W poniedziałek, 19 sierpnia otwarto oferty w przetargu dotyczącym dokończenia budowy rotundy, w której żyje m.in. 180-letnia palma daktylowa. Tzw. szkielet jest gotowy, a wykonać trzeba jeszcze oszklenie obiektu. Na ogłoszone postępowanie odpowiedziała jedna firma. Jej oferta przekraczała jednak dość mocno zaplanowany na ten cel budżet.
Firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej zaoferowała bowiem za dokończenie wspomnianych prac kwotę blisko 14,9 mln złotych. Tymczasem Miasto oszacowało koszt prac na 8,6 mln złotych. Przetarg unieważniono, wkrótce zostanie ogłoszony kolejny.
W połowie lipca br. DRMG informowała, iż ze względu na stopień zaangażowania robót oraz technologię szklenia, zdecydowała ona, że prace związane z oszkleniem obiektu wykonywać będzie firma wyspecjalizowana w tej dziedzinie, a umowa z obecnym wykonawcą zostanie rozwiązana.
Budynek rotundy będzie miał formę nowoczesną, cylindryczną. Wypełniony będzie szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m sześc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.
Daktylowiec pod stałą opieką botanika
Podczas prowadzonych dotychczas prac nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków czuwał zawodowy botanik. W związku ze zmianą wykonawcy robót, w trakcie przerwy realizacyjnej oraz podczas prowadzenia prac związanych ze szkleniem rotundy, nadzór botanika nad roślinnością znajdującą się w obiekcie będzie kontynuowany.
Budowa rotundy jest pierwszym etapem prac realizowanych w kompleksie palmiarni Parku Oliwskiego
Niedawno zakończyła się budowa budynku socjalno - technicznego, w ramach drugiego etapu rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się ogólnodostępne, bezpłatne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni. Obecnie trwają procedury odbiorowe inwestycji, a udostępnienie budynku planowane jest jeszcze w sierpniu br. DRMG planuje jeszcze w tym roku rozpoczęcie trzeciego etapu rewitalizacji, związanego z przebudową oranżerii - renowację przejdą m.in. nadproża, pojawią się także nowe okna. Dodatkowo w oranżerii funkcjonować ma kawiarnia oraz sala konferencyjna lub dydaktyczna. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Co ważne, to właśnie z oranżerii będzie można przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180 - letnia palma. Przetarg na przebudowę oranżerii ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku.