• Start
  • Wiadomości
  • Palmiarnia w Parku Oliwskim. Czas na rewitalizację zabytkowego budynku oranżerii

Palmiarnia w Parku Oliwskim. Czas na rewitalizację zabytkowego budynku oranżerii

W odnowionym budynku będzie można napić się kawy, wziąć udział w konferencji, ale przede wszystkim poprzebywać, ponownie, wśród egzotycznych roślin. Po kilku podejściach udało się rozstrzygnąć przetarg na realizację kolejnych prac w kompleksie oliwskiej palmiarni. Tym razem prace remontowe i modernizacyjne przejdzie budynek oranżerii. Wyremontowane zostaną także sąsiednie szklarnie.
23.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace modernizacyjne i remontowe w zabytkowym budynku oranżerii
W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace modernizacyjne i remontowe w zabytkowym budynku oranżerii
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę z firmą Kamaro spółką z o.o. Koszt zaplanowanej inwestycji to blisko 7,8 mln złotych. Roboty potrwają do października 2021 r.

Dzięki przebudowie oranżerii jeszcze lepiej wyeksponowane zostaną w przyszłości znajdujące się w niej rośliny. Renowację przejdą nadproża, pojawią się także nowe okna. Funkcjonować będzie mogła tam np. kawiarnia (o ile znajdą się w przyszłości chętni na prowadzenie tego typu działalności). Powstanie także pomieszczenie, które będzie można wykorzystać na salę konferencyjną lub dydaktyczną. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - planowany jest tu montaż windy, która ułatwi poruszanie się po obiekcie. Co ważne, to z oranżerii będziemy w przyszłości przechodzić do szklanej rotundy, w której znajduje się sędziwa palma.

 

  Brzeźno. Trwają prace konserwatorskie w Domu Zdrojowym, zabytek pięknieje w oczach

 

Budynek oranżerii przeszedł na przestrzeni lat wiele przekształceń. Jej obecny wygląd bardzo różni się od pierwotnego kształtu, dlatego ma zostać przywrócony. Oryginalnego kształtu nabierze on od strony południowej: usunięte zostaną m.in. otwory w dachu mansardowym. Przestrzeń dla zwiedzających zostanie połączona dwoma przejściami, oryginalnymi, z traktem północnym (od strony Potoku Oliwskiego). Tam właśnie powstanie wspomniana kawiarenka i strefa wejściowa dla oranżerii, natomiast w piwnicach - kameralne sale konferencyjne.

 

Tak, po modernizacji, wyglądać będzie budynek oranżerii w Parku Oliwskim
Tak, po modernizacji, wyglądać będzie budynek oranżerii w Parku Oliwskim
Mat. RYSY Architekci Rafał Sieraczyński

 

W ramach inwestycji przebudowany i rozbudowany zostanie również budynek szklarni, która zyska estetyczny wygląd, ale też wszelkie niezbędne instalacje. W niej prowadzona będzie hodowla, przechowywanie i pielęgnacja roślin.

Prace związane z remontem szklarni potrwają 6 miesięcy, a z przebudową oranżerii - 16 miesięcy.

 

  Park Oliwski. Oranżeria w nowej odsłonie będzie zachwycać

 

Kompleks palmiarni w Parku Oliwskim składa się z czterech budynków: rotundy, oranżerii, szklarni i budynku socjalno-technicznego. Remont zaplecza socjalnego już się zakończył.

Budynek socjalno-techniczny dedykowany jest pracownikom parku. Znajduje się w nim m.in. zaplecze socjalne, pomieszczenia węzła cieplnego i kotłowni. W obiekcie są też ogólnodostępne toalety. W ramach prac podłączono także instalacje do istniejącej rotundy i wykona no chodnik wokół obiektu. Przebudowano też węzeł ciepła, który jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni.

 

Tak, po przebudowie, wygląda budynek socjalno-techniczny w kompleksie oliwskiej palmiarni
Tak, po przebudowie, wygląda budynek socjalno-techniczny w kompleksie oliwskiej palmiarni
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Obecnie trwa szklenie charakterystycznej rotundy, w której żyje m.in. ponad 180-letnia palma. Szkło położono już na większości obiektu. Do oszklenia pozostała jego kopuła.

Ten budynek ma formę nowoczesnej cylindrycznej rotundy. Wypełniony będzie w całości szklaną fasadą z automatycznym otwieraniem. Jego wysokość wyniesie dokładnie 24,11 m, powierzchnia zabudowy - 202,5 m kw, a kubatura - 4286,42 m szesc. Wewnątrz znajdą się instalacje elektryczne, teletechniczne, wodno-kanalizacyjne oraz ogrzewania i zarządzania klimatem.

 

Większość budynku rotundy została już oszklona
Większość budynku rotundy została już oszklona
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku. Już około roku 1734 istniał tu budynek oranżerii. Znajdował się wzdłuż wschodniej granicy parku, tzw. części francuskiej, i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899 -1929 w pobliżu starej oranżerii utworzono alpinarium z roślinami pochodzącymi z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano na cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 r. na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane