Z uwagi na nietypowy kształt palmiarni, projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji pod wpływem intensywnego wiatru. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Nie wpłynie ono na kształt i formę rotundy, za to nieznacznie wydłuży okres realizacji projektu. Termin zakończenia prac, zgodnie z przyjętą technologią robót, planowany jest na czerwiec 2018 r.
Palma w tymczasowym tunelu ma się dobrze i dalej rośnie!
Prace w rotundzie rozpoczęto od przesadzenia roślin do parkowych szklarni. Następnie, w celu ochrony pozostałej roślinności - w tym 180-letniego daktylowca - wykonano specjalny tymczasowy tunel z foli. Po zabezpieczeniu roślin, wykonawca rozpoczął rozbiórkę starej rotundy, wykonano fundamenty pod nową konstrukcję i przystąpiono do montażu stalowych słupów tworzących konstrukcję budynku palmiarni. Po zamontowaniu dodatkowych wzmocnień konstrukcji, rozpocznie się obmiar w celu zamówienia oszklenia dla nowego budynku rotundy.
- Realizowana obecnie przebudowa rotundy palmiarni, oprócz zabezpieczenia zabytkowego obiektu przed dalszą degradacją, poprawą stanu technicznego, ma na celu wyeksponowanie wartości kulturowych historycznego Parku Opackiego - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Inwestycja jest pierwszym etapem prac realizowanych w kompleksie palmiarni Parku Oliwskiego. Obecnie DRMG przygotowuje postępowanie na realizację drugiego etapu obejmującego budynek socjalno-techniczny, oranżerię i szklarnię wraz z zagospodarowaniem terenu. Rozpoczęcie realizacji drugiego etapu planowane jest na drugą połowę roku.
Więcej informacji o inwestycji na stronie DRMG.