bliżej ujścia przystanie: NCŻ, AZS i AKM. Warto ten widok porównać z obrazem z przełomu XIX i XX wieku
Jerzy Pinkas

Górki Zachodnie: porty jachtowe i piękna plaża

Nie wszyscy gdańszczanie wiedzą, że rejon Wisły Śmiałej (czy wiesz, skąd wzięła się ta nazwa?) a więc przede wszystkim Górki Zachodnie, to pokaźny zespół przystani jachtowych, w którym stacjonują setki jednostek. Jeśli do tego doliczyć przystanie na Martwej Wiśle: na Przeróbce, Stogach, Rudnikach, w Wiślince, Sobieszewie i Błotniku okaże się, że jesteśmy w prawdziwym zagłębiu wodniackim. Niektórzy są nawet skłonni nazywać Górki największym portem jachtowym w Polsce. Jest to nie całkiem precyzyjne, bo kluby i przystanie są niezależne, ale faktem jest, że na ogół blisko ze sobą współpracują a środowisko żeglarskie dobrze się zna.

Widok z kamery online na Górki Zachodnie, Wisłę Śmiałą i Zatokę Gdańską

Sobotnia (28 maja) parada jachtów jest pomyślana jako wydarzenie otwarcia sezonu, które ma zwrócić uwagę na ten akwen i pokreślić rolę środowisk żeglarskich, które tutaj działają. A dzieje się bardzo dużo. W ostatnich latach zrealizowano tu wiele inwestycji, kilka trwa a niektóre są przygotowywane. Coraz więcej osób odwiedza także w sezonie plażę na Górkach Zachodnich, uważaną za jedną z najładniejszych w Gdańsku.

Co powstało na Górkach Zachodnich i w okolicy

 

Jachtklub Meteor, który zajmował tę samą zatoczkę, w której mieści się Jachtklub Morski Neptun. Po lewej widoczna nieistniejąca już śluza w Pleniewie (Płonia Mała). Obraz Leopolda Schneidera
Jachtklub Meteor, który zajmował tę samą zatoczkę, w której mieści się Jachtklub Morski Neptun. Po lewej widoczna nieistniejąca już śluza w Pleniewie (Płonia Wielka). Obraz Leopolda Schneidera
Obraz z kolekcji Haus Hansestadt Danzig – Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska, znajdującego się w Lubece

Górki Zachodnie stały się portem jachtowym bardzo dawno temu. Pod koniec XIX wieku działał tu już klub jachtowy „Meteor”, zlokalizowany w zatoczce na rozwidleniu Wisły Martwej i Śmiałej – tam, gdzie dziś istnieje Jachtklub Morski Neptun. Jednak rozkwit tego miejsca to przede wszystkim lata 70. ub wieku. Z Górek wypłynęła większość polskich jachtów, które zapisały się w historii polskiego żeglarstwa.

Najbliżej ujścia Wisły Śmiałej, najbliżej morza mamy tam Narodowe Centrum Żeglarstwa (należy do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu), które zaledwie klika lat temu powiększyło się o nowe pirsy. Po sąsiedzku znajduje się przystań AZS, a zaraz obok Akademicki Klub Morski, który przygotowuje się do dużej rozbudowy. Ma odpowiedni projekt, uzyskał na ten cel grant z Unii Europejskiej, jednak natrafił na duże problemy po stronie państwowej instytucji, Wód Polskich i nie może doprosić się wydania odpowiednich decyzji.

 

Górki Zachodnie na przełomie XIX i XX wieku, na obrazie Leopolda Schneidera, malowanym ze wzgórza nad dzisiejszym Jachtklubem Stoczni Gdańskiej
Górki Zachodnie na przełomie XIX i XX wieku, na obrazie Leopolda Schneidera, malowanym ze wzgórza nad dzisiejszym Jachtklubem Stoczni Gdańskiej
Obraz z kolekcji Haus Hansestadt Danzig – Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska, znajdującego się w Lubece

Dużą, ciekawą przebudowę wykonał prywatny port Marina Przełom (dawniej Marina Delphia) a tuż obok trwa największa w tej okolicy inwestycja, na terenie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Jest to przebudowa realizowana ze środków Miasta Gdańska i Unii Europejskiej.

Płynąc dalej w stronę mostu 100-lecia, po lewej stronie zobaczymy oddaną jesienią przystań przy ul. Nadwiślańskiej w Sobieszewie. To port na 70 jednostek, zbudowany przez Miasto Gdańsk w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Po prawej stronie z kolei, a więc na terenie Wiślinki, znajdują się ukryte zacisznie w przybrzeżnych zaroślach, przystanie dla mniejszych jednostek, również zbudowane w ramach programu ożywienia turystyki wodnej. Bliżej mostu wyróżnia się natomiast inwestycja deweloperska Sol Marina – także zawierająca w sobie nowobudowane nabrzeża i miejsca postojowe.

Łoś śmiało pokonał Wisłę Śmiałą – zobacz, jak olbrzym z gracją przepływa 400 m

Za mostem, w stronę Przegaliny znajdują się kolejne, mniejsze przystanie prywatne a tuż obok dawnej hałdy fosfogipsów jest firmowy port dla luksusowych jachtów motorowych, produkowanych w istniejących tutaj halach firmy Galeon.

Ten odcinek Wisły Martwej zamyka śluza w Przegalinie i przystań w Błotniku, w której również stacjonuje kilkadziesiąt jednostek.

Warto też doliczyć szereg klubów, mających swoje siedziby na Martwej Wiśle od Mostu Wantowego. Po stronie Wyspy Stogi są to m.in. Jachtklub Północny, Przystań Tamka i Gdański Klub Morski. Po drugiej stronie rzeki są to m.in. producent katamaranów żaglowych i motorowych Sunreef Yachts, przystań motorowodna Stewa, Sailing Factory i szereg mniejszych przystani zlokalizowanych w niezwykle malowniczej (ale mocno zaniedbanej) odnodze Wisły, nazwanej Rozwojką.

 

W Gdańsku na ogół parady jachtowe odbywają się na Motławie. Tam jednostki najlepiej widać ale na Górka Zachodnich i w Sobieszewie też będą piękne widoki. Na zdjęciu parada żaglowców z okazji Baltic Sail Gdańsk 2021
W Gdańsku na ogół parady jachtowe odbywają się na Motławie. Tam jednostki najlepiej widać ale na Górkach Zachodnich i w Sobieszewie też będą piękne widoki. Na zdjęciu parada żaglowców z okazji Baltic Sail Gdańsk 2021
Grzegorz Mehring

Program Parady Jachtowej na Martwej Wiśle 28 maja

Prawie wszystko to będzie można zobaczyć z pokładów jachtów w trakcie sobotniej Parady. Rozpocznie się ona w sobotę 28 maja o godzinie. 12.30 na wysokości Jachtklubu Stoczni Gdańskiej. Start będzie dobrze widać zarówno z Górek Zachodnich jak i Wschodnich. Stąd jachty popłyną w kierunku mostu w Sobieszewie, który pokonają ok. godz. 13.00. Jednostki będą kierować się dalej w kierunku Przegaliny i Błotnika. Po około 45 minutach zawrócą i tą samą drogą udadzą się z powrotem na Wisłę Śmiałą. Ponowne przejście mostu planowane jest ok. godz. 14.30.

Każdy, kto dysponuje własną jednostką może dołączyć do parady: najlepiej zgłosić swoje przybycie organizatorom, ale nie jest to bezwzględne konieczne. Na Górkach Zachodnich oraz w Sobieszewie można również wypożyczyć kajaki aby oglądać jachty i motorówki z wody.

Najlepszym miejscem do oglądania flotylli z lądu będzie na pewno Most im. 100-lecia Niepodległości, znajdujący się w Sobieszewie. 

Organizatorem wydarzenia jest Gdańska Federacja Żeglarska zrzeszająca kluby: Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Akademicki Klub Morski, Jachtklub Morski Neptun i Jachtklub Północny.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki